Meg Ryan młoda i stara
Fot. Forum, Steve Granitz/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Ofiara botoksu, operacji plastycznych i nieszczęśliwej miłości! Meg Ryan kończy 62 lata

„Zaszkodziło mi patrzenie w lustro”, przyznała gorzko aktorka

Damian Brillowski 19 listopada 2022 16:01
Meg Ryan młoda i stara
Fot. Forum, Steve Granitz/Getty Images

Była główną postacią w takich produkcjach romantycznych, jak "Masz wiadomość", "Kiedy Harry poznał Sally" czy "Bezsenność w Seattle". Dzięki nim zdobyła wielką popularność, a widzowie doceniali nie tylko jej grę aktorską, ale również naturalną urodę. Niestety dobra passa ikony Hollywood nie trwała wiecznie. Uzależnienie od botoksu i operacji plastycznych niema pogrzebało karierę aktorki, choć powoli wraca do grania. Również jej małżeństwo z aktorem Dennisem Quaidem legło w gruzach, gdy ten dowiedział się o zdradzie żony z gwiazdorem kina, Russellem Crowe. W jednej chwili straciła i męża i kochanka, a fani nie pozostawili na niej suchej nitki. Dziś nie przypomina dawnej siebie. Oto złamane życie Meg Ryan. 

Meg Ryan jako „królowa komedii romantycznych”

Meg Ryan przyszła na świat 19 listopada 1961 roku jako Margaret Mary Emily Anne Hyra. Od dziecka marzyła, aby zostać dziennikarką. W tym celu zapisała się na studia dziennikarskie na Uniwerstycie w Connecticut. Aby je opłacić, zaczęła dorabiać jako modelka. Nim się obejrzała, już była częścią amerykańskiego show-biznesu. Swój debiut na wielkim ekranie zaliczyła w 1981 roku w filmie „Bogaci i sławni”. W tym samym czasie zamieszkała w Nowym Jorku oraz dokonała zmiany swojego nazwiska, na takie, które łatwiej będzie zapamiętać widzowi. I tak oto narodziła się Meg Ryan. 

Pierwszym znaczącym sukcesem w karierze aktorki była rola w filmie „Kiedy Harry poznał Sally” (1989). Wspólnie z Billym Crystalem stworzyli niezapomniany duet filmowy. Zaś scena, w której Meg Ryan odgrywa w restauracji miłosną ekstazę udając orgazm przeszła do historii kina. Rola w filmie wywindowała ją na aktorski szczyt. Była na ustach wszystkich, od producentów przez reżyserów, aktorów po zakochanych w niej widzów. 

W tym momencie na brak ról nie mogła narzekać, bo te sypały się jak z rękawa. Udział w filmach takich jak: „Joe kontra wulkan” (1990), „Preludium miłości” (1992), „Bezsenności w Seattle” (1993), „Francuski pocałunek” (1995) czy „Masz wiadomość” (1998) uczyniły z niej pierwszoligową gwiazdę. W jednej chwili Meg Ryan stała się specjalistką od ról sympatycznych i dobrodusznych kobiet, szukających prawdziwej miłości. Z czasem przylgnęła do niej łatka „królowa komedii romantycznych”. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szukała go cała Ameryka. Co stało się z synkiem znanego pilota, Charlesa Lindbergha?

Meg Ryan, „Francuski Pocałunek”, 1995 rok
Fot. Etienne George/Collection Christophel/East News

Meg Ryan, kadr z filmu „Francuski pocałunek”, 1995 rok

10 filmów, dzięki którym pokochasz jesień: smutne, wesołe, romantyczne i animowane
Fot. WARNER BROS. PICTURES / HAMILL, BRIAN / Album

Meg Ryan, Tom Hanks, kadr z filmu „Masz wiadomość”, 1998 rok

Przerwana kariera Meg Ryan

W filmach u boku Meg Ryan często pojawiał Tom Hanks. Mimo ogromnej chemii na ekranie, w życiu prywatnym aktorów nigdy nie połączył romans. Owszem, łączyła ich wyjątkowa więź, ale nigdy nie przekroczyła sfery zawodowej. Tom Hanks w przeciwieństwie do koleżanki z planu, był za to bardziej uważny pod względem wyboru ról. Za każdym razem starał się wybierać skrajnie różne role, tak aby móc grać kogoś zupełnie innego. Dzięki temu uniknął zaszufladkowania, które groziło Meg Ryan poprzez udział w licznych komediach romantycznych. Aktorka do znudzenia powtarzała te same miny, gesty i kwestie. Na początku widzom się to bardzo podobało, ale z czasem zainteresowanie coraz bardziej malało. Gdy w końcu telefon z propozycjami zamilkł, gwiazda stwierdziła gorzko: „Nigdy nie prosiłam o to, żeby być słodką ulubienicą Ameryki”. 

