Jak będą wyglądać obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim?
Akcja „Żonkile” przeniosła się do internetu
- Redakcja VIVA!
19 kwietnia składamy hołd powstańcom z getta warszawskiego, ich odwadze i determinacji. Wolontariusze Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mieli rozdawać na ulicach stolicy papierowe przypinki w kształcie żonkila – symbolu pamięć o powstańcach. Ale tak się nie stanie. Ze względu na epidemię koronawirusa obchody 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim przeniosły się w do sieci.
Jak będą wyglądały obchody 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim?
Już o godzinie 12.00 w stolicy Polski zabrzmią syreny w hołdzie poległym. ,,Oczywiście nie ma to nic wspólnego z epidemią, jest to tylko sygnał naszej pamięci o powstaniu, mówił prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Kilka dni temu zachęcił wszystkich do udziału w akcji Żonkile, która w tym roku przeniosła się do internetu. „W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim i wspaniała akcja Żonkile. Sam wielokrotnie byłem wolontariuszem tej akcji, kiedy rozdawaliśmy ten symbol powstania w getcie warszawskim”, dodał.
Muzeum POLIN od ośmiu lat organizuje akcję Żonkile, Łączy nas pamięć. W tym roku muzeum zachęca do samodzielnego wykonania papierowego kwiatka i udostępniania swoich zdjęć w sieci pod hasztagami #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile. Do grona ambasadorów akcji dołączyli: Andrzej Seweryn, Barbara Kurdej-Szatan, Dorota Wellman, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. Na stornie muzeum znajdziemy także się także specjalne programy rocznicowe, wykłady, relacje, wirtualne spacery czy odczytanie fragmentów książki Zdążyć przed Panem Bogiem.
„19 kwietnia, w rocznicę powstania w warszawskim getcie, już po raz ósmy zaprosimy państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Ósmy raz, ale po raz pierwszy w zupełnie zmienionej formule. Całkiem niedawno byłem przekonany, że 19 kwietnia jak każdego roku spotkamy na ulicach Warszawy setki wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile i materiały edukacyjne na znak pamięci o bohaterach warszawskiego getta. Tak się jednak nie stanie. Szalejąca na świecie epidemia wymusiła na nas konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie wolontariuszy i mieszkańców stolicy przenosimy w tym roku Żonkile do internetu”, mówił dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński.
W internecie znajdziemy wiele akcji i wydarzeń zorganizowanych m.in. przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz czy Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny.
Na kanale YouTube Teatru Żydowskiego w niedzielę, od godziny 10.00 do 18.30, będzie można usłyszeć świadectwa ocalałych z Holokaustu. O swoich najtrudniejszych doświadczeniach nie tylko by dać świadectwo, ale również, aby uczynić z nas spadkobierców tych historii, opowiedzieli m.in. prof. Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Szewach Weiss i Józef Hen.
O godzinie 12.00 modlitwą Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha rozpoczną się oficjalne obchody rocznicowe, transmitowane na kanale YouTube.
Ze swoich domów przemówienia transmitować będą m.in. Rafał Trzaskowski – Prezydent m.st. Warszawy, Gołda Tencer – Dyrektorka Teatru Żydowskiego, Marian Turski - Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH, Zygmunt Stępiński - Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz przedstawiciele środowisk żydowskich w Polsce.
Oficjalną część zakończy odśpiewanie hymnu Zog nit kejn mol przez aktorów Teatru Żydowskiego. Wieczór rocznicowy o godzinie 19:00 rozpocznie pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” na podstawie poematu Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego A o godz. 22.55 TVP Kultura wyemituje spektakl Matki w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie scenariusza Patrycji Dołowy.