Reklama

Już po raz 26. wręczono jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Paszporty przyznawane są od 1993 roku. Goście i nominowani zebrali się w Teatrze Polskim w Warszawie, a w świat kultury jak zawsze wprowadzili ich Grażyna Torbicka i redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński, który od razu wbił polityczną szpilę, mówiąc, że nie może powitać ministra kultury Piotra Glińskiego, „bo go tutaj nie ma”. Za to Grażyna Torbicka nawiązując do wypowiedzi premier Beaty Szydło dotyczącej nagród w rządzie, powiedziała, gdy mówiła o laureatach dodała, „im się to należało”.

Reklama

Komu więc się należało?

Oczywiście Joannie Kulig. Nominowano ją do nagrody w kategorii „film” za „niejednoznaczną i wiarygodną, twardą i delikatną, odpychającą i pociągającą, zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w „Zimnej wojnie”, najlepszym polskim filmie. Aktorka nie mogła odebrać nagrody osobiście, bo przebywa w Stanach Zjednoczonych. W jej imieniu po Paszport wyszła Agata Kulesza, koleżanka z „Zimnej wojny” i przeczytała list z podziękowaniami.

Na nagrodę zasłużył też Dawid Podsiadło „za odnalezienie punktu, w którym przecina się gust szerokiej publiczności i krytyki. Za pokazanie, że sukces na masową skalę można odnieść bez porzucania indywidualności i niezależności”. Odbierając paszport w kategorii „muzyka popularna” mówił: „Miałem nadzieję, że nie będę musiał wychodzić, ale wyrównałem wąsa przed wyjściem z domu na taką ewentualność (…) Po prostu śpiewam piosenki. A każdy z zaprezentowanych tu artystów robi o wiele więcej. Ale się cieszę”, zapewnił.

Więcej laureatów

Marta Górnicka otrzymała nagrodę w kategorii „teatr” „za współczesną koncepcję chóru antycznego jako wehikułu przemiany artystycznej i społecznej.”, Małgorzata Rejmer w kategorii „literatura” „Za książkę „Błoto słodsze niż miód”, za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”, Diana Lelonek za „sztuki wizualne” i „za oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia”. Aleksandra Nowaka doceniono za „Za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat. Za „ahat ilī – siostrę bogów”, która przywraca wiarę w przyszłość opery” i przyznano paszport w kategorii „muzyka poważna”, a kolektyw artystyczny PanGenerator, w kategorii „kultura cyfrowa” „za fenomenalne spajanie światów analogowego i cyfrowego w jedną całość, za kreatywność w tworzeniu przedmiotów i instalacji, które stają się łącznikami pomiędzy nowoczesnością i tradycją”.

Doceniono też Krystynę Jandę, która otrzymała wyróżnienie Kreator Kultury - nagrodę za błyskotliwość, pracowitość oraz odwagę artystyczną i życiową.

Reklama

Laureatom i nominowanym serdecznie gratulujemy!

Reklama
Reklama
Reklama