Media obiegła dziś przykra wiadomość o śmierci Tadeusza Woźniaka. Kompozytor i pieśniarz, twórca ponadczasowego hitu „Zegarmistrz światła”, miał 77 lat. Smutną informację przekazała Polska Fundacja Muzyczna w mediach społecznościowych.

Reklama

Tadeusz Woźniak nie żyje

Smutna informacja pojawiła się w poniedziałek 8 lipca na Facebooku Polskiej Fundacji Muzycznej. „Dzisiaj nadeszła do nas wielce smutna wiadomość - odszedł nasz »Zegarmistrz Światła« – Tadeusz Woźniak. Jakim był muzykiem i wykonawcą – nie musimy przypominać wielbicielom jego twórczości. Jak dobrym był człowiekiem – wie każdy, kto miał okazję go znać. Tadeusz był też Przyjacielem Polskiej Fundacji Muzycznej. On sam wsparcia nigdy nie potrzebował, ale na Jego wsparcie zawsze mogliśmy w Fundacji liczyć”, możemy przeczytać w zamieszczonym poście.

Na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie Tadeusza Woźniaka. Gdy tylko pojawią się takie informacje, zostaną przekazane do wiadomości publicznej. „To jedna z najsmutniejszych wiadomości w tym roku. Brak słów... Odpoczywaj w pokoju, panie Tadeuszu”, „Szok i niedowierzanie, smutek i żal!”, „Bardzo smutna wieść. Przykro mi. Wyrazy współczucia dla najbliższych w trudnym czasie”, „Żegnaj Tadziu, przyjacielu, i odpoczywaj! W pamięci zostaniesz na zawsze! R.I.P.”, możemy przeczytać w komentarzach.

Czytaj też: Legendarny reżyser trafił do szpitala. Jerzy Antczak przekazał pilne wieści w sprawie swojego stanu zdrowia

Zobacz także
Niemiec/AKPA

Tadeusz Woźniak, 1998

Nie żyje Tadeusz Woźniak. Kim był?

Tadeusz Woźniak zadebiutował w 1966 roku w zespole Dzikusy jako Daniel Dan biorąc udział w I Radiowej Giełdzie Piosenki. Był wokalistą formacji Czterech, a w 1967 roku zadebiutował jako kompozytor pisząc muzykę do wierszy Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Juliana Tuwima. Artysta otrzymał nawet zaproszenie do udziału w 6. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Koncertował także z Czesławem Niemenem, a razem dali sto koncertów. Poza swoimi kompozycjami śpiewał również piosenki Agnieszki Osieckiej i Katarzyny Gärtner.

Tadeusz Woźniak komponował muzykę do wierszy Stachury, Herberta, Tuwima i Chorążuka, które wykonywali później między innymi Andrzej Poniedzielski, Michał Bajor, Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko czy Bernard Ładysz. Artysta był również autorem muzyki do wielu filmów. W 2012 roku skomponował utwory do przedwojennej ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z kolei „Zegarmistrza światła” w nowej aranżacji mogliśmy usłyszeć w filmie „Twardowsky” w reżyserii Tomasza Bagińskiego.

Kompozytor związany był także ze scenami dramatycznymi. W latach 1976-1979 sprawował funkcję kierownika muzycznego w teatrze w Wałbrzychu, a od 1988 do 1993 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Tadeusz Woźniak współpracował również z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Rozmaitości w Warszawie, Teatrem im. Kochanowskiego w Opolu czy Teatrem im. Węgierki w Białymstoku. Odpowiadał za muzykę do wielu przedstawień, w tym „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa czy „Wesela” Wyspiańskiego. To także on odpowiadał za muzykę do popularnego „Lata Muminków”, które wystawiano w wielu polskich teatrach.

Zobacz także: Publicznie skrytykował Celine Dion. Tomasz Raczek nie wierzy w jej chorobę

Mikulski/AKPA

Tadeusz Woźniak, koncert "Andrzej Poniedzielski i jego goście", 16 kwietnia 2002

Kurnikowski/AKPA
Reklama

Tadeusz Woźniak

Reklama
Reklama
Reklama