Główna przyczyna katastrofy statku była zupełnie inna...

Konrad Szczęsny 20 czerwca 2021 14:04

Najsłynniejszy brytyjski transatlantyk miał być niezatapialny, ale los chciał inaczej. Niestety, jego pierwsza podroż z Southampton do Nowego Jorku była ostatnią... To była jedna z największych katastrof morskich w historii. Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku w ciągu zaledwie trzech godzin. Według różnych danych, spośród 2208 lub 2228 pasażerów i załogi, która się na nim znajdowała, zginęło ponad 1500 osób! Przeżyło zaledwie około 730, między innymi poprzez niewystarczającą liczbę szalup ratunkowych. Za oficjalną przyczynę katastrofy uznaje się otarcie prawej burty statku o górę lodową i szereg pęknięć, które były tego skutkiem. Jednak to jedynie połowa prawdy...

Prawdziwe przyczyny zatonięcia Titanica - pożar

Owszem, fatalne spotkanie z górą lodową było przyczyną bezpośrednią zatonięcia Titanica, jednak irlandzki dziennikarz Senan Molony, który od ponad ćwierć wieku bada sprawę zatonięcia liniowca, ujawnił w styczniu 2017 roku zaskakującą teorię. Powołał się przy tym na szereg archiwalnych zdjęć statku: na prawej burcie widoczna jest duża na dziewięć metrów czarna plama.

Zobacz też: Najmłodsza ofiara katastrofy Titanica. Kim był 1,5-roczny chłopiec?

Na podstawie analizy innych fotografii wysnuł wniosek, że w jednej z kotłowni Titanica musiał przed jego wypłynięciem w dziewiczy rejs wybuchnąć pożar. Trwał on długo: od kilku dni do nawet trzech tygodni i został dosyć późno zauważony. Ogień spowodował nagrzanie grodzi do nawet 1000 stopni Celsjusza (grodź to „pionowa przegroda kadłuba statku, dzieląca jego wnętrze na przedziały; też: pomieszczenie wydzielone w ten sposób”, cyt. za sjp.pwn.pl).

„Mamy ekspertów od metalurgii, którzy powiedzieli nam, że taka temperatura sprawia, iż stal staje się krucha. Jej wytrzymałość jest zmniejszona o około 75 procent. To nie jest zwykła i prosta historia statku uderzającego w górę lodową. Doszło do zbiegu okoliczności – ognia, lodu i karygodnych zaniedbań”, podkreślił Molony w rozmowie z The Times w styczniu 2017 roku.

Przyczyny katastrofy Titanica: zbieg niefortunnych zdarzeń

Zbieg okoliczności jest naprawdę duży, ponieważ ciemna plama na prawej burcie, która została zamalowana, by nie niepokoić pasażerów, była również miejscem, w którym góra lodowa uszkodziła fragment statku. Gdyby do pożaru nie doszło, mało prawdopodobne jest, by takie zdarzenie spowodowało zatonięcie Titanica z uwagi na naturalną wytrzymałość stali.

Co więcej, kierownictwo statku miało wiedzieć o pożarze, jednak z uwagi na ogromne koszty jego budowy nie zdecydowali się odwołać rejsu. Poza zamalowaniem plam, podjęto także decyzję o ustawieniu prawej strony statku, z feralnymi znakami ognia, do morza, tak, by nie była widoczna z lądu.

Zobacz też: Wcale nie góra lodowa! Zaskakująca przyczyna katastrofy Titanica

„Teoria o wpływie pożaru na rozmiar uszkodzeń po zderzeniu była również rozważana podczas badania katastrofy w 1912 roku na zlecenie Brytyjskiej Izby Handlowej. Wówczas nie uznano jej za znaczącą. Hipoteza irlandzkiego dziennikarza została przedstawiona w brytyjskiej telewizji w programie Titanic: New Evidence (Titanic: Nowe dowody), zauważał serwis RP.pl. 

1/6
Copyright @
1/6

Titanic zatonął w trakcie swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton – Cherbourg – Queenstown – Nowy Jork w 1912 roku.

2/6
wystawa Titanic
Copyright @ Claes Göran Wetterholm
2/6

Titanic był wówczas największym statkiem na świecie. Na jego pokładzie w chwili katastrofy znajdowało się 2208 lub 2228 pasażerów.

3/6
wystawa Titanic
Copyright @Claes Göran Wetterholm
3/6

Titanic zatonął w wyniku otarcia prawej burty o górę lodową. W miejscu tym widoczna była przed jego wypłynięciem w rejs duża na dziewięć metrów czarna plama.

4/6
Titanic 10 kwietnia 1912 roku
Copyright @domena publiczna
4/6

Tak Titanic wyglądał w dniu 10 kwietnia 1912 roku, cztery dni przed katastrofą.

5/6
Titanic: tak wyglądał statek, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu. Przyczyny katastrofy
Copyright @East News
5/6

W jednej z kotłowni Titanica przed jego wypłynięciem w dziewiczy rejs miało dojść do dużego pożaru, który aż o 75% miał osłabić wytrzymałość stali, z której wykonany był statek. 

6/6
Titanic: tak wyglądał statek, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu. Przyczyny katastrofy
Copyright @East News
6/6

W wyniku katastrofy Titanica zginęło ponad 1500 osób. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.