W Rzeszowie wybrzmiał hejnał…

Monika Katarzyna Krupska 10 sierpnia 2018 11:56

Dwa dni po pogrzebie legendarnej wokalistki Kory na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyło się kolejne pożegnanie wybitnego artysty, mianowicie Tomasza Stańki. Światowej sławy muzyk zmarł 29 lipca na raka płuc w wieku 76 lat. Artysta spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach. 

Pogrzeb Tomasza Stańki 

Pogrzeb Tomasza Stańki rozpoczął się o godz. 11. O tej samej godzinie z balkonu rzeszowskiego ratusza wybrzmiał hejnał Rzeszowa, którego autorem był trębacz. Światowej sławy muzyk był honorowym obywatelem miasta. Hejnał po raz pierwszy przez samego twórcę został zagrany w styczniu 2016 roku, podczas obchodów 662. rocznicy założenia miasta. 

„Stańko uczynił z jazzu kulturę globalną.  Serca nam płoną jak tamte kieliszki. Żył i grał, jak chciał. I umarł jak chciał”, powiedział na pożegnaniu Tomasz Tłuczkiewicz, były prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Porównał ten dzień do Popiołu i diamentu. „Mówił: Jazz to wielkie dzieło. Kwitnie wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy odczuwają duchowe braterstwo z tradycją jazzu. Tomasz Stańko w swoim świecie był władcą absolutnym. Nie znosił żadnych rządów poza rządami piękna i dobra”, dodał. 

Na pogrzebie został odczytany list od Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także list od prezydenta miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta.

„Duch Tomka to rzecz niezwykła, magiczna i magnetyczna tak samo jak jego muzyka”, powiedział jeden z przyjaciół trębacza.  

1/7
Tomasz Stańko pogrzeb
Copyright @EastNews
1/7

Muzyk zmarł w wieku 76 lat 

2/7
Tomasz Stańko pogrzeb
Copyright @EastNews
2/7

Artysta spocznie w Alei Zasłużonych na Powązkach

3/7
Kamil Sipowicz
Copyright @EastNews
3/7

Kamil Sipowicz pożegnał trębacza 

4/7
Pogrzeb Tomasz Stańko
Copyright @ONS
4/7

Mąż Kory przyszedł na pogrzeb z Ramonką 

5/7
Pogrzeb Tomasz Stańko
Copyright @ONS
5/7

Trębacza pożegnał też Kuba Wojewódzki 

6/7
Pogrzeb Tomasz Stańko
Copyright @ONS
6/7

Na uroczystości pożegnania pojawił się Michał Urbaniak 

7/7
Pogrzeb Tomasz Stańko
Copyright @ONS
7/7

Tomasza Stańko pożegnał Wojciech Mazolewski 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.