Reklama

Przez wiele lat pracował jako dziennikarz i prezenter. Stworzył dwie fundacje, jest autorem ponad 20 książek i dwukrotnie przebywał w nowicjacie. Zyskał popularność i sympatię jako współprowadzący show Mam Talent. Zamknął za sobą pewien rozdział, by w 2020 roku związać się z polityką. Szymon Hołownia dziś jest liderem partii Polska 2050. Niedawno został marszałkiem Sejmu. Jakie tajemnice skrywa jego życie?

Reklama

Tajemnice Szymona Hołowni

Od kilku lat działa na arenie politycznej i umacnia swoją pozycję. W połowie listopada Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu. Eksperci, a także wyborcy polityka uważają, że świetnie radzi sobie w nowej roli i niestraszne są mu wystąpienia publiczne. Zanim związał się z polityką, robił wiele innych interesujących rzeczy.

Nie każdy wie, że studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak nie skończył kierunku. Ten fakt bywa wykorzystywany dziś przez jego krytyków. Swoją przyszłość związał z dziennikarstwem. Przez lata zdobywał doświadczenie jako publicysta i prezenter. Szymon Hołownia ma na swoim koncie ma współprace z najważniejszymi krajowymi tytułami prasowymi (Rzeczpospolitą, Newsweekiem, Wprostem czy Gazetą Wyborczą), radiem oraz telewizją. A za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Sam był dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Największą popularność przyniósł mu program Mam talent, który od 2008 roku współprowadził wraz z Marcinem Prokopem. Występował też jako gospodarz Mamy cię.

„Zawsze wiedziałem, że Szymon się oderwie od "Mam talent!" (...). Potraktował to trochę jako poligon doświadczalny, uczący go publicznych występów, zarządzania emocjami tłumu, wszystkich rzeczy, które wykorzystał chociażby w niedawnej debacie przedwyborczej. To są rzeczy, które nabył w tym programie. Gdy występuje jako polityk, patrząc na niego, widzę gościa, który jeszcze 15 lat temu był drewnem, pinokiem telewizyjnym. Jako człowiek, który się nieprawdopodobnie szybko uczy, jest inteligentny i bardzo bystry (...) z edycji na edycję stawał się coraz lepszy, aż w którymś momencie to ja musiałem go ścigać, a nie on mnie”, mówił Marcin Prokop w rozmowie z Agnieszką Woźniak-Starak i Gabi Drzewiecką w programie Trójkąt.

Czytaj też: Oblizywanie ust i podniesiony ton głosu. Ekspertka przeanalizowała orędzie Szymona Hołowni

Adam Chelstowski / Forum

Wydał ponad 20 książek, dwukrotnie przebywał w nowicjacie

Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że lider Polska 2050 dwukrotnie przebywał w nowicjacie i planował dołączyć do zakonu dominikanów. Za pierwszym razem zrezygnował z powodu problemów zdrowotnych. Za drugim zdał sobie sprawę, że to nie jest miejsce dla niego. Nigdy nie doszedł do etapu złożenia ślubów. „Raz gdzieś przebywasz, a raz nie, bo dochodzisz do wniosku, że to nie jest twoje miejsce, ale nadal zachowujesz o nim wdzięczną pamięć i fantastyczne relacje z ludźmi”, opowiadał w rozmowie z radiową Czwórką w 2014 roku.

Szymon Hołownia przez długi czas poświęcał się działalności społecznej i charytatywnej. W 2013 roku powołał fundację „Kasisi”, która prowadzi dom dziecka w Zambii. A rok później powstała fundacja „Dobra Fabryka”, skupiającą się na niesieniu pomocy w Azji, Afryce i Europie. Polityk działa na rzecz praw dziecka w Polsce, był ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także współinicjatorem powstania portalu dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Niektórzy znają go przede wszystkim jako autora książek. Na swoim koncie ma ponad 20 tytułów, a wśród nich znalazły się.: Ludzie na walizkach. Nowe historie, Monopol na zbawienie, Instrukcja obsługi solniczki czy Boskie zwierzęta. Szymon Hołownia pisze m.in. o życiu i śmierci, przybliża historie świętych, porusza temat wiary, Boga. Wspólnie z Marcinem Prokopem napisał popularną książkę Bóg, kasa i rock’n’roll", w której przestawiali swoje odmienne poglądy na wiele spraw. Ich kolejna współpraca zaowocowała tytułem - Wszystko w porządku. Układamy sobie życie. Ostatnią pozycją była Fabryka jutra, która została wydana w 2020 roku i opowiada w niej o życiowej rewolucji - wejściu do świata polityki.

Sprawdź też: Był nauczycielem siedmiu przedmiotów i dyrektorem szkoły. Teraz w Sejmie walczy o przyszłość młodych Polek i Polaków

Piotr Molecki/East News

Reklama

Orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni, Warszawa, 16.11.2023

Reklama
Reklama
Reklama