wideo konferencja, praca zdalna, wpadki
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Polskę czeka drugi lockdown? Nieoficjalnie: rząd podjął już decyzję! 

Dziennikarze dotarli do najbardziej prawdopodobnych scenariuszy

Rafał Kowalski 28 października 2020 15:48
wideo konferencja, praca zdalna, wpadki
Fot. ADOBE STOCK

Czy rząd ogłosi wkrótce kolejny lockdown? To pytanie jest dziś jednym z najczęściej stawianych przez Polaków. I choć premier nie przekazał jeszcze żadnych informacji oficjalnie, wielu dziennikarzy zajmujących się politykom stara się pozyskiwać informacje poza kamerami. Kilka redakcji opublikowało to, co udało się ustalić.

Drugi lockdown w Polsce – koniec października czy początek listopada? Szczegóły

Według nieoficjalnych informacji przedstawiciele rządu mieli nie chcieć po raz drugi wprowadzać w całym kraju zasad równych z pełną izolacją. Liczono, że liczba nowych zakażeń nie będzie znacząco odbiegała od tych, które notowaliśmy ostatnio. Portal Polsatnews.pl podał te informacje – nazywane wariantem optymistycznym – jako pierwszy.

Wiele wskazuje jednak na to, że politycy mają ogromną zagwostkę, jak poradzić sobie z sytuacją epidemiczną. Dziś bowiem ogłoszono, że w ostatniej dobie zakażonych koronawirusem zostało prawie 19 tysięcy osób! Ten skok może sprawić, że pod koniec tygodnia dowiemy się jednak o pełnym lockdownie. Oznaczać on będzie zamknięte tych sektorów gospodarki, które nie działały też na wiosnę – np. salonów fryzjerskich, kosmetycznych a także obiektów sportowych. Redakcja WP twierdzi, że premier powyższy scenariusz, jeśli jutro liczba zakażonych przekroczy 20 tysięcy.

Od kiedy miałyby obowiązywać zasady izolacji? Dziennik Gazeta Prawna oraz WP podały informacje, że możliwy termin pierwszego dnia wypadłby 30 października. W komentarzach sugeruje się, że tak szybka decyzja pomogła rządzącym stłumić trwające w całym kraju Strajki Kobiet. Z drugiej strony politycy PiS nie chcieliby zamykać cmentarzy przed Wszystkich Świętych. To dlatego w mediach pojawiła się też druga data lockdownu – 2 listopada.

Na który scenariusz zdecydują się premier i minister zdrowia? Odpowiedź nadejdzie do piątku. 

 	Mateusz Morawiecki, 12.10.2020
Fot. Piotr Molecki/East News

koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.