Freddie Mercury, Mary Austin
Fot. East News
WSPOMNIENIE

„Stracił wzrok, był bardzo słaby. Ból się nasilał”. Mary Austin o ostatnich dniach Freddiego Mercury’ego

To ona pozostała przy nim do samego końca...

Ksenia Krasko 24 listopada 2022 14:44
Freddie Mercury, Mary Austin
Fot. East News

Król sceny. Ikona. Charyzmatyczny lider Queen, który zachwycał, szokował i zdumiewał. Jednak poza estradą Freddie Mercury był zupełnie inną osobą... Miał problem, by komukolwiek zaufać, strzegł prywatności i mimo niezwykłego poczucia humoru w jednej chwili potrafił wybuchnąć – zwłaszcza, gdy coś szło nie po jego myśli. Pod koniec życia otoczył się małą, zwartą grupą przyjaciół, którzy w pełni zasłużyli na jego zaufanie. Przyznał, że wiele osób, z którymi miał do czynienia, porzuciły go i zawiodły. Jednak przez cały czas był wierny jednej kobiecie, która pozostała przy nim do samego końca. Artysta odszedł 24 listopada 1991 roku...

Mary Austin i Freddie Mercury - przyjaźń do końca

Ta kobieta to Mary Austin, którą Freddie Mercury nazywał „miłością jego życia”. Przez sześć lat była związana z artystą, zanim on jeszcze zdał sobie sprawę, że woli mężczyzn. Krótko przed śmiercią zaczął się martwić, w jaki sposób może zapewnić bezpieczeństwo i dobrobyt ukochanej przyjaciółce i dwójce jej dzieci. Postanowił zostawić jej swoją najcenniejszą własność – wspaniały dom. „Miłość jest najtrudniejsza do osiągnięcia i może rozczarować tak okrutnie, jak nic innego”, mówił Freddie Mercury. „Moja relacja z Mary z biegiem lat stała się silniejsza. Przeszła przez prawie wszystko i zawsze była ze mną”.

Lider Queen przekazał jej w spadku nie tylko wspaniałą rezydencję w londyńskiej dzielnicy Kensington, ale także swoją wielomilionową fortunę i dożywotnie prawo do czerpania korzyści ze sprzedaży płyt. Austin nie zmieniła wnętrza domu po śmierci muzyka. Uważała, że jej przyjaciel miał nienaganny gust.

Sprawdź też: Opublikowano nieznaną dotąd wersję słynnego utworu Freddiego Mercury'ego!

Freddie Mercury, Mary Austin
Fot. East News

Mary Austin o ostatnich chwilach Freddiego Mercury’ego

Mary Austin była jego filarem i niezbędnym wsparciem w ostatnich latach życia, pomimo relacji z ówczesnym partnerem i wychowywaniem syna. W tym samym czasie spodziewała się drugiego dziecka. Jako pierwsza dowiedziała się, że Freddie ma AIDS – znacznie wcześniej niż inni bliscy przyjaciele i koledzy z grupy Queen. Od tego momentu przychodziła do niego każdego dnia, ponieważ jego zdrowie stopniowo się pogarszało. Kiedy zaczął tracić wzrok i był tak słaby, że nie mógł nawet wstać z łóżka, przestał brać leki.

„Freddie uznał, że już wystarczy. Wybrał czas na śmierć”, wyznała Mary Austin w w jednym z wywiadów. „Czuł, że koniec jest bardzo blisko. Każdego dnia ból się nasilał. Stracił wzrok, osłabł, mógł zemdleć w każdej chwili. Jego stan stale się pogarszał. Kiedy zdecydował, że ma dość, przestał brać wszystkie leki, które podtrzymywały go przy życiu. Po prostu położył temu kres, zatrzymał wszystko naraz. Zaskoczyła mnie jego niesamowita odwaga. Był bardzo spokojny i odszedł z uśmiechem na twarzy”.

„Okres po śmierci Freddiego był najtrudniejszy w moim życiu”, przyznała w wywiadzie Mary Austin. „Nie mogłam pogodzić się z jego śmiercią, nie mogłam jej zaakceptować. Musiałam polegać tylko na sobie. [...] Zawsze był dla mnie wsparciem. Tak naprawdę zdałam sobie z tego sprawę dopiero wtedy, gdy odszedł. Cokolwiek się działo, mówił Nie martw się, kochanie! Wszystko się ułoży. Kiedy już wiedział, że ma AIDS i umiera, prowadziliśmy długie rozmowy. Nie wiemy, ile czasu nam jeszcze pozostało, mówił”.

W przeciwieństwie do ekscentrycznej legendy, jaką jest Freddie Mercury, Mary Austin zawsze była bardzo nieśmiała. Jest dokładnym przeciwieństwem genialnego artysty. Jak sama przyznaje, wraz z jego śmiercią w jej życiu powstała pustka. Dopiero po kilku latach powróciła do normalnego życia. Jest jedną z założycielek fundacji The Mercury Phoenix Trust i prawdopodobnie jedyną osobą, znającą miejsce pochówku jego prochów. 

Zobacz też: Jak Freddie Mercury wyglądał na swoim ostatnim zdjęciu? Fotografię wykonał partner artysty

Freddie Mercury, Mary Austin
Fot. East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?