Madeleine McCann, rodzice zaginionej dziewczynki
Fot. LEON NEAL/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Policjant, który badał sprawę Madeleine McCann teraz usłyszał zarzuty ws. napadów i porwań

Czy był zamieszany w jej porwanie?

Gabriela Czernecka 10 grudnia 2019 10:39
Madeleine McCann, rodzice zaginionej dziewczynki
Fot. LEON NEAL/East News

Policjant Pereira Cristovao badał sprawę zaginięcia Madeleine McCann. To m.in. on oskarżał rodziców o to, że mogą być zamieszani w porwanie córki. Teraz sam usłyszał zarzuty za napady, kierowanie grupą przestępczą i porwania. Czy przyczynił się do tajemniczego zaginięcia Madeleine?

Oskarżał rodziców, teraz sam usłyszał zarzuty

Madeleine McCann w 2007 roku zniknęła z pokoju hotelowego w portugalskim Praia da Luz. Początkowo rodzice dziewczynki, Kate i Gerry, szukali córki na własną rękę. Później wezwali policję. Pod uwagę brano różne sytuacje - porwanie dla okupu lub w celach pedofilskich, a nawet zabójstwo. Pisano nawet, że to rodzice stoją za zaginięciem 3-latki. Do tej pory nikt nie wie, co stało się z Madeleine, kto ją porwał, dlaczego, gdzie przetrzymuje. Nikt też nie wie, czy maleńka bezbronna dziewczynka w ogóle jeszcze żyje.

Policjant Paulo Pereira Cristovao i jego szef Gonçalo Amaral, którzy zajmowali się sprawą stali za hipotezą, że to właśnie rodzice są odpowiedzialni za zaginięcie córki. Sugerowali, że mogli ją przypadkowo zabić, a później zatuszowali śmierć Madeleine. Oczywiście nikt nigdy im tego nie udowodnił, ale były już policjant Pereira Cristovao trzymał się tej teorii aż do swojego odejścia z policji w 2008 roku. Wówczas wraz z Amaralem i trzema innymi policjantami został oskarżony o wymuszanie zeznań torturami oraz fałszowanie dokumentów. 

Zarzuty dotyczyły zaginięcia innej dziewczynki, ośmioletniej Joany Cipriano. Okoliczności jej zaginięcia przypominały sprawę Maddie. Tu również nie odnaleziono ciał dziecka, a śledczy stwierdzili, że Joanę zabiła matka i wuj. Oboje mieli przyznać się do czynu, ale później zmienili zdanie, twierdząc że zostali do nich zmuszeni. Później na jaw wyszło, że po przesłuchaniu matka Joany miała zmasakrowaną twarz i siniaki na całym ciele. Według policjantów, kobieta rzuciła się ze schodów, bo chciała popełnić samobójstwo.Została wypuszczona na wolność dopiero w 2019 roku.

Co ciekawe, później były policjant Pereira Cristovao był oskarżany o zgwałcenie nieletniej, ale ostatecznie ofiara wycofała skargę. Zarzucano mu także przywłaszczenie skonfiskowanych przez policję 800 euro. Dodatkowo gazeta Diário de Notícias dotarła do informacji, że teraz policjant został skazany na siedem i pół roku więzienia za kierowanie grupą przestępczą oraz opracowanie dwóch planów napadów. Mówi się, że sprawcy byli bardzo brutalni, kradli pieniądze i kosztowności, a mieszkańców okradanych domów terroryzowali bronią, Pereira Cristovao częściowo przyznał się do winy, zaprzeczył jednak temu, że kierował grupą oraz porwaniu. Po ogłoszeniu wyroku zapowiedział, że odwoła się od decyzji sądu. Jak na razie nic nie wskazuje, by w jakikolwiek sposób był zamieszany w zaginięcie Madeleine McCann. 

Zaginięcie Madeleine McCann
Fot. Rex Features/East News

Zaginięcie Madeleine McCann
Fot. Rex Features/East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.