W końcu zrozumiała, że trzeba zerwać ze stereotypem słodkiej „dziewczyny z sąsiedztwa”. Dlatego przyjęła rolę ekstrawaganckiej dziewczyny Jima Morrisona w dramacie biograficznym Olivera Stone'a „The Doors” (1991). Następnie zagrała buntowniczkę w dramacie „Krew z krwi, kość z kości” (1993), alkoholiczkę w melodramacie „Kiedy mężczyzna kocha kobietę” (1994) i kapitan Walden w dramacie wojennym „Szalona odwaga” (1996).

Skupiając się na powyższych kreacjach aktorskich, odrzuciła te role, które później stały się kultowe w światowej kinematografii. Mowa o roli prostytutki w „Pretty Woman” (zagranej ostatecznie przez Julię Roberts), agentki FBI w „Milczeniu owiec” (zagranej przez Jodie Foster), współczesnej femme fatale w „Nagim instynkcie” (zagranej przez Sharon Stone), czy też żony mafijnego bossa w „Pulp Fiction” (zagranej przez Umę Thurman). 

Niestety, nowe role aktorki nie spotkały się z uznaniem krytyków i fanów. Prawdziwą klęską dla gwiazdy okazał się angaż w thillerze erotycznym „Tatuaż” (2003), po którym Meg Ryan zupełnie ograniczyła swoją pracę. Rozgoryczona aktorka nie mogła poradzić sobie z krytycznymi recenzjami jej roli. „W Hollywood mieli takie podejście do mnie, jak ja do nich. Miałam dość, oni też”, tłumaczyła w jednym z wywiadów decyzję o przerwaniu kariery. Co ciekawe, znajomi reżyserzy nadal widzieli Meg Ryan w komediach romantycznych. Jednak aktorka stanowczo odrzucała ich propozycje. „Już nie chciałam. No, bo ile można”, odpowiadała. 

CZYTAJ TEŻ: Jeszcze kilka dni przed śmiercią grał dla widzów spektakl. Tak ten wieczór wspominają koledzy Macieja Damięckiego...

Meg Ryan, marzec 1996
Fot. Bob Grant/Fotos International/Getty Images)

Meg Ryan, marzec 1996 rok

Burzliwe życie uczuciowe Meg Ryan

W przypadku Meg Ryan powiedzenie, że nieszczęścia chodzą parami, idealnie się sprawdziło. Kiedy jej kariera się załamała, również jej życie prywatne legło w gruzach. Mimo że przez lata aktorka była uważana za specjalistkę od komedii romantycznych, jej życie miłosne było pełne niepowodzeń. Poniekąd sama była sobie winna. Przez rok spotykała się z aktorem Anthonym Edwardsem. Para zagrała małżeństwo w filmie „Top Gun” (1986). Jednak relacja nie przetrwała próby czasu i po roku związek się rozpadł. 

14 lutego 1991 roku została żoną aktora Dennisa Quaida, którego poznała na planie filmu „Interkosmos” (1987). Rok później szczęśliwi małżonkowie zostali rodzicami. 24 kwietnia 1992 roku na świat przyszedł ich pierworodny syn Jack Henry Quaid. Niestety, rodzinna sielanka nie trwała zbyt długo. Aktorka bowiem nie stroniła od romansów. Wyjątkowo namiętny ucięła sobie z aktorem Russellem Crowe, którego poznała na planie filmu „Dowód życia”. Kochankami pozostawali przez ponad rok (od listopada 1999 do stycznia 2001). Płomienny romans z gwiazdorem „Gladiatora” doprowadził do rozpadu jej związku małżeńskiego. 19 lipca 2001 roku, po 10 latach małżeństwa, w aurze skandalu, rozwiodła się z Dennisem Quaidem. Zdrada aktorki położyła się cieniem na jej popularności. Fani nie zostawili na niej suchej nitki. W internecie można było przeczytać mocno krytyczne komentarze pod adresem aktorki. „To w filmach jest taką wierną, czułą kobietą, a tu takie coś?!”, pisali z niedowierzaniem. 

Po rozpadzie małżeństwa i zakończeniu romansu z Russellem Crowe, Meg Ryan związała się z aktorem Johnem Cusackiem. Ich relacja również nie należała do długotrwałych. Po roku wspólnego randkowania, drogi tej pary się rozeszły. Po kolejnym nieudanym związku gwiazda kina postanowiła dać sobie spokój z mężczyznami i pobyć singielką. W pewnym momencie zapragnęła po raz drugi zostać mamą. W 2006 roku Meg Ryan zdecydowała się na adopcję małej dziewczynki z Chin, Daisy True. 

W 2010 roku ponownie się zakochała. Tym razem obiektem jej uczuć okazał się wokalista John Mellencamp. Po czterech latach związku para się rozstała, by w 2017 roku ponownie się związać. Rok później muzyk oświadczył się aktorce i w odpowiedzi usłyszał upragnione „tak!”. 

