Jerzy Kukuczka
Fot. Maciej Brzozowski/FORUM
WSPOMNIENIE

Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum 34 lata temu!

Dokonał tego jako drugi człowiek w historii świata

Konrad Szczęsny 18 września 2021 07:16
Jerzy Kukuczka
Fot. Maciej Brzozowski/FORUM

Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Miało to miejsce 18 września 1987 roku. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych wspinaczy w historii. Jerzy Kukuczka zginął tragicznie na południowej ścianie Lhotse, na wysokości około 8300 metrów, 24 października 1989 roku, gdy pod ciężarem pękła lina asekuracyjna, zaś Polak runął w dwukilometrową przepaść. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Osierocił dwóch synów, Macieja oraz Wojciecha. 

Największe osiągnięcia Jerzego Kukuczki

Choć to Reinhold Messner jako pierwszy człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, Polakowi zajęło to dwa razy mniej czasu. Włoch dokonał tego w 16 lat i cztery miesiące, zaś Jerzy Kukuczka w niespełna osiem lat. Jego osiągnięcia do dziś budzą podziw i w niektórych przypadkach nie zostały przez nikogo powtórzone. 

Wytyczył on m.in. jedenaście nowych dróg na ośmiotysięczniki, które zdobył, w tym drogę na K2, która do tej pory nie została powtórzona. Siedem razy wszedł na najwyższe góry świata w stylu alpejskim (bez zakładania obozów, jedynie z najpotrzebniejszym sprzętem i plecakiem). Co więcej, jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy!

Na tym jednak nie koniec. Na cztery najwyższe góry świata wspiął się zimą po raz pierwszy: Dhaulagiri I, Kanczendzongę, Annapurnę oraz Czo Oju, na które wszedł z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem 3 dni po pierwszych zimowych zdobywcach tego szczytu – pierwszego zimowego wejścia dokonali Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski 12 lutego 1985).

Wszedł także samotnie na Makalu, wytyczając przy tym nową drogę na szczyt. Środowisko wspinaczy odnotowuje także fakt, że Jerzy Kukuczka w ciągu niecałych dwóch lat (od 21 stycznia 1985 do 10 listopada 1986) zdobył aż... sześć ośmiotysięczników, z czego trzy po raz pierwszy zimą, zaś na trzech kolejnych udało mu się wytyczyć nowe drogi (w tym na znajdujące się w ścisłej czołówce najniebezpieczniejszych szczytów świata Nanga Parbat i K2).

Jego osiągnięcia doceniono w 1988 na igrzyskach olimpijskich w Calgary. Wraz z Reinholdem Messnerem został na nich nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. Włoch nie przyjął odznaczenia zaznaczając,  że „uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację”, Polak natomiast odebrał medal, argumentując to faktem, że „w alpinizmie, jak w szachach, jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał”.

Zobacz: Wanda Rutkiewicz nie zginęła na Kanczendzondze? Film o jej życiu ujawni nowe fakty!

Wspinał się z tak wybitnymi himalaistami, jak Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski. Utrzymywał również kontakty z Wandą Rutkiewicz, która w maju 1992 roku zaginęła przy szczycie Kanczendzongi.

Życie prywatne Jerzego Kukuczki

Ożenił się z Cecylią Ogrodzińską. Para ma dwóch synów Macieja i Wojciecha. Młodszy z nich, Wojciech, wspiął się na szczyt Mount Everest.

Zobacz także: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Tomasz Mackiewicz… W Himalajach zginęło wielu polskich himalaistów 

Pamięć o Kukuczce jest wciąż kultywowana przez środowisko wspinaczy oraz przyjaciół i rodzinę himalaisty. Archiwalne dokumenty z wypraw, bogatą galerię zdjęć oraz faktografię można znaleźć na stronie internetowej Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki  

Jerzy Kukuczka
Fot. Forum

Jerzy Kukuczka
Fot. PAP

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.