Kto zostanie Warszawianką Roku 2019?
Druga edycja plebiscytu trwa!
- Redakcja VIVA!
Do pierwszej edycji plebiscytu „Warszawianka Roku” wpłynęło kilkaset zgłoszeń. O tytuł walczyły m.in.: aktorki, pisarki, działaczki społeczne, ale także bohaterki powstania warszawskiego. Czy druga edycja plebiscytu, która właśnie została zainaugurowana, odniesie też sukces? Kto zostanie „Warszawianką Roku 2019”?
Trwa plebiscyt „Warszawianka Roku 2019”
Pozytywne poparcie społeczne dla plebiscytu, zaangażowanie mieszkańców, zarówno na etapie zgłaszania kandydatek do „Warszawianki Roku”, jaki i podczas głosowania, miały wpływ na decyzję władz Warszawy o kontynuacji projektu.
„Zaczynamy drugą edycję plebiscytu „Warszawianka Roku”. Pierwsza pokazała ogromną siłę warszawianek, pokazała kobiece DNA naszego miasta. Ten plebiscyt jest ważny – to forma podziękowania bohaterkom naszego miasta za ich zaangażowanie, codzienną pracę, a często poświęcenie dla innych. Cieszę się, że kontynuujemy ten plebiscyt. Docenienie roli kobiet dla naszego miasta, ale i wsparcie i ochrona praw kobiet jest dla mnie niezwykle ważna. Dlatego realizuje program Warszawa dla kobiet”, powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
Podczas drugiej edycji plebiscytu uhonorowana zostanie kobieta, która swoją działalnością zawodową lub społeczną w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy. Dla której ważne jest upowszechnianie otwartości, tolerancji, równouprawnienia oraz wartości demokratycznych. To osoba, która może poszczycić się osiągnięciami w swojej dziedzinie, ale również działalnością na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.
Zgłoszenie kandydatek do Nagrody może nadesłać każdy! Zgłoszenia przyjmujemy od 14 maja do 16 czerwca. Kandydatkę zgłosić można: elektronicznie oraz w formie papierowej więcej informacji na stronie internetowej.
Z przesłanych zgłoszeń kapituła wybierze 10 nominowanych kobiet. Jesienią (od 4 września do 6 października) zaprosimy warszawianki i warszawiaków do głosowania. Laureatkę tegorocznej nagrody poznamy 9 października podczas uroczystej gali.
Warszawianka Przemian – tytuł specjalny 2. edycji plebiscytu
Zgodnie z założeniami plebiscytu, możliwe jest przyznanie tytułu specjalnego, tematycznie związanego z kontekstem społecznym bieżącej edycji. W 1918 roku, kobiety w Polsce wywalczyły prawa wyborcze. To był kamień milowy na drodze do równouprawnienia w Polsce. Z tej okazji zeszły rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Praw Kobiet. Rocznica ta zbiegła się z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego, w pierwszej edycji plebiscytu wybieraliśmy „Warszawiankę Stulecia”.
Z uwagi na tegoroczne obchody 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce, zostanie przyznany tytuł specjalny – „Warszawianka Przemian”.
„Mam nadzieję, że tak jak w 2018 roku plebiscytem „Warszawianka Stulecia” przywróciliśmy pamięć o kobietach, które sto lat temu wywalczyły dla nas prawa wyborcze, w roku 2019 plebiscytem Warszawianka Przemian nie tylko przybliżymy mieszkańcom Warszawy wiele postaci kobiet Okrągłego Stołu, ale przede wszystkim wydobędziemy te kobiety z cienia historii czerwca ’89 roku”, mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca kapituły i Rady m.st. Warszawy.
Na laur zwycięstwa ma szansę kobieta, liderka społeczna, która na przestrzeni ostatnich 30 lat wybitnie wpłynęła na przemiany w polskim społeczeństwie, a także na rozwój takich wartości jak wolność, demokracja, równość, równouprawnienie, poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości, poszanowanie wartości państwa prawa. W celu wyłonienia laureatki, kapituła stworzy listę 5 nominowanych kandydatek. Laureatka, tak jak w przypadku tytułu głównego, zostanie wyłoniona w drodze głosowania warszawianek i warszawiaków.
Kapituła plebiscytu:
Ewa Malinowska - Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy,
Anna Ojer - laureatka pierwszej edycji plebiscytu. Działaczka społeczna, założycielka grupy „SOS Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD (Centrum Zdrowia Dziecka),
Beata Michalec - radna Miasta Stołecznego Warszawy, członkini Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
Agata Passent - dziennikarka, pisarka, założycielka Fundacji „Okularnicy:,
Anna Maruszeczko - dziennikarka radiowa i telewizyjna, redaktor naczelna „Urody Życia”,
Dorota Warakomska - dziennikarka, doradczyni medialna, członkini stowarzyszenia Kongres Kobiet,
Jacek Santorski - psycholog, psychoterapeuta, wydawca i konsultant przedsiębiorców w zakresie psychologii biznesu, założyciel Laboratorium Psychoedukacji,
Tomasz Raczek - teatrolog, krytyk filmowy, publicysta i wydawca. Właściciel Instytutu wydawniczego Latarnik.
Rafał Dymek – dyrektor polskiej fundacji im. R. Schumana
Patronat honorowy nad plebiscytem „Warszawianka Roku” objął Rzecznik Praw Obywatelskich.