Reklama

W Stanach Zjednoczonych znów doszło do tragedii. W środę w na teren jednej ze szkół średnich wtargnął uzbrojony napastnik. Zginęło 17 osób. Jak doszło do tej sytuacji? Kim był napastnik z Parkland?

Reklama

Strzelanina w Parkland. Czy tragedii można było zapobiec?

Do strzelaniny doszło w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie. 19-letni mężczyzna, były uczeń szkoły, wtargnął na teren placówki i otworzył ogień. W szkole wybuchła panika. Uczniowie krzyczeli, płakali, szukali schronienia… Policja ewakuowała dziesiątki uczniów. 17 osób nie żyje, kilkanaście zostało rannych, kilka w ciężkim stanie zostało przewiezionych do szpitala.

Donald Trump odniósł się do tych dramatycznych wydarzeń na Twitterze. „Modlę się i składam kondolencje rodzinom ofiar strasznej strzelaniny na Florydzie. Żadne dziecko, nauczyciel lub ktokolwiek inny nie powinien czuć się zagrożony w amerykańskiej szkole”, napisał prezydent.

„Czuję że nasz rząd, nasz kraj nas zawiódł. Zawiódł nasze dzieci”, mówiła zrozpaczona nauczycielka ze szkoły w Parkland Melissa Falkowski. W rozmowie z CNN, kobieta tłumaczyła, że uczniowie i nauczyciele byli przygotowani na niebezpieczne sytuacje. Jednak nikt nie był w stanie zapobiec tragedii.

„To jest dla mnie nieakceptowane. Uważam, że to moment, kiedy Kongres, rząd powinny działać. Ktoś powinien coś zrobić. Trzeba zdiagnozować problem i spróbować go rozwiązać ”, tłumaczyła.

Ośrodek monitoringu Everytown for Gun Safety podkreśla, że to już osiemnasty przypadek przestępstwa z użyciem broni palnej w amerykańskich szkołach w tym roku. Dane obejmują również samobójstwa uczniów. Mimo że USA ograniczają dostęp do broni palnej, liczba zabitych wciąż rośnie. W ostatnich latach w wyniku przestępstw z jej użyciem zginęło więcej osób, niż w trakcie wszystkich wojen.

Od lat 70-tych w USA zginęło 1,5 miliona Amerykanów. Według konstytucji USA, każdy obywatel ma prawo do posiadania broni. By wejść w jej posiadanie może wejść każdy obywatel USA o ile nie ma kryminalnej przeszłości i problemów ze zdrowiem psychicznym. W większości stanów, żeby kupić broń, należy mieć ukończone 18 lat, ale w niektórych stanach na pistolety i rewolwery trzeba mieć 21 lat.

Kim jest Nikolas Cruz, sprawca strzelaniny z Parkland?

Według policyjnych ustaleń, sprawcą był 19-letni Nikolas Cruz, były uczeń szkoły w Parkland. Został usunięty z placówki z powodów dyscyplinarnych. Stanowił zagrożenie dla kolegów. Napastnik poddał się bez walki i oddał w ręce policji.

Mężczyzna był w posiadaniu samopowtarzalnego karabinu AR-15 i zapas amunicji. Jak udało się dowiedzieć dziennikarzom, Cruz od zawsze był zdystansowany, stronił od kontaktu z innymi osobami, pasjonował się militariami i polowaniem.

W domu posiadał prawdziwy arsenał broni. „Stawał się w mgnieniu oka kimś zupełnie innym, gdy tylko wpadł w gniew”, opisywała kolegę jedna z dziewczyn. Motywy jego działania do tej pory nie są znane.

Reklama

Uważasz, że tej tragedii można było zapobiec?

Reklama
Reklama
Reklama