Sabina Zięba 25 lutego 2017 21:15

Oscary, czyli Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznawane są od 1929 roku - to wtedy odbyło się ich pierwsze rozdanie. Tę niespełna 4 kilogramową statuetkę zdobywają najlepsi twórcy i aktorzy. Zdecydowanie jest to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa na świecie, mimo tego, że docenione zostają praktycznie wyłącznie angielskojęzyczne filmy. Corocznie miliony ludzi śledzi przebieg gali, przemowy zwycięzców, a także stroje uczestników. Niektórym szczęśliwcom zaszczyt odbioru statuetki nie przypadł jeden raz, a ten rycerz opierający się na dwuręcznym mieczu ma na półkach swojego towarzysza. Komu wielokrotnie udało się podbić Hollywood? Zobaczcie w naszej galerii.

1/9
Copyright @East News
1/9

Katharine Hepburn to jedna z głównych żeńskich rekordzistek. Ta zmarła w 2003 roku amerykańska aktorka w ciągu swojego życia została 12 razy nominowana do nagrody za role pierwszoplanowe, a zdobyła ich aż 4: za film "Poranna chwała" z 1933 roku, "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad" z 1967 roku, "Lew w zimie" z 1968 i "Nad złotym stawem" z 1981 roku. Była ona drugą w historii kobietą, która przez dwa lata z rzędu otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki (pierwszą była Luise Rainer). Co ciekawe, żadnego ze swoich Oscarów nie odebrała osobiście, ponieważ nie zjawiała się na gali rozdania nagród.

 

Polecamy też: Oscary 2017 już jutro! Kto wystąpi podczas gali i gdzie oglądać transmisję? Wszystko, co musisz wiedzieć o imprezie!

 

2/9
Copyright @East News
2/9

Osobą, które stworzyła całe własne imperium jest Walt Disney. Ten amerykański producent filmowy, scenarzysta, reżyser i filantrop zdobył rekordową ilość 59 nominacji i uzyskał 26 nagród, w tym 4 honorowe! Pobił też rekord w zdobyciu największej liczby statuetek w przeciągu jednej gali - w 1953 roku zdobył ich aż 4 za filmy "Żyjąca pustynia", "The Alaskan Eskimo", "Bear Country" i "Przygody z muzyką".

3/9
Copyright @Getty Images
3/9

Meryl Streep to zdecydowana pionierka w ilości zdobytych nominacji. W przeciągu kariery zrobiono to aż 20-krotnie! Żadnemu innemu aktorowi, ani aktorce, nie udało się nigdy wcześniej uzyskać takiego wyniku. Dostała 3 statuetki za "Sprawę Kramerów" z 1979 roku, "Wybór Zofii" z 1982 i "Żelazną Damę" z 2011 roku. W tym roku może zdobyć czwartą za rolę w "Boskiej Florence" i dorównać rekordowi Katharine Hepburn. Czy się uda?

4/9
Copyright @East News
4/9

Jack Nicholson od dziecka był zapalonym kinomanem i już w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina. Ten znany amerykański aktor, reżyser i producent w przeciągu swojej kariery był aż 12 razy nominowany do Oscara (najwięcej ze wszystkich aktorów w historii) i zdobył 3 statuetki - za film "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku, "Czułe słówka" z 1983 roku i "Lepiej być nie może" z 1997.

5/9
Copyright @East News
5/9

Podobnie jak Meryl Streep, 3 Oscary uzyskała również szwedzka aktorka filmowa i teatralna, Ingrid Bergman. Nagrody zdobyła za film "Gasnący płomień" z 1944 roku, "Anastazję" z 1956 roku i "Morderstwo w Orient Expressie", czyli ekranizacji powieści Agaty Christie, z 1974 roku. Amerykański Instytut Filmowy sklasyfikował tę zmarłą w 1982 roku aktorkę na czwartym miejscu na liście najlepszych aktorek w dziejach kina.

6/9
Copyright @Getty Images
6/9

Jedynie trzem obrazom w historii udało się zdobyć magiczną liczbę 11 Nagród Akademii Filmowej. Wśród nich, obok "Ben-Hura" z 1959 roku i "Władcy Pierścieni: Powrotu króla" z 2003 roku znalazł się "Titanic". Ta wzruszająca produkcja z 1997 roku uzyskała 14 nominacji. Tyle samo nominacji dostał również film "Wszystko o Ewie" z 1950 roku oraz zeszłoroczny "La La Land".

7/9
Copyright @Getty Images
7/9

Aktorem, który podobnie jak Jack Nicholson zdobył 3 statuetki był Daniel Day-Lewis. Ten brytyjski aktor filmowy i teatralny zdobył Oscary za role pierwszoplanowe w filmie "Moja lewa stopa" z 1989 roku, "Aż poleje się krew" z 2007 i "Lincoln" z 2012 roku. Ponadto był jeszcze dwukrotnie nominowany do tej nagrody.

Ich wyczyn w zdobyciu takiej ilości Oscarów powtórzył również zmarły w 1974 roku Walter Brennan. Wszystkie za najlepsze drugoplanowe męskie role za filmy "Prawo młodości" z 1936 roku, "Kentucky" z 1938 i "Człowiek z Zachodu" z 1940 roku.

8/9
Copyright @East News
8/9

Tylko dwóch aktorów w historii może się szczycić zdobyciem nominacji przez 4 lata z rzędu: Al Pacino w latach 1972-1975 (za filmy "Ojciec chrzestny", "Serpico", "Ojciec chrzestny II" oraz "Pieskie popołudnie") oraz Marlon Brando w latach 1951-1954 (za "Tramwaj zwany pożądaniem", "Viva Zapata!", "Juliusz Cezar" i "Na nabrzeżach"). 

Dodajmy, że Al Pacino uzyskał 7 nominacji i zdobył jedną Nagrodę Akademii Filmowej (za "Zapach kobiety" z 1992 roku), a zmarły w 2004 roku Marlon Brando otrzymał w sumie 6 nominacji i zdobył dwie statuetki - za "Na nadbrzeżach" i "Ojca chrzestnego", za którego jednak w 1973 roku odmówił przyjęcia Oscara. Na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach, na scenę zamiast niego wyszła młoda przedstawicielka Indian, Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), która wyjaśniła powody całej sytuacji.

9/9
Copyright @East News
9/9

Adrien Brody jest amerykańskim aktorem filmowym, którego krewni zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. Może właśnie dzięki rodzinnym doświadczeniom, młody artysta w 2002 roku stworzył niesamowitą kreację w "Pianiście" Romana Polańskiego. To właśnie za tę pierwszoplanową rolę aktor w wieku 29 lat zdobył Oscara, jednocześnie stając się najmłodszym w historii nagrodzonym w tej kategorii.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.