Dla gwiazdy bolesne wspomnienia wciąż są niezwykle żywe

Konrad Szczęsny 24 stycznia 2022 18:01

To brutalne morderstwo wstrząsnęło w latach 90. ubiegłego wieku Polską. Córka Eleni, Afrodyta, została zastrzelona w lesie przez byłego partnera, 21-letniego wówczas Piotra G. Mężczyzna wyszedł na wolność kilka lat temu i pod zmienionym nazwiskiem mieszka w Berlinie. Dla Eleni bolesne wspomnienia wciąż są niezwykle żywe. „Jest obecna w moim życiu bardzo mocno”, zwierzała się w ostatnim wywiadzie. 

Eleni o zabójstwie córki. Tak kultywuje pamięć o Afrodycie

Już dawno temu wybaczyła mordercy córki. Jak podkreśla w wywiadach, było to możliwe dzięki głębokiej wierze w Boga. „Gdybym nie wybaczyła, nie żyłabym”, zaznaczyła w rozmowie z Kobietą i Życiem. Dodaje, że mimo upływu lat, nieustannie odwiedza pokój tragicznie zmarłej córki, w którym nic nie zmieniło się od 1994 roku. To daje jej ukojenie i sprawia, że pamięć o Afrodycie wciąż jest niezwykle żywa. „Przychodzę, siadam i jestem blisko niej. Jest obecna w moim życiu bardzo mocno”, zwierza się Eleni.

By uczcić pamięć córki, wciąż zapala w domu świeczki. „Jak zgaśnie, zapalam kolejną”, zdradza. I dodaje, że tragedia, choć niewyobrażalnie bolesna, pozwoliła doświadczyć jej wielkiej miłości Boga i „poczuć, że nie jest sama, że Stwórca jest razem z nią”.

W innym wywiadzie podkreślała, że obchodzi każdą rocznicę, związaną z tragicznie zmarłą córką.

„W moim sercu Afrodyta będzie żyła zawsze. Nadal obchodzę każde jej urodziny, rocznicę śmierci, zastanawiam się, jaka by była, co by robiła, czy miałaby dzieci. Ale na co dzień nie rozpaczam. Pogodziłam się z myślą, że moje dziecko jest już w lepszym świecie, do którego wszyscy zdążamy. Nie czuję złości ani nienawiści. Mam pokój w sercu. Bez tego nie mogłabym żyć ani śpiewać”, zapewniała.

Zobacz także: Eleni i Fotis Tzokas są razem na dobre i na złe. Kim jest mąż znanej artystki?„Szkoda nam czasu na kłótnie”, przyznaje artystka

Morderstwo córki Eleni, Afrodyty

Do tragedii doszło 20 stycznia 1994 roku w lesie w pobliżu Przybrodzina w województwie wielokopolskim, niemal 200 kilometrów od Poznania. Afrodyta nie wróciła ze szkoły. Zaniepokojona mama zawiadomiła o jej zaginięciu policję. Tego samego dnia około 22.00 otrzymała telefon z żądaniem okupu. Szczegóły dotyczące przekazania go sprawca miał podać w trakcie kolejnej rozmowy, do której nigdy nie doszło. Jak się później okazało, morderca zrobił to, by odsunąć od siebie podejrzenia. Nie udało mu się. Wszystkie tropy prowadziły właśnie do Piotra G. Tym bardziej, że Afrodytę po raz ostatni widziano, gdy wsiadała do jego samochodu przed szkołą, do której uczęszczała. 

21-latek był o byłą partnerkę chorobliwie zazdrosny. Bliskim miała mówić, że ta znajomość skończy się źle. On z kolei podkreślał, że będzie jej jedynym chłopakiem. „To była miłość zaborcza, która doprowadziła do tragedii”, oceniła po latach zdruzgotana Eleni. Nie mógł pogodzić się z rozstaniem, do którego doszło jesienią 1993 roku po czterech latach związku. Koniec relacji przyniósł 17-latce wielką ulgę, znajomi podkreślali, że odżyła, chętnie spotykała się z ludźmi i zaczęła snuć plany. Nie podejrzewała, że nigdy ich do końca nie zrealizuje...

