Reklama

Ojciec Maciej Zięba zmarł w czwartek 31 grudnia 2020 roku. Informacja pojawiła się na stronie internetowej wrocławskich dominikanów. Publicysta, filozof i teolog odszedł po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową. Miał 66 lat. W sobotę, 9 stycznia odbyły się uroczystości pożegnalne ojca Macieja Zięby.

Reklama

Pogrzeb ojca Macieja Zięby

Pogrzeb ojca Macieja Zięby odbył się w sobotę, 9 stycznia 2021 roku. Uroczystości pożegnalne zaplanowano w kościele św. Wojciecha przy Placu Dominikańskim. Msza święta w intencji ojca Macieja Zięby rozpoczęła się o godzinie 10. Dominikanin został pochowany na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. W uroczystościach wzięła udział ograniczona liczba osób ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył ojca Macieja Ziębę Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz opozycji antykomunistycznej i zaangażowanie w walkę o wolność słowa w czasach PRL, za kultywowanie dziedzictwa myśli Jana Pawła II i popularyzację społecznej nauki Kościoła.

,,Kiedy święty Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca, mówiliśmy, że zostawił nam ogromną spuściznę, którą powinniśmy poznawać, studiować i wcielać w życie. Dziś, kiedy żegnamy ojca Macieja Ziębę, chciałoby się powiedzieć, że on miał klucz do zrozumienia tej spuścizny, którą dostaliśmy w spadku po Karolu Wojtyle", powiedział metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że o. Maciej Zięba był człowiekiem dialogu, przełamywał schematy.

,,Ksiądz arcybiskup pięknie w słowie wprowadzającym powiedział, że wierzymy, iż dobro, które ojciec Maciej czynił tutaj na ziemi, zawiedzie go do bożego tronu. Tak pewnie będzie, może już tak jest. Ale ja głęboko wierzę, że to dobro, które ojciec Maciej tu na ziemi szerzył, jest w naszych sercach i będzie owocowało w przyszłości", mówił.

Dodał także, że "ojciec Maciej pięknie łączył w sobie dwa wymiary ducha i naszych myśli - polski i europejski".

,,Uważał, że one oba wyrastają z jednego pnia, z pnia chrześcijańskiego. I ubolewał, że ten europejski nasz pień chrześcijański nie rośnie, nie wzrasta, ale usycha, a nawet - mówił mocniej - że czasami jest osuszany. I przestrzegał nas wszystkich, Polaków i Europejczyków, że cywilizacja europejska jest jak wielka kra. Można się jeszcze na niej całkiem dobrze i dostatnio umościć, ale ona topnieje. Jeśli nie będzie wzbogacona ewangelią, jeśli nie będzie wzbogacona rzeczywistą myślą opartą o tradycje, ale także skierowaną ku przyszłości to stopnieje", mówił szef rządu.

,,Niech twoja nauka, twoje dobro oświetla naszą drogę, niech pobudzi nasze sumienia, nasze serca ku temu, czego tak zawsze bardzo pragnąłeś: dobra, jedności, prawdy i sprawiedliwości", mówił Mateusz Morawiecki.

Śmierć ojca Macieja Zięby

Ojciec Maciej Zięba zmarł we Wrocławiu w czwartek 31 grudnia 2020 roku. O jego śmierci poinformowali na napisali na swojej stronie internetowej wrocławscy dominikanie: „Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie. Bracia konwentu św. Wojciecha”, napisano.

Przypomnijmy, że ojciec Maciej Zięba był wielkim popularyzatorem nauki Jana Pawła II. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1981 roku. Niedawno udzielił wywiadu Beacie Nowickiej dla magazynu VIVA!, w którym odpowiadał na najtrudniejsze pytania. Nienaganna logika i elegancja wypowiedzi były jego znakiem rozpoznawczym. Wychował kilka pokoleń Polaków, dla których stał się przewodnikiem w sprawach życia i wiary.

„Każdy normalny człowiek boi się śmierci, bo nie jesteśmy do tego stworzeni. W Księdze Mądrości jest piękne określenie Boga jako „miłośnika życia”. Zostaliśmy stworzeni do życia, dopiero potem wtargnęło zło i grzech, a w Kosmosie nastąpiło pęknięcie. Dobrze wiemy, że cały Wszechświat jest śmiertelny, kwazary i gwiazdy, każda istota żyjąca jest śmiertelna, a jednak głęboko w nas tkwi pragnienie nieśmiertelności. Pragnienie absurdalne, bo wiemy empirycznie, że niemożliwe.(…).To jest w nas ślad tego „czegoś więcej”, mówił.

Reklama

Źródło cytatów: TVN24, Polsat News

Antoni Zamachowski
Antoni Zamachowski
Reklama
Reklama
Reklama