Niepełnosprawni sportowcy stanęli przeciwko Joannie Mazur?
„Szum medialny wokół jednostek nie może być powodem ich zwiększonego finansowania”
Za sprawą materiału opublikowanego w programie Taniec z gwiazdami, cała Polska poznała jej trudną sytuację. Joanna Mazur od lat mieszka w szkole z internatem, gdzie zajmuje pokój ze wspólną łazienką na korytarzu. Historia niewidomej biegaczki wstrząsnęła jurorami i fanami tanecznego show. Internauci od razu ruszyli z pomocą. W sieci trwają zbiórki, z których fundusze mają zostać przeznaczone na mieszkanie dla Mistrzyni Świata i Europy. W sprawie Joanny Mazur głos zabrało Ministerstwo Sportu i Turystyki. A teraz do sieci trafiło oświadczenie Rady Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych Start.
Oświadczenie niepełnosprawnych sportowców w związku ze sprawą Joanny Mazur
,,To były trudne chwile, gdzieś to we mnie nadal jest i nadal jest mi z tym trudno, ale taka jest prawda, tak wygląda moje życie”, mówiła Joanna Mazur w rozmowie z JastrząbPost zaraz po programie. ,,Mamy problem ze stypendiami, mamy ogromny problem ze sponsorami, wsparciem zewnętrznym. Sponsor jest nam bardzo potrzebny do tego, żeby móc trenować i się rozwijać. Tutaj nie są żadne górnolotne wymagania, ale kwestia współpracy”, dodała w rozmowie z portalem.
W wywiadach niewidoma biegaczka odwołując się do piątkowego materiału wyemitowanego przez telewizję zaznaczyła, że w podobnej sytuacji materialnej są również inni niepełnosprawni sportowcy.
Jednak Rada Zawodników w Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych Start postanowiła zabrać głos w sprawie emisji ostatniego odcinka programu. W wydanym oświadczeniu podkreślono, że niepełnosprawni nie oczekują na litość, a materiał mocno wpłynął na ich wizerunek.
„Po medialnej burzy jaką wywołała przedstawiona sytuacja warunków mieszkaniowych Joanny Mazur, z dnia na dzień docierają do nas ze środowiska paraolimpijskiego głosy sprzeciwu i prośby o zatrzymanie tej karuzeli odnoszącej się do nieprawdy dotyczącej wizerunku osób niepełnosprawnych – nas sportowców, paraolimpijczyków, jaką przekazuje telewizja. Nie chcemy by był utrwalany wizerunek osoby niepełnosprawnej, jako liczącej na litość innych ludzi”, czytamy w piśmie.
Rada zaznaczyła, że „paraolimpijskiej rodzinie” zależy na tym, by każdy sportowiec był traktowany miarą swoich sukcesów sportowych, a nie sytuacji mieszkaniowej czy rodzinnej. W dalszej części zasugerowano, że Joanna Mazur ma rosnące wymagania względem instytucji wspierających:
„Pierwsze swoje sukcesy na arenie międzynarodowej Joanna Mazur odniosła w 2016 roku. Jest to zaledwie okres trzech lat. Wielu zawodników reprezentuje nasz kraj od dłuższego czasu i są to zawodnicy, którzy mogą pochwalić się znacznie wyższymi osiągnięciami niż Joanna, chociażby medalami igrzysk paraolimpijskich. Nikt nigdy jednak nie odnosił się tak pretensjonalnie w kierunku instytucji wspierających, wymagając coraz więcej”.
„To osiągnięcia sportowe były, są i w przyszłości powinny być jedyną miarą sportowca. Chcemy aby każdy sportowiec był traktowany w sposób sprawiedliwy i równy. Szum medialny wokół jednostek nie może być powodem ich zwiększonego finansowania przez organy państwowe. Od lat jako sportowcy niepełnosprawni walczymy o wyrównywanie naszych szans. Kolejny raz podkreślamy, że jako sportowcy, chcemy być traktowani na równych zasadach, w sposób umożliwiający uprawianie wybranych przez nas dyscyplin sportowych i zdobywania kolejnych medali”, dodano.
Link do całego oświadczenia znajdziesz TUTAJ.
Jak ich słowa skomentuje Joanna Mazur?