Osocze ozdrowieńców nie wpływa na leczenie chorych z COVID-19 - tak brzmi wniosek jednego z najważniejszych magazynów medycznych. The New Engalnd Journal of Medicine rzuca nowe światło na leczenie chorych z koronawirusem i jest on wyjątkowo zaskakujący. Poznajcie szczegóły.

Reklama

Czy osocze ozdrowieńców pomaga leczyć chorych na koronawirusa?

Coraz częściej słyszy się komunikaty o oddawaniu osocza, by wspomóc leczenie koronawirusa. „Osocze ozdrowieńca to na tym etapie walki z pandemią lek ratujący życie” mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. Na co potrzebne jest osocze ozdrowieńców? Na tym etapie jest ono wykorzystywane do produkcji leku, który obecnie jest w fazie testów.

Jak wykazały badania prowadzone pod kierunkiem dr. Erica Salazara z Houston Methodist Hospital, w osoczu osób, które wyzdrowiały z koronawirusa, znajduje się wiele przeciwciał, które go zwalczały. Podanie takie osocza osobie, której organizm takich przeciwciał wytworzył za mało bądź nie wytworzył ich w ogóle ma wspomóc danej osobie walkę z koronawirusem.

Ale czy rzeczywiście osocze ozdrowieńców ma realny wpływ na poprawę zdrowia osób chorych na Covid-19? Opublikowany właśnie przez "The New England Journal of Medicine" artykuł: Randomizowane badanie osocza ozdrowieńców w ciężkim zapaleniu płuc wywołanym przez COVID-19 pokazuje nieco inne spojrzenie na stosowanie osocza w przypadku koronawirusa. W badaniu wzięło udział 300 osób, jedni otrzymywali osocze ozdrowieńców, a inni placebo. Wniosek jest jednoznaczny. Jak podaje medonet.pl: „Nie zaobserwowano istotnych różnic ani w stanie klinicznym ani w całkowitej śmiertelności między pacjentami leczonymi osoczem ozdrowieńców a tymi, którzy otrzymywali placebo”. Wniosek badaczy jest jasny - zastosowanie osocza ozdrowieńców do leczenia pacjentów z zapaleniem płuc wywołanym przez Covid-19 nie poprawiło ich wyników w porównaniu z zastosowaniem placebo.

Reklama

Opublikowane w "The New England Journal of Medicine" badanie nie jest pierwszym, które pokazało brak wpływu osocza ozdrowieńców na poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Taki sam wniosek wysnuli badacze, których wnioski zostały opublikowane w naukowym czasopiśmie JAMA Network. Pozostaje nam czekać na więcej informacji w tym temacie.

Zobacz także
ADOBE STOCK
Reklama
Reklama
Reklama