Przez lata toczono spór, co tak naprawdę doprowadziło do tragedii...

Konrad Szczęsny 15 kwietnia 2022 15:44

Noc z 14 na 15 kwietnia 1912 roku odcisnęła bolesne piętno na historii ludzkości. Wówczas w zaledwie trzy godziny zatonął Titanic – transatlantyk, który uchodził za niezniszczalny. „Nawet Bóg nie zdoła go zatopić”, mówili dumni marynarze. Jak na ironię, jego dziewiczy rejs z Southampton do Nowego Jorku był jednocześnie ostatnim... Według różnych danych, spośród 2208 lub 2228 pasażerów i załogi, która się na nim znajdowała, zginęło ponad 1500 osób! Przeżyło zaledwie około 730, między innymi poprzez niewystarczającą liczbę szalup ratunkowych. Za oficjalną przyczynę katastrofy uznaje się otarcie prawej burty statku o górę lodową i szereg pęknięć, które były tego skutkiem. Jednak to jedynie połowa prawdy...

Prawdziwe przyczyny zatonięcia Titanica - pożar

Owszem, fatalne spotkanie z górą lodową było przyczyną bezpośrednią zatonięcia Titanica, jednak irlandzki dziennikarz Senan Molony, który od ponad ćwierć wieku bada sprawę zatonięcia liniowca, ujawnił w styczniu 2017 roku zaskakującą teorię. Powołał się przy tym na szereg archiwalnych zdjęć statku: na prawej burcie widoczna jest duża na dziewięć metrów czarna plama.

Zobacz też: Najmłodsza ofiara katastrofy Titanica. Kim był 1,5-roczny chłopiec?

Na podstawie analizy innych fotografii wysnuł wniosek, że w jednej z kotłowni Titanica musiał przed jego wypłynięciem w dziewiczy rejs wybuchnąć pożar. Trwał on długo: od kilku dni do nawet trzech tygodni i został dosyć późno zauważony. Ogień spowodował nagrzanie grodzi do nawet 1000 stopni Celsjusza (grodź to „pionowa przegroda kadłuba statku, dzieląca jego wnętrze na przedziały; też: pomieszczenie wydzielone w ten sposób”, cyt. za sjp.pwn.pl).

„Mamy ekspertów od metalurgii, którzy powiedzieli nam, że taka temperatura sprawia, iż stal staje się krucha. Jej wytrzymałość jest zmniejszona o około 75 procent. To nie jest zwykła i prosta historia statku uderzającego w górę lodową. Doszło do zbiegu okoliczności – ognia, lodu i karygodnych zaniedbań”, podkreślił Molony w rozmowie z The Times w styczniu 2017 roku.

Przyczyny katastrofy Titanica: zbieg niefortunnych zdarzeń

Zbieg okoliczności jest naprawdę duży, ponieważ ciemna plama na prawej burcie, która została zamalowana, by nie niepokoić pasażerów, była również miejscem, w którym góra lodowa uszkodziła fragment statku. Gdyby do pożaru nie doszło, mało prawdopodobne jest, by takie zdarzenie spowodowało zatonięcie Titanica z uwagi na naturalną wytrzymałość stali.

Co więcej, kierownictwo statku miało wiedzieć o pożarze, jednak z uwagi na ogromne koszty jego budowy nie zdecydowali się odwołać rejsu. Poza zamalowaniem plam, podjęto także decyzję o ustawieniu prawej strony statku, z feralnymi znakami ognia, do morza, tak, by nie była widoczna z lądu.

Zobacz też: Wcale nie góra lodowa! Zaskakująca przyczyna katastrofy Titanica

„Teoria o wpływie pożaru na rozmiar uszkodzeń po zderzeniu była również rozważana podczas badania katastrofy w 1912 roku na zlecenie Brytyjskiej Izby Handlowej. Wówczas nie uznano jej za znaczącą. Hipoteza irlandzkiego dziennikarza została przedstawiona w brytyjskiej telewizji w programie Titanic: New Evidence (Titanic: Nowe dowody), zauważał serwis RP.pl. 

1/6
Copyright @
1/6

Titanic zatonął w trakcie swojego dziewiczego rejsu na trasie Southampton – Cherbourg – Queenstown – Nowy Jork w 1912 roku.

2/6
wystawa Titanic
Copyright @ Claes Göran Wetterholm
2/6

Titanic był wówczas największym statkiem na świecie. Na jego pokładzie w chwili katastrofy znajdowało się 2208 lub 2228 pasażerów.

3/6
wystawa Titanic
Copyright @Claes Göran Wetterholm
3/6

Titanic zatonął w wyniku otarcia prawej burty o górę lodową. W miejscu tym widoczna była przed jego wypłynięciem w rejs duża na dziewięć metrów czarna plama.

4/6
Titanic 10 kwietnia 1912 roku
Copyright @domena publiczna
4/6

Tak Titanic wyglądał w dniu 10 kwietnia 1912 roku, cztery dni przed katastrofą.

5/6
Titanic: tak wyglądał statek, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu. Przyczyny katastrofy
Copyright @East News
5/6

W jednej z kotłowni Titanica przed jego wypłynięciem w dziewiczy rejs miało dojść do dużego pożaru, który aż o 75% miał osłabić wytrzymałość stali, z której wykonany był statek. 

6/6
Titanic: tak wyglądał statek, który zatonął w trakcie dziewiczego rejsu. Przyczyny katastrofy
Copyright @East News
6/6

W wyniku katastrofy Titanica zginęło ponad 1500 osób. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?