Grzech Piotrowski, VIVA! maj 2017
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
NOWY NUMER!

„Zagrałem na saksofonie z lodu”, Grzech Piotrowski, pierwszy człowiek na świecie, który to zrobił!

22 maja 2017 07:30
Grzech Piotrowski, VIVA! maj 2017
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Grzech Piotrowski, polski muzyk i założyciel World Orchestra robi rzeczy, na jakie nikt w świecie jeszcze się nie zdobył. W najnowszym dwutygodniku VIVA! opowiada o tym, jak w Norwegii grał... na saksofonie z lodu!

- W ogóle sobie nie wyobrażam, jak można grać na lodzie?

Można. W norweskim Geilo, w górach między Oslo a Bergen od dwunastu lat odbywa się Ice Music Festival. Przez tydzień przygotowuje go grupa kilkudziesięciu wolontariuszy z całego świat, którzy budują lodowe miasteczko. Jest igloo, lodowe schody, wystawa lodowych rzeźb. Ale przede wszystkim lodowa scena. Wielka, biała, podświetlona w zimowym klimacie robi fantastyczne wrażenie. Ale najbardziej niezwykłe są lodowe instrumenty.

- Zagrałeś na lodowym saksofonie?

Tak. Przygotowałem go z grupą specjalistów pod wodzą Bila Kovitza (USA), którzy mówią o sobie Icemarkerzy. Od lat budują lodowe perkusje, harfy, wibrafony, zwane „iceophone”.

- Ale jak go zrobić?

Wycięliśmy trzy bryły lodu w górach. Największa miała 2 metry, ważyła 150 kg. W leżących blokach lodu wycięliśmy kształt zbliżony do korpusu saksofonu. Osobno wyrzeźbiliśmy czarę dźwiękową.

- Zagrałeś?

Magiczne przeżycie. Jedyne w swoim rodzaju mierzenie się ze sobą. Było minus osiemnaście. Przez trzy dni budowania instrumentów założyłem na siebie wszystkie ubrania, które przywiozłem. I jeszcze pożyczałem. Najbardziej ucierpiały moje dłonie. Gdy zdjąłem rękawiczki po graniu byłem przerażony. Zobaczyłem sine palce. Myślałem, że sobie odmroziłem ręce. Ale graniem byłem zachwycony. Miałem poczucie, że ożywiam lód. Pewnie słyszałeś, że woda reaguje na dźwięki? A tutaj miałem taką uśpioną wodę. Cały Ice Music Festiwal ma bardzo poważne drugie dno czyli ostrzeżenie ludzi przed efektem cieplarnianym. Ziemia powoli rozmraża się i to się staje bardzo niebezpieczne.

Niezwykła World Orchestra

Grzech Piotrowski założył i od lat prowadzi grupę World Orchestra, zespół muzyków wielu narodowości. Grają muzykę improwizowaną. Muzyk zakładając ją spełnił marzenie, o którym marzył od dziecka.

Jeżdżę po świecie w poszukiwaniu muzyki i muzyków. Najciekawszych twórców zapraszam do mojej World Orchestra. World Orchestra to czasem kilkadziesiąt osób na scenie, dajemy koncerty w różnych miejscach świata, organizujemy własne festiwale. W maju w małym składzie zagramy w Toskanii. Na przełomie czerwca i lipca zagramy duże koncerty w Polsce. Wystąpią także Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel-Bułecka. Festiwal Wschód Piękna odbędzie się 30.06 -02.07 w Olsztynie i Olsztynku i w Dorotowie gdzie zagramy koncert na wodzie.

- Dosłownie?

Tak. Widzowie będą siedzieć na plaży, a dla artystów zbudujemy scenę na wodzie. Woda będzie jednym z instrumentów – za sprawą wodołomotów, czyli instrumentu z pni drzew, które uderzają o powierzchnię wody. Efekt jest, zapewniam cię, niezwykły.

Dlaczego Grzech Piotrowski zakłada kolonię artystów na Capo Verde? - czytaj w najnowszym dwutygodniku VIVA!, dostępnym od 18 maja 2017 r.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.