Nie żyje Ewa Milde, znana z „Alternatyw 4” i „Czterdziestolatka”
Miała 76 lat
Ewa Milde-Prus zmarła w piątek 24 lipca w Chicago. Informację o jej śmierć potwierdził mąż, Bogdan Łańko. Widzom znana jest z kultowych polskich filmów i seriali, jak „Alternatywy 4”, „Czterdziestolatek” czy „Miś”. Miała 76 lat, od dłuższego czasu chorowała.
Nie żyje Ewa Milde. Przyczyny śmierci aktorki filmów i seriali Stanisława Barei
O tym, że reżyserka, aktorka i dziennikarka odeszła, poinformował za pośrednictwem mediów polonijnych jej mąż. Póki co nie wiadomo jednak, co było oficjalną przyczyną śmierci Ewy Milde. Nie jest natomiast tajemnicą, że artystka od wielu lat chorowała.
Aktorka przyszła na świat 7 marca 1944 roku w Skierniewicach. Była absolwentką wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Debiutowała na scenie tamtejszego Teatru Ziemi Łódzkiej. Grywała również w Teatrze Bałtyckim w Koszalinie, Teatrze Dramatycznym w Szczecinie oraz Teatrze Ateneum w Warszawie.
Szersza publiczność poznała ją przede wszystkim dzięki popularnym filmom i serialowym, w tym tych ze scenariuszem i w reżyserii Stanisława Barei. Zagrała Wiesławę Winnicką w „Alternatywach 4”, Zofię Dyrman, „znajomą” Stanisława Palucha kultowym „Misiu”, Bożenę, żonę Antka w „Czterdziestolatku” oraz poderwaną na przyjęciu kobietę w „Tulipanie”, jak również Izabelę, córkę Bony i Zygmunta Starego, w „Królowej Bonie”.
Pod koniec lat 80. podjęła decyzję o emigracji. Wybrała Stany Zjednoczone, dokładniej Chicago. Właśnie tam zaczęła wraz z mężem – Bogdanem Łańką – rozwijać działalność artystyczną. Założyli m.in. literacki kabaret „Bocian”, Ewa Milde działała również w radiu i na scenach artystycznych, przeznaczonych dla żyjącej tam Polonii.
Życie Ewy Milde w USA: teatr i działalność polonijna
Jak przyznał mąż artystki, zawsze czuła się silnie związana z Polską. W Chicago reżyserowała spektakle wielkich polskich twórców: „Emigrantów” Sławomira Mrożka” czy „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza – w tym drugim stworzyła przejmującą i niezwykle kunsztowną kreację George Sand.
„Przygotowaliśmy wiele spektakli poetyckich m.in. na podstawie twórczości Herberta, Mickiewicza, Norwida. Co roku robiliśmy przedstawienia muzyczno-poetyckie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, w tym z tekstami Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) oraz Mariana Hemara”, poinformował w rozmowie z PAP Bogdan Łańko.
Dodał, że jego ukochana została wychowana w duchu patriotycznym. W jej rodzinnym domu kultywowane tradycyjne wartości. Ojcem Ewy Milde był przedwojenny oficer wojska polskiego, żołnierz AK Eugeniusz Milde.
Z kolei Ewa Uszpolewicz-Figurski, sekretarz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce, przypomniała, że artystka prowadziła w USA z mężem Grupę Teatralną Proscenium. Scenariusze, które pisała, dotyczyły ważnych dla polskiej kultury postaci i uznanych twórców, jak Fryderyk Chopin czy Agnieszka Osiecka.
„Była inteligentna jak żyletka, a jednocześnie bardzo wrażliwa. Miała cienką skórę, którą bardzo pieczołowicie kryła. Miała też duże poczucie humoru i była nierozerwalnie związana z Polską”, wspomina w rozmowie z PAP.
Ewa Milde prowadziła również od 30 lat wraz z mężem codzienną audycję „Na serio” w radiu polonijnym WPNA 1490. Słuchacze uwielbiali ich i cenili za profesjonalizm oraz pracowitość.
„Jej działalność aktorska w dużej mierze obracała się też wokół kabaretu „Bocian”, który współzałożyli. Był to popularny kabaret zajmujący się najróżniejszymi tematami lokalnymi i nielokalnym”, wyjaśnił mieszkający w Chicago krytyk filmowy i kolega Milde z radia Zbigniew Banaś.
Ostatnie pożegnanie Ewy Milde
Uroczyste pożegnanie, w trakcie którego uczczona zostanie pamięć aktorki, zaplanowano w Chicago na piątek 31 lipca. Natomiast msza święta w intencji Ewy Milde odbędzie się 1 września w tamtejszym kościele św. Trójcy. Ciało zostanie z kolei przetransportowane do Polski i to tu spocznie artystka.
Ewa Milde zmarła w piątek 24 lipca w Chicago. Miała 76 lat (na zdjęciu w „Szansie”, luty 1980):
Ewa Milde znana była z popularnych, szczególnie w latach 80., produkcji :
Zagrała m.in. Winnicką w „Alternatywach 4”: