Reklama

W środę 15 kwietnia od 17.00 Sejm obradował nad obywatelskim projektem „Zatrzymać aborcję” autorstwa Kai Godek, działaczki pro-life. Zakłada on zakaz aborcji eugenicznej dokonywanej ze względu na wady, choroby i uszkodzenia płodu. Dla wielu osób jasne jest, że gdy zostanie przyjęty, będzie równał się niemal z całkowitym zakazem aborcji w Polsce – usunięcie ciąży z przyczyn embriopatologicznych stanowi 97% legalnych aborcji przeprowadzanych nad Wisłą. Decyzja, by właśnie teraz zająć się tym kontrowersyjnym projektem, wywołała falę oburzenia wśród opinii publicznej. Głównie z powodu panującej pandemii koronawirusa, która uniemożliwia organizację protestów w formie ulicznego zgromadzenia.

Reklama

„Zatrzymać aborcję” – projekt Kai Godek. Protesty kobiet

W związku z koniecznością pozostania w domu, organizacje zajmujące się walką o prawa kobiet zachęcają do wywieszania w oknach plakatów, transparentów i robienia na szybach napisów, odnoszących się do obecnej sytuacji. Wykorzystują one m.in. znak czerwonej błyskawicy, przyjęty jako symbol protestu. Wśród najczęściej powtarzanych haseł są m.in. „piekło kobiet”, „walczcie z wirusem, nie z kobietami” czy „nie składamy parasolek” i „strajk kobiet”.

Ogólnopolski Strajk Kobiet

„Protesty odbędą się tym razem nie na ulicach, a w mediach społecznościowych, na balkonach, pod sklepami”, czytamy na stronie Miasta Kobiet.

Wszyscy, którzy chcą przyłączyć się do akcji, mogą również ustawić odpowiednią nakładkę na zdjęciu profilowym lub zamieścić stosowną grafikę na Instagramie bądź Facebooku.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem obrad w Sejmie, posłowie debatowali nad tą kwestią dzisiaj od godziny 17.00. Głos zabrali posłowie i posłanki różnych ugrupowań, w tym kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak, Wanda Nowicka z Wiosny czy inicjatorka projektu, Kaja Godek. Po wysłuchaniu opinii i głosów wszystkich chętnych, burzliwej dyskusji i debacie, marszałek zarządził przerwę w posiedzeniu do jutra do godziny 9.00 i wtedy odbędzie się blok głosowań nad dalszym procedowaniem: odrzuceniem przy pierwszym czytaniu lub skierowaniu projektu ustawy do drugiego czytania.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że żaden z pięciu projektów obywatelskich (poza omówioną wyżej jeszcze: ustawa anty-447, która dotyczy odszkodowań za przedwojenne mienie pożydowskie; nowelizacja prawa łowieckiego zezwalającą na udział dzieci w polowaniach; a także ustawa, która „zapewni prawną ochronę dzieci i młodzieży przed deprawacją seksualną i demoralizacją” oraz podwyżkami dla nauczycieli) nie zostanie przyjęty.

Gwiazdy przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce

Inicjatywę związaną z walką o prawa kobiet wsparło szereg gwiazd, w tym m.in. Kinga Rusin, Julia Wieniawa, Anja Rubik, Maja Ostaszewska, Hanna Lis, Patrycja Markowska, Monika Zamachowska, Katarzyna Gniewkowska, Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Maria Peszek, Martyna Wojciechowska, Małgorzata Ostrowska, Monika Brodka, Małgorzata Rozenek-Majdan, Magda Mołek czy Michał Piróg. Jednym z symboli protestu jest czerwona błyskawica oraz hasztag #piekłokobiet.

Reklama

Tysiące internautów w Polsce publikują w mediach społecznościowych wymowne zdjęcia, podkreślając, że są przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych.

Reklama
Reklama
Reklama