WHO: „Nie mamy nic, co mogłoby zabić lub zatrzymać koronawirusa”
Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalny raport?
- Redakcja VIVA!
Świat walczy z koronawirusem. Naukowcy pracują nad szczepionkami i lekiem, które pomogą w zwalczaniu pandemii. A sytuacja jest bardzo trudna. Koronawirus pozostanie z nami na bardzo długo i tylko podporządkowanie się poszczególnym wytycznym pomoże nam ograniczyć skalę zachorowań. Lekarze wprowadzają kolejne terapie, które mogą okazać się skuteczne podczas leczenia pacjentów. Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na poznaniu kilku najbardziej obiecujących. Co mówi WHO?
Światowa Organizacja Zdrowia o walce z koronawirusem
Światowa Organizacja Zdrowia koordynuje prace nad powstawaniem bezpiecznych testów, leków i szczepionek w walce z koronawirusem. Na zwołanej niedawno konferencji prasowej w Genewie rzeczniczka WHO podkreśliła, że należy być ostrożnym wobec oczekiwań co do skuteczności środków.
Margaret Harris zaznaczyła, że koronawirusy są „bardzo podstępnymi wirusami” i „trudno jest stworzyć przeciwko nim szczepionkę”. Naukowców czeka długa droga, by stworzyć odpowiednią szczepionkę.
Niektóre z substancji są obecnie w fazie badań klinicznych i testów. W tej chwili specjaliści pracują nad setką potencjalnych szczepionek. Optymistyczny scenariusz zakłada, że powstanie ona w przeciągu roku. Wciąż naukowcom brakuje wielu danych.
„Mamy pewne metody leczenia, które na bardzo wczesnych etapach badań wydają się ograniczać nasilenie czy czas trwania choroby, ale nie mamy nic, co mogłoby zabić lub zatrzymać wirusa”, wyznała Margaret Harris.
Rzeczniczka wypowiedziała się także na temat programu Solidarity Vaccine Trial. Ma on wspierać przyspieszenie prac nad szczepionkami.
„Mamy potencjalnie pozytywne dane, ale musimy poznać ich więcej, aby mieć 100-procentową pewność”, wyjaśniła. Projekt adaptacyjny umożliwia dodawanie szczepionek do badania. Uczestnicy, którzy decydują się do niego dołączyć, są rejestrowani w sposób ciągły. Z kolei szczepionki, które nie działają, można usuwać z testów.
Źródło: PAP, Rmf24.pl, Reuters, Gazeta Prawna, Głos24