Te objawy koronawirusa są bardzo nietypowe. Mogą oznaczać zakażenie
Jednym z nich jest... drażliwość
Światowa Organizacja Zdrowia nieustannie przekazuje nowe informacje o wirusie SARS-CoV-2 i możliwych powikłaniach choroby Covid-19. Najczęstsze objawy zakażenia znane są od początku rozwoju pandemii, ale specjaliści wskazują, że w przypadku niepokojących dolegliwości, warto również zwrócić uwagę na te nietypowe. Przypominamy jednocześnie, że kontakt z lekarzem lub placówką medyczną pozostaje najistotniejszym krokiem w rozpoznaniu koronawirusa.
Zakażenie koronawirusem: nietypowe objawy
Jak informuje oficjalny portal WHO, najczęstszymi i najłatwiej rozpoznawalnymi objawami Covid-19 są gorączka, suchy kaszel i poczucie silnego zmęczenia.
Mniej powszechne, ale coraz częściej występujące u pacjentów objawy zakażenia koronawirusem to: utrata węchu i/lub smaku, przekrwienie błony śluzowej nosa, zapalenie spojówek, ból gardła, ból głowy, ból mięśni lub stawów, różne rodzaje wysypki skórnej, nudności lub wymioty, biegunka, dreszcze lub zawroty głowy. W cięższych przypadkach mogą wystąpić takie dolegliwości, jak duszność, utrata apetytu, utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej.
W ostatnim czasie specjaliści coraz częściej informują o bardzo rzadko występujących objawach, świadczących o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Należą do nich drażliwość, dezorientacja, niepokój, stany depresyjne, zaburzenia snu, oraz powikłania neurologiczne, takie jak udar lub zapalenie mózgu.
Jak podaje portal gov.pl, w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem lub placówką medyczną, aby otrzymać teleporadę. Specjalista zdecyduje o dalszych działaniach, w tym o potrzebie wykonania testu.
Jak chronić siebie i innych przed COVID-19?
Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że niektóre osoby, które przechodzą zakażenie koronawirusem, mają bardzo łagodne objawy lub nie mają ich wcale – i wciąż mogą zarażać innych. Z tego powodu istotne jest stosowanie się do zaleceń, które wpływają na nasze bezpieczeństwo.
W ramach zastosowania się do zasady dystansu społecznego, obce sobie osoby powinny zachować co najmniej metr odległości, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. WHO dodaje, że należy unikać miejsc, w których może być tłoczno, jak sklepy, restauracje, siłownie, kluby nocne i miejsca kultu.
Istotnym elementem jest higiena rąk, a w niektórych przypadkach, jak np. podczas zakupów w sklepie, warto pamiętać o rękawiczkach. Nie należy dotykać rękami okolic oczu, ust i nosa. WHO przypomina też o dokładnym czyszczeniu regularnie dotykanych powierzchni, jak klamki, ekrany telefonów, czy pieniądze.
Dodatkowo, eksperci apelują o noszenie masek ochronnych, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych i lokalach usługowych, jak i podczas podróży transportem publicznym oraz na ulicach.