Kiepura, Bodo, Dymsza i... Oto 7 największych amantów międzywojnia!
Do dziś pozostają ikonami
Gdyby w dwudziestoleciu międzywojennym istniało określenie „show-biznes”, oni uchodziliby za jego najwybitniejszych przedstawicieli. I to nie dlatego, że za wszelką cenę wywoływali kontrowersje (choć budzili przecież ogromne emocje)! Ceniono ich przede wszystkim za niebywały talent, umiejętności, które zachwycały setki, a nawet tysiące widzów i fakt, że przynosili Polsce dumę zarówno w kraju, jak i za granicą.
Najwięksi amanci XX-lecia międzywojennego: Bodo, Dymsza i inni
Za tych największych amantów narodowego kina w tamtym okresie uchodzili oczywiście Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza. Ich kreacje aktorskie uznawane są do dziś za wybitne i wyjątkowe, nimi interesowała się prasa, często zdobili również okładki czasopism. Filmy Paweł i Gaweł oraz Robert i Bertrand, w których zagrali tytułowe role, na stałe wpisały się w kanon rodzimej kinematografii.
Bawili do łez i doskonale wiedzieli, jak zachwycić widzów. To właśnie role komediowe były ich specjalnością.
Kogo jeszcze podziwiano i krytykowano, o kim plotkowano i czyje życie było na językach śmietanki towarzyskiej tamtych czasów? Dowiesz się, oglądając naszą galerię
1 z 7
Eugeniusz Bodo zaistniał dzięki występom w teatrzyku Qui Pro Quo, w którym grał od 1921 roku. Później przyszedł czas na role w filmach oraz przeboje Ach śpij, kochanie..., Umówiłem się z nią na dziewiątą oraz interpretację utworu Sex appeal.
2 z 7
Adolf Dymsza również zaczynał karierę od występu w teatrzyku Qui pro quo. Jednak to skecze, pisane dla niego przez Juliana Tuwima, przyniosły mu największą popularność. Zagrał również w 28 filmach.
3 z 7
Aleksander Żabczyński zasłynął wieloma rolami w komediach muzycznych. Był do tego stopnia związany z tym gatunkiem, że część ról pisano tylko z myślą o nim. Nagrał także kilka piosenek, m.in. Całują Twoją dłoń, madame czy Nikt mnie nie rozumie tak jak Ty.
4 z 7
Antoni Fertner łącznie ma na koncie 500 ról filmowych oraz teatralnych. Był aktorem komediowym. Zagrał m.in. w pierwszym polskim filmie fabularnym z 1908 roku Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Mało brakowało a zostałby... cukiernikiem!
5 z 7
Jan Kiepura był najbardziej popularnym polskim artystą na świecie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Występował na scenach w Wiedniu, Londynie, Berlinie, Budapeszcie i Pradze. Zagrał również w 12 filmach (polskich i zagranicznych). Jego żoną była śpiewaczka Mártha Eggerth.
6 z 7
Uważany za drugiego najwybitniejszego polskiego kompozytora, zaraz po Fryderyku Chopinie. Pierwszy rektor Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Był także pisarzem. Zmarł na gruźlicę. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Wielką Wstęgą tegoż orderu.
7 z 7
Aktor, pisarz, publicysta i założyciel Teatru Ateneum w Warszawie. Stefan Jaracz specjalizował się w kreacjach postaci „z ludu”. Przyjaźnił się z Juliuszem Osterwą. Cierpiał na chorobę alkoholową. Zmarł na gruźlicę w 1945 roku. Uważany za współtwórcę nowoczesnej sztuki aktorskiej.