Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock
O TYM SIĘ MÓWI

Niezwykłe odkrycie hiszpańskich medyków. Jedna rzecz łączy aż 80% chorych na COVID-19

W większość sytuacja dotyczyła mężczyzn

Rafał Kowalski 30 października 2020 08:45
Lekarze, koronawirus, wirus, epidemia, pandemia
Fot. Adobe stock

Mija jedenaście miesięcy od momentu wykrycia pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem na świecie, a wciąż nie jest gotowa żadna szczepionka gwarantująca zdobycie odporności. Naukowcy i medycy pracują jednak prężnie, by jak najszybciej znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Przy okazji przeprowadzanych eksperymentów i badań odkrywane są rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia…

80% zakażonych poddanych eksperymentowi łączyło jedno – niedobór witaminy D

Naukowcy z Hospital Universitario Marqués de Valdecilla poddali specjalnym badaniom 216 osób zakażonych koronawirusem. Z badania przeprowadzonego w dniach 1-31 marca dowiadujemy się, że 80% chorych z tej grupy miało niedobór witaminy D. To nie wszystko. „Odkryliśmy, że pacjenci z COVID-19 z niższymi poziomami witaminy D w surowicy mieli podwyższone poziomy ferrytyny i D-dimerów, które są markerami tej hiperzapalnej sytuacji”, mówił dr José L. Hernández z hiszpańskiego Uniwersytetu w Kantabrii i dodał, że to właśnie stany hiperzapalne charakteryzują najpoważniejsze postacie COVID-19. „Taki stan prowadzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej i innych powikłań narządowych powodujących zwiększoną śmiertelność”, czytamy.

W raporcie opublikowanym w piśmie Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism podkreślono jednak, że ilość witaminy D w organizmie nie ma wpływu na to, jak będziemy przechodzić chorobę. „Musimy poczekać na wyniki trwających dużych i odpowiednio zaprojektowanych badań, aby określić, czy witamina D może zapobiec infekcji SARS-COV-2 lub zmniejszyć jej nasilenie”, mówili lekarze.

Warto dodać, że niedobór witaminy D częściej dotyczył mężczyzn. Dlaczego? Według profesora Hernandeza istnieje szereg czynników, które mogą być odpowiedzą na to pytanie. Między innymi są to: nawyki żywieniowe, choroby współistniejące czy styl życia – inny niż pań.

Wniosek? Lekarze zapisali na koniec raportu zalecenie przyjmowania witaminy D – może ona, choć nie musi w każdym przypadku, mieć wpływ na to czy i jak przejdziemy zakażenie koronawirusem. 

Kosmetyki z witaminą C w pielęgnacji anti-age
Fot. Adobe Stock

Witamina D

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.