Zobacz także: Jest blisko Boga, wybaczyła mordercy córki i wciąż koncertuje. Jak dziś wygląda życie Eleni?

Broń, z której Piotr G. zastrzelił byłą partnerkę, zakupił nielegalnie, podobnie jak 25 naboi. Pod jej szkołę podjechał z dziewczyną, z którą spotykał się w styczniu 1994 roku. Afrodyta nie czuła zagrożenia, gdy wsiadała do samochodu. Pojechali nad doskonale znane jej jezioro Powidzkie w okolice Przybrodzina – miejsce szczególne, ponieważ wyjeżdżała tam często z byłym partnerem, gdy jeszcze byli razem. Spacerowali po pobliskich lasach, spędzając romantyczne chwile. Tam też historia ta znalazła swój tragiczny finał.

Piotr G. wysiadł z auta razem z 17-latką. Drugiej dziewczynie kazał zostać w środku i „słuchać radia”. Oddalili się. Mieli rozmawiać o końcu relacji. Być może kolejny raz zapewnił, że będzie jej ostatnim partnerem. Wyjął pistolet i wręczył go Afrodycie. Kazał strzelić. Odmówiła i zwróciła go właścicielowi. Wtedy wymierzył.  Bardzo precyzyjnie, tak, żeby nie miała żadnych szans na przeżycie. Otrzymała dwa strzały: w skroń oraz w serce. Prawdopodobnie zmarła na miejscu. On założył jej kaptur na głowę a ciało przykrył igliwiem, po czym wrócił do samochodu. 

Zobacz także: Dziś obchodziłaby 31 urodziny. Ojciec Ewy Tylman mówi wprost: „Ona dopiero rozpoczynała swoje życie”

Proces zabójcy córki Eleni. Artystka przebaczyła mordercy Afrodyty

Policja zatrzymała go dzień później. 22 stycznia w gazetach ukazała się natomiast informacja o zaginięciu córki Eleni. Śledczy przeczesywali wówczas okolice jeziora i po kilku godzinach odnaleźli ciało zastrzelonej 17-latki. Artystka bardzo mocno przeżyła śmierć własnego dziecka.

Zawalił nam się cały świat. Kiedy wydarzyła się ta tragedia, jakby w jednym momencie zostaliśmy bez niczego. Wiem, że wtedy obok mnie byli najbliżsi mi ludzie – rodzina, przyjaciele i księża, którzy bardzo mi pomogli. Ale tak naprawdę to człowiek i tak pozostaje sam ze swoim bólem i sam musi sobie z nim wewnętrznie poradzić. Pamiętam wiele nieprzespanych nocy, w czasie których przeprowadzałam z Bogiem długie rozmowy. Pytałam Go, co mogło doprowadzić do tragedii, przecież nie tylko Piotr był winny. My – dorośli – powinniśmy także poddać się osądowi, czy nie popełniliśmy błędów wychowawczych”, zwierzyła się Eleni w rozmowie z Niedziela.pl

Piotr G. początkowo nie przyznawał się do winy. Kłamał, plątał się w zeznaniach, twierdził, że Afrodyta miała obrazić się i na własną rękę wróciła do Poznania, wsiadając do autobusu. Według innych wersji mówił, że zastrzelił ją tajemniczy Rosjanin lub postrzeliła się sama. Z czasem przyznał jednak: „zabiłem ją”. Wskazał także miejsce, w którym doszło do tragedii. Rozpoczął się proces, który z zapartym tchem śledziła opinia publiczna oraz media.

Wyrok, który zapadł, był najbardziej surowy z możliwych: 25 lat pozbawienia wolności. Jak przypomina poznan.naszemiasto.pl, nie wymierzano już wówczas kary śmierci, dożywocia jeszcze nie wprowadzono. Na ostatniej rozprawie 31 maja 1995 roku w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu obecna była Eleni z mężem oraz rodzice oskarżonego. Gdy odczytano wyrok, wszyscy płakali. Jednak później artystka miała zadzwonić do matki skazanego i powiedzieć „straciłyśmy dzieci”. Przebaczyła zabójcy.

