Student nie przeżył zajęć wychowania fizycznego. Musiał biegać w mundurze podczas upału
Prokuratura bada szczegóły tragedii...
Brak umiejętności przewidywania konsekwencji czy nieszczęśliwy wypadek? Prokuratura w Warszawie bada sprawę tragicznej śmierci studenta 3. roku Wojskowej Akademii Technicznej, który zasłabł we wtorek po zajęć wychowania fizycznego, a następnie zapadł w śpiączkę i zmarł w szpitalu. Prowadzący dał 30 podchorążym zadanie przebiegnięcia przy wysokich temperaturach 10 kilometrów z pełnym wojskowym oporządzeniem…
Śmierć przez upał. Student WAT zmarł po zajęciach WF
Władze uczelni zawiesiły na razie prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego, który podjął decyzję o przeprowadzeniu biegu na powietrzu przy temperaturze powyżej 30 stopni. Jednocześnie uczelnia broni swojego pracownika. „Student, który zmarł, to podchorąży trzeciego roku. Takie biegi odbywał wcześniej i nigdy nie miał z tego powodu problemów. Zajęcia odbywały się około godz. 8:00, kiedy największego upału jeszcze nie było", mówiła mediom rzecznika Wojskowej Akademii Technicznej, Ewa Jankiewicz. Potwierdzone zostały też informacje, że poza tragicznie zmarłym studentem, jeszcze dwóch jego kolegów także zasłabło podczas tych samych zajęć. Karetka została wezwana najszybciej, jak było to możliwe.
Prokuratura Okręgowa bada całą sprawę. „Śledztwo jest wszczęte w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za bezpiecznie przeprowadzenie zajęć z wychowania fizycznego, odbywających się na WAT, podczas których doszło do zasłabnięcia i utraty przytomności podchorążego. Prokurator zlecił już sekcję zwłok”, powiedziała agencji PAP zastępczyni rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie Mirosława Chyr. Ciało studenta zostanie szczegółowo zbadane w piątek. Zaplanowane zostały też przesłuchiwania świadków.
Czy można uprawiać sport w upał? Czego nie robić?
Eksperci są zgodni, że na ten moment nie można przyjąć jednej przyczyny śmierci dwudziestokilkulatka. Z jednej strony przegrzanie organizmu jest możliwe, z drugiej należy pamiętać, że organizmy żołnierzy czy policjantów są przyzwyczajone do takiego rodzaju ekstremalnego wysiłku. „Są takie biegi. Jednak można się zastanawiać nad rozsądkiem prowadzącego zajęcia. Przecież teraz dużo się słyszy ostrzeżeń przed upałami, na przykład w szkołach skraca się zajęcia”, ocenił na antenie TOK FM doktor Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
Zasada dla wszystkich jest jednak prosta – powyżej 28 stopni poleca się unikać wysiłku fizycznego, ponieważ może on być niebezpieczny dla organizmu. Jeżeli ktoś jednak decyduje się na uprawianie sportu w upały, konieczne jest regularne nawadnianie organizmu oraz stosowanie czapek z daszkiem i kremów z filtrem.