duński dwór królewski, Dania, książę Fryderyk, księżna Maria
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Skandal na duńskim dworze królewskim! Książęca para trafi do więzienia?!

Książę Fryderyk przez 10 lat ukrywał posiadłość w Alpach

Sabina Zięba 24 stycznia 2020 16:00
duński dwór królewski, Dania, książę Fryderyk, księżna Maria
Fot. Getty Images

Kto z nas nie pragnąłby mieć dyskretnej kryjówki, do której mógłby uciekać podczas długich zimowych miesięcy? Lub wykorzystywać ją jako korzystne źródło dochodu, wynajmując chętnym podczas naszej nieobecności? Do podobnego wniosku doszli członkowie duńskiej rodziny królewskiej. Problem w tym, że utrzymujący się z podatków obywateli książę Fryderyk, ukrywał przed swoimi poddanymi posiadłość przez  ponad 10 lat. Teraz, gdy prawda wyszła na jaw, spotkał się z drastyczną reakcją.

Posiadłość duńskiej rodziny królewskiej w Alpach

Posiadanie owej nieruchomości w Alpach przez księcia Fryderyka i jego małżonkę, księżną Marię, wyszło przez całkowity przypadek. Królewska para obwieściła obywatelom, że będzie w niej mieszkać podczas 12-tygodniowego pobytu w Szwecji. Wówczas zostali zmuszeni do wyjaśnienia, skąd mają dom w malowniczym kurorcie Verbier, który jest popularnym miejscem wypoczynku dla celebrytów i członków rodzin królewskich z całego świata, w tym także m. in. księżnej Kate i księcia Williama, Sarah Ferguson czy księcia Harry'ego.

Całe zamieszanie spowodowane jest tym, że członkowie rodziny królewskiej mają żyć z zasiłku publicznego - takiego, który może być wykorzystany do inwestowania w aktywa zagraniczne tylko wtedy, gdy zostanie to uprzednio zatwierdzone przez ustawodawców. Lewicowa duńska partia Enhedslisten oburzyła się, że własność pary nie była wcześniej znana opinii publicznej. Poseł Mai Villadsen obwieściła: „To my płacimy pieniądze, więc musimy wiedzieć o domu”. Z kolei konserwatyści opowiadają się za księciem Fryderykiem. Poseł Birgitte Bergman stwierdziła: „Moja partia w 100% popiera rodzinę królewską i decyzje, które teraz podejmują, o ile są zgodne z prawem. Nie widzimy w tym nic złego. Należy to również uznać za stary przypadek. Stało się 10 lat temu i dziś nie ma żadnego znaczenia”.

Rzecznicy królewscy początkowo odmówili komentarza, uznając posiadłość za „prywatną sprawę”. Następnie wydali publiczne oświadczenie, by bezpośrednio odnieść się do krytyki. Wyjaśnili, że nieruchomość została w całości nabyta za osobiste fundusze rodziny. Lene Balleby, menedżer ds. Komunikacji rodziny królewskiej, dodała: „Teraz nie jest już anonimową własnością, więc warunki wynajmu innym nie będą już takie same. Ponadto w przypadku pary królewskiej wiadomo, że potrzebują trochę prywatności. Oprócz tego istnieje również aspekt bezpieczeństwa”.

Sądzicie, że duńska rodzina królewska, która w tym roku dostanie od społeczeństwa około 21,6 miliona koron (czyli 12,3 milionów złotych) miała prawo ukryć przed obywatelami ową nieruchomość i pobierać z jej wynajmu dodatkowe pieniądze?  

książę Fryderyk, księżna Maria, książę Wincenty oraz księżniczka Józefina w 2015 roku

duński dwór królewski, Dania, książę Fryderyk, księżna Maria, książę Wincenty, księżniczka Józefina, 2015
Fot. Getty Images

ślub księżnej Marii i księcia Fryderyka

księżna Maria i książę Fryderyk, ślub, Dania
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.