Murale Uğura Gallenkuşa w Polsce! Poznaj szczegóły tej wyjątkowej inicjatywy
Gdzie powstaną? Znamy szczegóły
Siedem murali, pięć miast i dwa światy na jednym obrazie – wyjątkowa promocja kolejnego sezonu „Efektu Domina”. Kontrast między rzeczywistością krajów rozwiniętych a sytuacją osób mieszkających w państwach, w których panują ubóstwo, głód i wojna to tematyka dzieł Uğura Gallenkuşa. Siedem kolaży tureckiego artysty pojawi się na ścianach budynków w pięciu polskich miastach. Murale te będą promowały najnowszy sezon programu Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”.
Murale Uğura Gallenkuşa w Polsce: gdzie powstaną?
Jeszcze niedawno Uğur Gallenkuş był zwykłym mieszkańcem Stambułu. W 2015 r., głęboko poruszony tragedią mieszkańców Syrii, postanowił zrobić coś, co zwróci uwagę świata na dramatyczną sytuację w tym kraju. Tak zaczął tworzyć i publikować w internecie kolaże, polegające na zestawieniu obrazów kojarzonych ze światem Zachodu z kadrami z regionów, gdzie ludzie walczą o przetrwanie. Kontrast, który powstaje w ten sposób, skłania do refleksji i przypomina oglądającym o globalnej niesprawiedliwości.
Poruszająca wymowa tych prac sprawiła, że w ciągu ostatnich 5 lat Gallenkuş stał się uznanym twórcą digital art. Jego kolaże są bardzo popularne w mediach społecznościowych. „Przemyślany i ostry komentarz”, „obrazy otwierające oczy”, „świat kontrastów”, „obrazy jak nóż” – to tylko kilka z setek tysięcy reakcji internautów i światowych mediów na dzieła Gallenkuşa. Już w marcu br. dzieła tego tureckiego artysty pojawią się na polskich ulicach. Jego sztuka zagości na ścianach budynków w pięciu miastach. Ich mieszkańcy będą mogli zobaczyć prace Gallenkuşa w nietypowej formie – jako murale.
– Twórczość Uğura Gallenkuşa szokuje, zmusza do myślenia i refleksji. W swoich kolażach zderza dwa światy: bogaty, konsumpcyjny zachód z biedą, głodem i ubóstwem na terenach, gdzie toczą się konflikty zbrojne. Zwraca uwagę świata na globalne nierówności i niesprawiedliwość– mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.
Prace Ugura będą zaproszeniem do obejrzenia cyklu dokumentów Dominiki Kulczyk „Efekt Domina”. Reportaże te, podobnie jak twórczość Gallenkuşa, uwrażliwiają nas na cierpienie i niesprawiedliwość. Pokazują, jak bardzo nasza codzienność może być odmienna od sytuacji ludzi mieszkających w innych krajach.
– Chciałbym przebudzić i zaktywizować całą ludzkość, ale też każdego z nas z osobna, pokazując jak bardzo ostry jest kontrast pomiędzy różnymi światami i jak zagubieni oraz samotni jesteśmy. Celem mojej współpracy z Kulczyk Foundation jest ukazanie perspektywy, która nie zostanie zignorowana i skłoni do działania – podkreśla Uğur Gallenkuş.
Miejsca, w których powstaną murale, to:
Warszawa – ul. Tamka 36
Warszawa – ul. Jaworzyńska 9 (okolice Metra Politechnika)
Warszawa – ul. Bracka 25
Wrocław – ul. Podwale 7
Kraków – ul. Zwierzyniecka 22
Łódź – ul. Piotrkowska 114
Gdańsk – ul. Dekerta 2
Czas ekspozycji: od 8 do 31 marca (6 lokalizacji) oraz od 15 marca do 14 kwietnia Warszawa, ul. Jaworzyńska 9. Nowy, siódmy sezon „Efektu Domina” będzie można oglądać na antenie TVN od 8 marca, w każdą niedzielę, o godz. 11:30.
Kim jest Dominika Kulczyk?
Polska inwestorka oraz filantropka. Jej misją jest wspieranie projektów, które obejmują tematykę światowego rozwoju. Autorka 60 filmów dokumentalnych, poruszających problemy dyskryminacji oraz nierównego traktowania kobiet. Zwolenniczka i propagatorka Celów Zrównoważonego Rozwoju, ustanowionych w 2015 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Działalność Kulczyk Foundation
Prywatna fundacja założona w 2013 roku przez Grażynę Kulczyk, dr. Jana Kulczyka i Dominikę Kulczyk. Jej podstawowym celem jest walka z problemami dyskryminacji i nierówności, które dotykają kobiety, w celu kreowania świata pozbawionego barier. Fundacja, we współpracy z partnerami, wdraża zmiany społeczne oparte na zrównoważonych rozwiązaniach, które nazywa „Efektem Domina”.