Jerzy Kukuczka
Fot. Maciej Brzozowski/FORUM
WSPOMNIENIE

Jerzy Kukuczka zdobył Koronę Himalajów i Karakorum 34 lata temu!

Dokonał tego jako drugi człowiek w historii świata

Konrad Szczęsny 18 września 2021 07:16
Jerzy Kukuczka
Fot. Maciej Brzozowski/FORUM

Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów. Miało to miejsce 18 września 1987 roku. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych wspinaczy w historii. Jerzy Kukuczka zginął tragicznie na południowej ścianie Lhotse, na wysokości około 8300 metrów, 24 października 1989 roku, gdy pod ciężarem pękła lina asekuracyjna, zaś Polak runął w dwukilometrową przepaść. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Osierocił dwóch synów, Macieja oraz Wojciecha. 

Największe osiągnięcia Jerzego Kukuczki

Choć to Reinhold Messner jako pierwszy człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, Polakowi zajęło to dwa razy mniej czasu. Włoch dokonał tego w 16 lat i cztery miesiące, zaś Jerzy Kukuczka w niespełna osiem lat. Jego osiągnięcia do dziś budzą podziw i w niektórych przypadkach nie zostały przez nikogo powtórzone. 

Wytyczył on m.in. jedenaście nowych dróg na ośmiotysięczniki, które zdobył, w tym drogę na K2, która do tej pory nie została powtórzona. Siedem razy wszedł na najwyższe góry świata w stylu alpejskim (bez zakładania obozów, jedynie z najpotrzebniejszym sprzętem i plecakiem). Co więcej, jako jedyny człowiek na świecie zdobył dwa ośmiotysięczniki w ciągu jednej zimy!

Na tym jednak nie koniec. Na cztery najwyższe góry świata wspiął się zimą po raz pierwszy: Dhaulagiri I, Kanczendzongę, Annapurnę oraz Czo Oju, na które wszedł z Zygmuntem Andrzejem Heinrichem 3 dni po pierwszych zimowych zdobywcach tego szczytu – pierwszego zimowego wejścia dokonali Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski 12 lutego 1985).

Wszedł także samotnie na Makalu, wytyczając przy tym nową drogę na szczyt. Środowisko wspinaczy odnotowuje także fakt, że Jerzy Kukuczka w ciągu niecałych dwóch lat (od 21 stycznia 1985 do 10 listopada 1986) zdobył aż... sześć ośmiotysięczników, z czego trzy po raz pierwszy zimą, zaś na trzech kolejnych udało mu się wytyczyć nowe drogi (w tym na znajdujące się w ścisłej czołówce najniebezpieczniejszych szczytów świata Nanga Parbat i K2).

Jego osiągnięcia doceniono w 1988 na igrzyskach olimpijskich w Calgary. Wraz z Reinholdem Messnerem został na nich nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. Włoch nie przyjął odznaczenia zaznaczając,  że „uważa alpinizm za twórczość, a nie rywalizację”, Polak natomiast odebrał medal, argumentując to faktem, że „w alpinizmie, jak w szachach, jest miejsce na swego rodzaju twórczość i sportową rywalizację. Gdyby jej zabrakło, być może nigdy bym się nie wspinał”.

Zobacz: Wanda Rutkiewicz nie zginęła na Kanczendzondze? Film o jej życiu ujawni nowe fakty!

Wspinał się z tak wybitnymi himalaistami, jak Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski. Utrzymywał również kontakty z Wandą Rutkiewicz, która w maju 1992 roku zaginęła przy szczycie Kanczendzongi.

Życie prywatne Jerzego Kukuczki

Ożenił się z Cecylią Ogrodzińską. Para ma dwóch synów Macieja i Wojciecha. Młodszy z nich, Wojciech, wspiął się na szczyt Mount Everest.

Zobacz także: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Tomasz Mackiewicz… W Himalajach zginęło wielu polskich himalaistów 

Pamięć o Kukuczce jest wciąż kultywowana przez środowisko wspinaczy oraz przyjaciół i rodzinę himalaisty. Archiwalne dokumenty z wypraw, bogatą galerię zdjęć oraz faktografię można znaleźć na stronie internetowej Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki  

Jerzy Kukuczka
Fot. Forum

Jerzy Kukuczka
Fot. PAP

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.