Reklama

Tę datę pamiętają wszyscy Polacy... 79 lat temu, 1 sierpnia w Warszawie wybuchło powstanie, największa akcja zbrojna przeciwko Niemcom w całej Europie. O godzinie 17:00 (godzina „W”) w stolicy rozlegną się dźwięki syren, a warszawiacy po raz kolejny oddadzą hołd bohaterom, walczącym o wolność.

Reklama

Powstanie Warszawskie - „Warszawo Ma”

Żaden z powstańców nie zakładał porażki. Warszawa miała być wyzwolona spod jarzma niemieckiego okupanta. Komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył rozpoczęcie powstania na godz. 17:00, ale tego dnia potyczki rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do pierwszych starć doszło przed godziną 14:00 na Żoliborzu, Śródmieściu i na Woli.

Dzieci, młodzież, dorośli... Do walki szli z myślą o odzyskaniu wolności, swojej i przyszłych pokoleń. Zmagali się ze zmęczeniem, żyli w strachu, a na każdym kroku towarzyszyła im śmierć. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Warszawa została zrównana z ziemią, nie otrzymała skutecznej pomocy. Powstanie upadło w tej samej chwili, gdy polska armia uczestniczyła w wyzwoleniu Francji, Belgii czy Holandii. Armia Krajowa zakładała, że siły sowieckie wkroczą do Warszawy. Pozostawały również zobowiązania ze strony aliantów. „Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera” - czytamy w odezwie do narodu wydanej we wrześniu przez Krajową Radę Ministrów i Jedności Narodowej. Zakładano, że powstanie potrwa kilka dni. Jednak walki z okupantem trwały ponad dwa miesiące.

Powstanie zostało uznane za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń najnowszej historii Polski. Do tej pory decyzja Polskiego Państwa Podziemnego o rozpoczęciu dziań powstańczych, staje się przedmiotem ostrych sporów.

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś aż trudno uwierzyć, że od tamtych zdarzeń minęło aż tyle lat... Przypomnijmy tymczasem, że Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania stworzyło filmik, w którym głównym hasłem jest „Pamiętaj: to od nas zależy, czy było warto”.

A dwa lata temu powstało specjalne nagranie, w którym ludzie z całej Polski wykonali ze swoich domów utwór Pałacyk Michla. „W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci. Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik — pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń”, mogliśmy przeczytać na YouTubie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Reklama

Oto Powstanie Warszawskie w liczbach – zajrzyjcie do naszej galerii.

Reklama
Reklama
Reklama