„Moi rodzice zawsze byli dla mnie przykładem. W ich życiu dominowała miłość do człowieka. Kiedy doszło do tragedii, nie miałam innego przykładu. Analizowałam, dlaczego doszło do takiego dramatu, szukałam przyczyn. Uważam, że najpierw trzeba rozpocząć od siebie. Od tego, gdzie my, dorośli, popełniliśmy błąd, co przeoczyliśmy, co przegapiliśmy? Myślę, że ta miłość do człowieka pozwoliła mi wybaczyć mordercy. Jestem osobą wierzącą, więc i z tego względu był to dla mnie ważny gest”, stwierdziła Eleni w wywiadzie dla „Głosu”, przytaczanym przez Agnieszkę Smogulecką w artykule na łamach poznan.naszemiasto.pl.

"Gdybym nie przebaczyła, prawdopodobnie nie mogłabym dalej śpiewać, nie mogłabym spotykać się z ludźmi. Przebaczyć to nie znaczy zapomnieć. Przebaczyć to pozbyć się negatywnych emocji, które zabijają nas od środka. To była tragedia dwóch rodzin. Naszej rodziny i rodziny Piotra. Ja jako matka czułam ból tej matki, która też nosi ogromny krzyż. (...) Gdybym nie wybaczyła, nie żyłabym", szczerze wyznała na łamach "Kobiety i Życia".

Morderca córki Eleni wyszedł na wolność

Mężczyzna opuścił więzienie w lutym 2013 roku, mimo że pierwotnie karę miał odbywać do 2019 roku. Z kolei media poinformowały o tym fakcie dopiero dwa lata później, w maju 2015 roku. Jak się okazało, „z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie wystąpił dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu”, w którym osadzono mordercę Afrodyty. „Pod zmienionym nazwiskiem mieszka w Berlinie”, pisał wówczas portal slupca.pl.

Zobacz także: Eleni i jej mąż są razem od ponad 45 lat. Razem przetrwali największą tragedię

Piotr G. do 23 stycznia 2023 roku ma być pod dozorem kuratora sądowego. Mimo że mu wybaczyła, Eleni nie była wówczas w stanie skomentować tego, że Piotr G. wyszedł na wolność.

„Eleni postanowiła, że nie udziela w tym temacie żadnych wywiadów. To dla niej bolesna sprawa. To, że mu wybaczyła, to jedna sprawa. Ale boli ją, jak to się potoczyło”, podkreślał w rozmowie z „Faktem” menedżer Eleni, Kostas Tzoka. I dodał: „gdyby ode mnie zależało, to bym zasądził karę śmierci, bo tyle ta kobieta przez tego człowieka wycierpiała i cierpi nadal. Ale Eleni to inna kobieta i ona nie jest za tym”.  

1/5
Eleni, 03.06.2015
Copyright @Bogdan Hrywniak/East News
1/5

Eleni straciła jedyne dziecko 20 stycznia 1994 roku. Jej córka została brutalnie zamordowana.

2/5
Eleni, córka Eleni Afrodyta
Copyright @Marek Szymanski/Forum
2/5

Sprawcą był były partner 17-letniej wówczas Afrodyty, Piotr G. Mężczyzna wyszedł na wolność kilka lat temu.

3/5
Eleni, córka Eleni Afrodyta
Copyright @Marek Szymanski/Forum
3/5

Eleni wciąż pamięta o córce. Od 25 lat przychodzi do jej pokoju, w którym nic nie zmieniło się od 1994 roku.

4/5
Afrodyta Tzoka, córka Eleni
Copyright @Screen/Youtube. Materiały na prawach cytatu/TVP
4/5

Tak Afrodyta, córka Eleni, wyglądała jako dziecko. Była niezwykle podobna do sławnej mamy.

5/5
Afrodyta Tzoka, córka Eleni
Copyright @Screen/Youtube. Materiały na prawach cytatu/TVP
5/5

A tak Afrodyta wyglądała w wieku nastoletnim

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…