Sabina Zięba 25 lutego 2017 21:15

Oscary, czyli Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, przyznawane są od 1929 roku - to wtedy odbyło się ich pierwsze rozdanie. Tę niespełna 4 kilogramową statuetkę zdobywają najlepsi twórcy i aktorzy. Zdecydowanie jest to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa na świecie, mimo tego, że docenione zostają praktycznie wyłącznie angielskojęzyczne filmy. Corocznie miliony ludzi śledzi przebieg gali, przemowy zwycięzców, a także stroje uczestników. Niektórym szczęśliwcom zaszczyt odbioru statuetki nie przypadł jeden raz, a ten rycerz opierający się na dwuręcznym mieczu ma na półkach swojego towarzysza. Komu wielokrotnie udało się podbić Hollywood? Zobaczcie w naszej galerii.

1/9
Copyright @East News
1/9

Katharine Hepburn to jedna z głównych żeńskich rekordzistek. Ta zmarła w 2003 roku amerykańska aktorka w ciągu swojego życia została 12 razy nominowana do nagrody za role pierwszoplanowe, a zdobyła ich aż 4: za film "Poranna chwała" z 1933 roku, "Zgadnij, kto przyjdzie na obiad" z 1967 roku, "Lew w zimie" z 1968 i "Nad złotym stawem" z 1981 roku. Była ona drugą w historii kobietą, która przez dwa lata z rzędu otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki (pierwszą była Luise Rainer). Co ciekawe, żadnego ze swoich Oscarów nie odebrała osobiście, ponieważ nie zjawiała się na gali rozdania nagród.

 

Polecamy też: Oscary 2017 już jutro! Kto wystąpi podczas gali i gdzie oglądać transmisję? Wszystko, co musisz wiedzieć o imprezie!

 

2/9
Copyright @East News
2/9

Osobą, które stworzyła całe własne imperium jest Walt Disney. Ten amerykański producent filmowy, scenarzysta, reżyser i filantrop zdobył rekordową ilość 59 nominacji i uzyskał 26 nagród, w tym 4 honorowe! Pobił też rekord w zdobyciu największej liczby statuetek w przeciągu jednej gali - w 1953 roku zdobył ich aż 4 za filmy "Żyjąca pustynia", "The Alaskan Eskimo", "Bear Country" i "Przygody z muzyką".

3/9
Copyright @Getty Images
3/9

Meryl Streep to zdecydowana pionierka w ilości zdobytych nominacji. W przeciągu kariery zrobiono to aż 20-krotnie! Żadnemu innemu aktorowi, ani aktorce, nie udało się nigdy wcześniej uzyskać takiego wyniku. Dostała 3 statuetki za "Sprawę Kramerów" z 1979 roku, "Wybór Zofii" z 1982 i "Żelazną Damę" z 2011 roku. W tym roku może zdobyć czwartą za rolę w "Boskiej Florence" i dorównać rekordowi Katharine Hepburn. Czy się uda?

4/9
Copyright @East News
4/9

Jack Nicholson od dziecka był zapalonym kinomanem i już w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina. Ten znany amerykański aktor, reżyser i producent w przeciągu swojej kariery był aż 12 razy nominowany do Oscara (najwięcej ze wszystkich aktorów w historii) i zdobył 3 statuetki - za film "Lot nad kukułczym gniazdem" z 1975 roku, "Czułe słówka" z 1983 roku i "Lepiej być nie może" z 1997.

5/9
Copyright @East News
5/9

Podobnie jak Meryl Streep, 3 Oscary uzyskała również szwedzka aktorka filmowa i teatralna, Ingrid Bergman. Nagrody zdobyła za film "Gasnący płomień" z 1944 roku, "Anastazję" z 1956 roku i "Morderstwo w Orient Expressie", czyli ekranizacji powieści Agaty Christie, z 1974 roku. Amerykański Instytut Filmowy sklasyfikował tę zmarłą w 1982 roku aktorkę na czwartym miejscu na liście najlepszych aktorek w dziejach kina.

6/9
Copyright @Getty Images
6/9

Jedynie trzem obrazom w historii udało się zdobyć magiczną liczbę 11 Nagród Akademii Filmowej. Wśród nich, obok "Ben-Hura" z 1959 roku i "Władcy Pierścieni: Powrotu króla" z 2003 roku znalazł się "Titanic". Ta wzruszająca produkcja z 1997 roku uzyskała 14 nominacji. Tyle samo nominacji dostał również film "Wszystko o Ewie" z 1950 roku oraz zeszłoroczny "La La Land".

7/9
Copyright @Getty Images
7/9

Aktorem, który podobnie jak Jack Nicholson zdobył 3 statuetki był Daniel Day-Lewis. Ten brytyjski aktor filmowy i teatralny zdobył Oscary za role pierwszoplanowe w filmie "Moja lewa stopa" z 1989 roku, "Aż poleje się krew" z 2007 i "Lincoln" z 2012 roku. Ponadto był jeszcze dwukrotnie nominowany do tej nagrody.

Ich wyczyn w zdobyciu takiej ilości Oscarów powtórzył również zmarły w 1974 roku Walter Brennan. Wszystkie za najlepsze drugoplanowe męskie role za filmy "Prawo młodości" z 1936 roku, "Kentucky" z 1938 i "Człowiek z Zachodu" z 1940 roku.

8/9
Copyright @East News
8/9

Tylko dwóch aktorów w historii może się szczycić zdobyciem nominacji przez 4 lata z rzędu: Al Pacino w latach 1972-1975 (za filmy "Ojciec chrzestny", "Serpico", "Ojciec chrzestny II" oraz "Pieskie popołudnie") oraz Marlon Brando w latach 1951-1954 (za "Tramwaj zwany pożądaniem", "Viva Zapata!", "Juliusz Cezar" i "Na nabrzeżach"). 

Dodajmy, że Al Pacino uzyskał 7 nominacji i zdobył jedną Nagrodę Akademii Filmowej (za "Zapach kobiety" z 1992 roku), a zmarły w 2004 roku Marlon Brando otrzymał w sumie 6 nominacji i zdobył dwie statuetki - za "Na nadbrzeżach" i "Ojca chrzestnego", za którego jednak w 1973 roku odmówił przyjęcia Oscara. Na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach, na scenę zamiast niego wyszła młoda przedstawicielka Indian, Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), która wyjaśniła powody całej sytuacji.

9/9
Copyright @East News
9/9

Adrien Brody jest amerykańskim aktorem filmowym, którego krewni zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau. Może właśnie dzięki rodzinnym doświadczeniom, młody artysta w 2002 roku stworzył niesamowitą kreację w "Pianiście" Romana Polańskiego. To właśnie za tę pierwszoplanową rolę aktor w wieku 29 lat zdobył Oscara, jednocześnie stając się najmłodszym w historii nagrodzonym w tej kategorii.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.