Reklama

We wtorek, 8 grudnia rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Pierwszą osobą, która przyjęła dawkę preparatu jest 90-letnia kobieta z Irlandii Północnej. To przełomowy moment zarówno na wyspach brytyjskich, jak i całym świecie. „Jako pierwsza osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 czuję się zaszczycona”, powiedziała Margaret Keenan w rozmowie dla BBC.

Reklama

Szczepionka przeciw COVID-19. Pierwsza zaszczepiona osoba

Po tygodniu od dopuszczenia do użycia szczepionki przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii rozpoczęto przełomowy proces szczepienia. Pierwszą osobą, która przyjęła dawkę preparatu opracowanego przez firmy Pfizer i BioNTech jest Margaret Keenan. 90-letnia obywatelka Irlandii Północnej nie kryje swojego zadowolenia. "Jako pierwsza osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 czuję się zaszczycona. To najlepszy wczesny prezent urodzinowy, o jakim mogłabym marzyć, ponieważ nareszcie będę mogła spędzić czas ze swoją rodziną oraz przyjaciółmi po spędzeniu większości roku samotnie", powiedziała w rozmowie dla BBC.

Zastrzyk wykonano około godziny 7:30 polskiego czasu w szpitalu w Coventry. "Nie znajduję słów, które wyraziłyby wdzięczność dla pielęgniarki, która wykonała zastrzyk oraz całej brytyjskiej służby zdrowia. Moją radą dla każdego, komu oferowana jest szczepionka jest wzięcie jej - jeśli ja w wieku 90 lat mogłam ją przyjąć, ty też możesz", apelowała Margaret Keenan.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19

W środę, 2 grudnia Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użycia szczepionkę przeciw koronawirusowi. Szczepionka podawana jest po rozcieńczeniu jako zastrzyk 0,3 ml domięśniowy w ramię. Aby zapewnić jej skuteczność, konieczne są dwa zastrzyki tej samej dawki szczepionki w odstępie 21 dni. Odporność na skutki wirusa SARS-CoV-2 następuje dopiero po co najmniej 7 dniach od podania drugiej dawki.

Reklama

Jak informują producenci, preparat opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech może powodować niepożądane działania, ale są one łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Częściej niż jedna osoba na 10 aplikujących preparat doświadczyć może bólu w miejscu wstrzyknięcia oraz nadmiernego zmęczenia. U pacjentów wystąpić mogą ponadto gorączka, dreszcze, a także bóle głowy, mięśni czy też stawów. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że u osoby poddanej kuracji wystąpi nabrzmienie lub zaczerwienienie w miejscu zastrzyku, bądź nudności. Najrzadszym efektem ubocznym, wymienionym przez producentów, jest powiększenie węzłów chłonnych.

Jacob King/Press Association/East News
Jacob King/Press Association/East News
Reklama
Reklama
Reklama