Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. Zespol Filmowy 'Kadr'/Collection Christophel/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Światowa sława stała przed nią otworem, ale ona wybrała miłość. Ewę Krzyżewską i jej męża spotkała tragiczna śmierć

Aktorka poświęciła sławę w imię miłości

Dorota Falkowska 4 maja 2022 12:14
Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. Zespol Filmowy 'Kadr'/Collection Christophel/East News

Piękna, utalentowana, nieodgadniona. Ze zdjęć spogląda na odbiorcę posępnie, z lekko przekrzywioną głową. Fotograf Wojciech Plewiński mówił o Ewie Krzyżewskiej, że była chmurną dziewczyną i nigdy się nie uśmiechała (źródło: Plejada.pl) Roztaczała wokół siebie aurę tajemniczości, ale co do tego, że byłą utalentowaną aktorką, nikogo nie trzeba było przekonywać. Po tym jak zagrała główną rolę żeńską w filmie "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, przepowiadano jej światową karierę. 

Ewa Krzyżewska: dzieciństwo

Ewa Krzyżewska (właściwie Anna Ewa Krzyżewska) przyszła na świat w Warszawie 7 lutego 1939 r. Od dziecka nazywano ją w rodzinie Haneczką. Jej rodzice — Juliusz Walerian Krzyżewski i Maria Stanisława z Piotrowskich Krzyżewska z powodu ciężkiej sytuacji przeprowadzili się z Warszawy do Chrzanowa. 

Ojciec Ewy służył jako żołnierz AK i zginął w Powstaniu Warszawskim. Żeby utrzymać siebie i córkę, mama aktorki zaczęła szyć, ale to zajęcie nie zapewniło im bezpiecznego i w miarę komfortowego życia. Brakowało pieniędzy, a do tego dochodziła trudna sytuacja mieszkaniowa. Niejednokrotnie Maria Krzyżewska musiała prosić bliskich o pomoc.

Zobacz też: Porównywano ją do polskiej Brigitte Bardot. Kariera Haliny Kowalskiej przekreśliła jej marzenie o macierzyństwie

Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. INPLUS/East News

Ewa Krzyżewska: kariera

Kiedy Ewa ukończyła naukę, najpierw w Publicznej Szkole Powszechnej w Chrzanowie, a później w Liceum TDP, postanowiła zdawać egzaminy do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Dostała się i w czasie studiów w szkole aktorskiej los się do niej uśmiechnął. Dostrzegł ją Janusz Morgenstern, asystent Andrzeja Wajdy. Otrzymała wówczas propozycję zagrania głównej roli żeńskiej, Krystyny Rozbickiej w filmie "Popiół i diament". Ewa Krzyżewska jeszcze wtedy nie wiedziała, że właśnie wygrała los na loterii. 

"O ile długo wahałem się, czy Cybulski ma grać, o tyle Krzyżewską wybrałem zaraz po zdjęciach próbnych. Jej uroda zwracała uwagę. Nie do końca była aktorką, miała w sobie niezależność i osobowość silniejszą niż warsztat. I właśnie tym wypełniła rolę Krystyny" - opowiadał o swojej decyzji po latach Andrzej Wajda (cytat za film.interia.pl)

Rola w "Popiół i diament" otworzyła drzwi do wielkiej kariery. Zaraz po tym, gdy w 1962 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, dostała angaż w Teatrze Dramatycznym. Po premierze filmu Wajdy aktorka dostała angaż w ponad 20 większych produkcjach polskich i zagranicznych. Po tym, jak wystąpiła w "Zbrodniarzu i pannie", została dostrzeżona także w ZSRR. 

Czytaj także: Zbigniew Cybulski miał szansę podbić Hollywood

Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. Zespol Filmowy 'Kadr'/Collection Christophel/East News

Ewa Krzyżewska: życie prywatne, miłość

Ewa Krzyżewska podchodziła do swojego zawodu bardzo profesjonalnie. Na ekranie zachwycała naturalnością i prostotą, ale nikt nie mógł jej odmówić pracy, którą wkładała, aby przygotować się do swoich ról. W tym samym czasie zakochała się. W 1960 r. wyszła za Andrzeja Spławę-Neymana, związek nie przetrwał jednak próby czasu. Małżonkowie rozstali się po trzech latach.

U boku Krzyżewskiej, jako drugi pojawił się Bolesław Kwiatkowski, który okazał się miłością jej życia. Ukochany aktorki był starszy od niej o 14 lat. Spekulowano, że przywiązała się do niego, niczym do ojca, którego straciła w bardzo młodym wieku. Para pobrała się w czerwcu 1971 roku. Ewa Krzyżewska była ogromnie zakochana i gotowa dla tej miłości oddać wszystko. Dla męża porzuciła swoją dotychczasową karierę. Para wyjechała z kraju, nie bacząc na przeszłość.

Zanim to zrobiła, zagrała jeszcze w ostatnim filmie "Zazdrość i medycyna". Andrzej Łapicki grał tam filmowego kochanka Krzyżewskiej i tak opisywał to doświadczenie: "Nie mogłem grać. To było i straszne, i śmieszne... Miejsca intymne miała... zaklejone plastrami. Ponoć mąż był zazdrosny" (cytat za film.interia.pl)

Aktorka już nigdy więcej nie powróciła do zawodu, czego wszyscy w branży filmowej ogromnie żałowali — przepowiadano jej międzynarodową karierę i tytuł jednej z najlepszych aktorek na świecie. Ewa Krzyżewska postawiła jednak na inne życie. Wraz z mężem sporo podróżowali po świecie. Mieszkali w Syrii, Jordanii, Libii, Tanzanii. Ostatecznie osiedlili się w Hiszpanii, pełni życiowych doświadczeń i szczęśliwi. 

Czytaj też: Wielką karierę przyćmiły osobiste tragedie... Jak wygląda dziś życie Barbary Brylskiej?

Ewa Krzyżewska: śmierć

W 2003 roku doszło do tragedii. Małżeństwo miało wypadek samochodowy. Bolesław Kwiatkowski zginął na miejscu. Aktorka została przewieziona do szpitala, gdzie sztucznie podtrzymywano jej funkcje życiowe. Zmarła 30 lipca, dwa dni od wypadku... Pochowano ją w Warszawie w grobie rodzinnym Krzyżewskich na Powązkach wraz ze swoim ojcem Juliuszem. 

Przeczytaj także: Czekała na nią wielka aktorska kariera, ale po śmierci ukochanego popełniła samobójstwo. Smutne życie Anny Szczepaniak

Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. PAP/DPA

Ewa Krzyżewska, kariera, życie prywatne, tragiczna śmierć
Fot. PAP/Zbigniew Matuszewski

Źródła: plejada.pl, film.interia.pl, filmpolski.pl

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.