CZYTAJ TAKŻE: Kendall Jenner spaceruje z dobermanem w najlepszym stylu

Dennis Quaid, Meg Ryan, Los Angeles, USA, 20.07.1998 rok
Fot. Barry King/Liaison

Dennis Quaid, Meg Ryan, Los Angeles, USA, 20.07.1998 rok

Dennis Quaid, Meg Ryan, Beverly Hills, Kalifornia, USA, 12.01.1999 rok
Fot. Jim Smeal/Ron Galella Collection via Getty Images

Dennis Quaid, Meg Ryan, Beverly Hills, Kalifornia, USA, 12.01.1999 rok

Meg Ryan, Russell Crowe, kadr z filmu Dowód życia, 2000
Fot. Warner Brothers/courtesy Everett Collection

Meg Ryan, Russell Crowe, kadr z filmu „Dowód życia”, 2000 rok

Meg Ryan jako ofiara operacji plastycznych 

Po kilku latach nieobecności na planach filmowych, Meg Ryan zatęskniła za graniem. Z pięćdziesiątką na karku znów zaczęła marzyć o wielkiej karierze. Niestety, pech gwiazdy polegał na tym, że wszyscy kochali jej filmowy wizerunek z lat 80. i 90., mając w pamięci jej nieskazitelną urodę. Zmarszczki i siwe włosy, których nabawiła się na przestrzeni lat, nijak nie pasowały do młodej, uroczej i zwariowanej dziewczyny. W akcie desperacji, aby zatrzymać czas, umówiła się na wizytę do chirurga plastycznego. Niestety, na jednej wizycie się nie skończyło.

Dzięki ingerencji lekarzy wygładziła zmarszczki botoksem (czynność tę powtarzała wielokrotnie), poprawiła kontur ust, dokonała korekty nosa, a także zdecydowała się na wypełnienie policzków. Szczególnie niekorzystnie zaczął prezentować się jej słynny uśmiech. Wraz z ruchem kącików ust wypełniacz pod skórą przesuwał się w górę. W efekcie jej oczy automatycznie się zmniejszały, a aktorka z każdym dniem traciła swój blask. Przyjaciele ostrzegali ją, aby już nie ingerowała w poprawianie swojej urody, lecz gwiazda za nic miała ich przestrogi. Gdy tylko zauważyła, że skóra na twarzy zaczyna opadać, natychmiast fundowała sobie kolejną wizytę u chirurga plastycznego. 

Kiedy jesienią 2021 roku Meg Ryan pojawiła się na oficjalnym przyjęciu w Academy Museum of Motion Pictures w Los Angeles, doszło do kuriozalnej sytuacji. Po pierwsze, prawie nikt jej nie rozpoznał, a po drugie części osób pomyliła ją z aktorką Nicole Kidman. 

19 listopada 2023 roku Meg Ryan kończy 62 lata. Po dawnej uroczej dziewczynie nie ma już śladu. Aktorka po wielu latach mieszkania w Los Angeles u wzgórza Hollywood przeniosła się do Nowego Jorku, w którym czuje się zdecydowanie lepiej. Obecnie prowadzi zwyczajne życie. „Jestem fatalną celebrytką. Nie mam zamiaru opowiadać prasie o życiu prywatnym. Świetnie się bawiłam w Hollywood. Ale w pewnym momencie nie wiedziałam już, kim jestem. Byłam postrzegana w sposób niezgodny z moją osobowością. Zaczęłam się w tym lustrze przeglądać. I to mi zaszkodziło”, powiedziała kilka lat temu na łamach „Vanity Fair”. 

Nie umiała jednak zupełnie porzucić świata filmu i znów znalazła się na planie. Tym razem zagrała razem z Davidem Duchovnym w obrazie „What happens later”, który opowiada historię byłej pary kochanków, którzy omyłkowo spotykają się na lotnisku, na którym utknęli z powodu śnieżycy. Czy będzie to wielki powrót Meg Ryan? Czas pokaże.  Premiera amerykańskiej wersji filmu miała miejsce 3 listopada. Na polską wciąż czekamy.  

Meg Ryan, 30. rocznica „Kiedy Harry poznał Sally”, Los Angeles, USA, 11.04.2019 rok
Fot. Hahn Lionel/ABACA/Abaca/East News

Meg Ryan, 30. rocznica „Kiedy Harry poznał Sally”, Los Angeles, USA, 11.04.2019 rok

Meg Ryan, Los Angeles, USA, 27.10.2019 rok
Fot. Priscilla Grant/Everett Collection/East News

Meg Ryan, Los Angeles, USA, 27.10.2019 rok

Meg Ryan, Gala amfAR w Los Angeles, 05.11.2021 rok
Fot. Jen Lowery / SplashNews.com/East News

Meg Ryan, Gala amfAR w Los Angeles, 05.11.2021 rok

Meg Ryan, Gala amfAR w Los Angeles, 05.11.2021 rok
Fot. Jen Lowery / SplashNews.com/East News

Meg Ryan, Gala amfAR w Los Angeles, 05.11.2021 rok

Meg Ryan 2022
Fot. Forum

Meg Ryan, 16 listopada 2022 roku.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.