Fot. Mateusz Stankiewicz
o tym jest głośno

Marcin Pawłowski zmarł 19 lat temu. Poruszony Piotr Kraśko upamiętnił dawnego prowadzącego "Faktów"

Po jego słowach zapadła wymowna cisza...

Marcjanna Maryszewska 21 listopada 2023 11:15
Fot. Mateusz Stankiewicz

Od dziewiętnastu lat "Fakty" TVN upamiętniają Marcina Pawłowskiego. Jeden z głównych prowadzących formatu zmarł 20 listopada 2004 roku, mając zaledwie 33 lata. Ciężko chorował, a i tak do niemal samego końca pojawiał się na wizji "Jestem chory, a ważną częścią walki z moją chorobą jest dla mnie praca" — mówił krótko przed śmiercią.

Marcin Pawłowski był ciężko chory. Na wizji pojawiał się do samego końca

Już jako dziecko marzył o zawodzie dziennikarza. Zaczynał w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, gdzie razem z Karoliną Korwin Piotrowską prowadził magazyn filmowy. "Nie znał się na filmach, ale miał luz i był naturalny. To był strzał w dziesiątkę" — mówiła jego koleżanka po fachu w rozmowie z Pressem. W TVN szlifował swoje umiejętności jako reporter, a z czasem zaproponowano mu posadę prowadzącego głównego wydania "Faktów". 

Marcin Pawłowski, 1999, TVN

Marcin Pawłowski, 1999, TVN
Fot. AKPA

W 2002 roku świat Marcina Pawłowskiego legł w gruzach, gdy lekarze przekazali mu przerażającą diagnozę. Dziennikarz musiał natychmiast zawiesić karierę, aby skupić się na leczeniu. Razem z lekarzami robił wszystko, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Blisko dwa lata później, latem 2004 roku, pojawił się w studiu "Faktów". Nie sposób było nie zauważyć, że prowadzący ma za sobą wyczerpującą walkę z nowotworem.

"Winien jestem państwu słowo wyjaśnienia. Widzimy się po raz pierwszy po półrocznej przewie, trudno też nie zauważyć, że nieco się zmieniłem. To prawda, jestem chory, a ważną częścią walki z moją chorobą jest dla mnie praca, dlatego postanowiłem do niej wrócić. Rozumieją to moi lekarze, szefowie, koleżanki, koledzy. Mam nadzieję, że zrozumiecie także państwo" — przyznał wówczas na wizji.

Marcin Pawłowski po raz ostatni zjawił się w studio 10 września 2004 roku. Dwa miesiące później media obiegła smutna informacja. Uwielbiany prowadzący zmarł 20 listopada, mając zaledwie 33 lata. Odchodził na oczach całej Polski.

Tomasz Sianecki, Marcin Pawłowski, dziennikarze TVN, drugie urodziny Cafe Szparka; lipiec 2004

Tomasz Sianecki, Marcin Pawłowski, dziennikarze TVN, drugie urodziny Cafe Szparka; lipiec 2004
Fot. Zawada/AKPA

"Fakty" TVN upamiętniły Marcina Pawłowskiego

Od tamtego smutnego zdarzenia, rok w rok "Fakty" TVN oddają hołd zmarłemu przyjacielowi. Koniec jest zawsze identyczny — zamiast pożegnania prowadzącego, widzowie widzą ujęcie pustego fotela prezenterskiego lub fotografię Marcina Pawłowskiego. 20 listopada 2023 wydanie prowadził Piotr Kraśko, który na koniec w poruszających słowach wspomniał krótko dawnego prowadzącego "Faktów".

"Niegdyś to on witał państwa o 19 i żegnał na koniec "Faktów". Opowiadał o tym, co najważniejsze w Polsce i na świecie. I w niezwykły sposób robił to przez lata. Dziś mija już 19 lat, od kiedy odszedł Marcin Pawłowski" — powiedział. Gdy wybrzmiały ostatnie słowa, światła w studiu zgasły, i zapadła głucha cisza...  

Źródło: Plejada.pl

Fot. TVN / Zrzut ekranu Pomponik.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.