Sir Tom Moore nie żyje
Fot. Chris Jackson/Getty Images
POŻEGNANIE

Kapitan Tom Moore nie żyje. Stulatek zebrał miliony funtów dla brytyjskiej służby zdrowia

O jego inicjatywie mówił cały świat

Ksenia Krasko 2 lutego 2021 20:03
Sir Tom Moore nie żyje
Fot. Chris Jackson/Getty Images

We wtorek zachodnie media przekazały przykrą wiadomość. Nie żyje brytyjski weteran II wojny światowej, sir Tom Moore, który w kwietniu zebrał blisko 33 miliony funtów na rzecz brytyjskiej służby zdrowia. Jego zaangażowanie w walkę z pandemią Covid-19 doceniły miliony osób na całym świecie. Stuletni Brytyjczyk zmarł w szpitalu, do którego trafił z powodu zakażenia koronawirusem.

Kapitan sir Tom Moore nie żyje. Miał koronawirusa

Córka weterana, Hannah Ingram-Moore, poinformowała w niedzielę, że sir Tom Moore ​​trafił do szpitala w Bedford z objawami Covid-19. Jak ujawniła, mężczyzna miał poważne problemy z oddychaniem, jednak nie trafił na oddział intensywnej terapii. Pomimo wielkich nadziei i dobrych rokowań lekarzy, nie udało mu się pokonać choroby.

Kapitan Tom Moore odszedł w otoczeniu najbliższych. „Ostatni rok życia naszego ojca był niezwykły. Odmłodniał i doświadczył rzeczy, o których wcześniej mógł tylko marzyć. Chociaż był w tak wielu sercach tylko przez krótki czas, był niezwykłym ojcem i dziadkiem. Pozostanie żywy w naszych sercach na zawsze”, przekazała rodzina zmarłego w oficjalnym oświadczeniu.

Sir Tom Moore
Fot. Samir Hussein/WireImage

Sir Tom Moore zebrał ponad 32 mln funtów na walkę z koronawirusem

Sir Tom Moore na początku kwietnia ubiegłego roku postanowił, że do daty swoich setnych urodzin (30 kwietnia), postara się zebrać trochę pieniędzy, aby pomóc służbie zdrowia. Zobowiązał się, że wykona sto liczących 25 metrów okrążeń wokół swojego domu. O swojej inicjatywie napisał w sieci, licząc, że osoby, które będą chciały go wesprzeć, wpłacą niewielki datek na rzecz organizacji charytatywnej NHS Charities Together. Miał nadzieję, że w tym czasie zgromadzi przynajmniej tysiąc funtów, ale ostateczna kwota była znacznie większa. Sir Moore zebrał prawie 33 miliony funtów, a o jego zbiórce pisał cały świat.

W dniu swoich setnych urodzin otrzymał stopień pułkownika, otrzymał także blisko 140 tysięcy pocztówek z życzeniami i gratulacjami. Wkrótce potem, 17 lipca, królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki podczas skromnej uroczystości w Windsorze.

Kondolencje złożyła brytyjska rodzina królewska. „Jej Wysokość z przyjemnością wspomina spotkanie z kapitanem sir Tomem Moore’em i jego rodziną w Windsorze w zeszłym roku. Jej myśli i myśli rodziny królewskiej są z nimi”, napisano na królewskim Twitterze.

Także premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, pożegnał weterana. „Kapitan sir Tom Moore był bohaterem w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. [...] Stał się nie tylko narodową inspiracją, ale też światłem nadziei dla całego świata”. 

Źródło: TVN24, Esquire

Królowa Elżbieta II nadała sir Tomowi Moore’owi tytuł szlachecki

Sir Tom Moore, królowa Elżbieta II
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.