Matka Agnieszki Osieckiej kim była
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz
O TYM SIĘ MÓWI

Matka Agnieszki Osieckiej nie umiała wyrażać uczuć, była zaborcza. Co wiemy o Marii Osieckiej? 

Oto historia ich niezwykle skomplikowanej relacji

Gabriela Czernecka 26 stycznia 2021 14:47
Matka Agnieszki Osieckiej kim była
Fot. PAP/Witold Rozmysłowicz

Prywatne życie Agnieszki Osieckiej było pełne kontrowersji. Pisarka często zmieniała partnerów, nie potrafiła ustatkować się i była wolnym duchem. Czuła się inna, niedopasowana do społeczeństwa, a ten stan towarzyszył jej do końca życia. Najważniejsze decyzje podejmowała pod wpływem impulsów i emocji. Brak stabilności w dorosłym życiu i ciągłe poszukiwanie siebie ma swoje odniesienie do czasów młodości. Jak wyglądało dzieciństwo Agnieszki Osieckiej i jej relacja z matką? Oto nieznana historia Marii Osieckiej. 

Dzieciństwo Agnieszki Osieckiej

Choć od śmierci Agnieszki Osieckiej mija ponad dwadzieścia lat, to zainteresowanie jej osobą znów jest żywe. Wszystko za sprawą biograficznego serialu Osiecka, który bije rekordy popularności i przybliża sylwetkę artystki. Nie da się nie zauważyć, że Agnieszka Osiecka nie miała szczęścia w miłości. Jej życie pełne było romansów i nagłych rozstań. Poetka była dwukrotnie mężatką, ale jej sercem zawładnęło wielu mężczyzn. Każdy jej związek kończył się wyjątkowo szybko lub bardzo gwałtownie.

„Ten jeden jedyny raz nie prześladowało mnie poczucie winy, ten jeden jedyny raz nie ono decydowało, ten jeden jedyny raz kochałam naprawdę i było tak, że tylko po to chciałam żyć, i tak, że tylko przez to chciałam umrzeć. Popsuliśmy to oboje”, mówiła Osiecka o związku z Witoldem Dąbrowskim, którego szybko porzuciła dla Marka Hłasko. Małżeństwo z Wojciechem Frykowskim potrwało tylko pół roku. Związek z Passentem (zostali rodzicami córki Agaty) przetrwał tylko osiem lat. 

Patrząc na sylwetkę Agnieszki Osieckiej przedstawioną w serialu Osiecka nie da się nie zauważyć, jak wielki wpływ na dorosłe życie poetki miało jej dzieciństtwo i relacje z rodzicami. Wiktor Osiecki, pochodzący z Belgradu pianista traktował córkę jak księżniczkę. Był dla niej ogromnym autorytetem, rozbudzał w niej pasje i chęć do eksplorowania świata. Zachęcał ją do samodzielnego myślenia, analizowania rzeczywistośc i i pozbywania się uprzedzeń: „Ja miałam głęboką świadomość, że jestem wychowywana inaczej niż inne dzieci. Jakaś taka królewna w biedzie”, mówiła poetka. Matka Agnieszki Osieckiej była przeciwieństwem męża. Uchodziła za słabą, podatną na zranienie, niespełnioną, a przede wszystkim bardzo emocjonalną kobietę. W biografi Potargana w miłości Ula Ryciak pisze wprost: „Czułość? W domu Osieckich nie występowała pod żadną postacią”. 

Agnieszka Osiecka, 1965
Fot. PAP/Erazm Ciołek

Jak poznali się rodzice Agnieszki Osieckiej? On pracował jako lokalowy pianista, ona jako kierowniczka jednego z lokali, w których miał okazę zagrać. Wiktor Osiecki i Maria z Lipowskich Sztechmanówna pobrali się w 1935 roku, a już rok później na świecie pojawiła się Agnieszka. Osiecka twierdziła, że rodzice byli wobec niej bardzo krytyczni i szczędzili jej okazywania czułości: „Nigdy mnie nie obsypywali pochwałami, a przede wszystkim nie pieścili mnie. Moja mama jak gdyby bała się pieszczoty. Bała się odtrącenia. Ja to juz czułam jako bardzo młoda dziewczyna, w związku z tym nie obsypywała mnie pocałunkami, ojciec tym bardziej. A ja tego potrzebowałam…”, mówiła w Rozmowach o zmierzchu i świcie”, wyemitowanym na TVP1.

Kim była matka Agnieszki Osieckiej?

Przyznała, że rodzice nie umieli wyrażać swoich uczuć. Choć z ojcem ze względu na podobne pasje łączyły ją dobre stosunki, to szybko uległy one zmianie, gdy Osiecka dowiedziała się, że ojciec ma romans z tancerką i aktorką, Józefiną Pellegrini. Ojciec ostatecznie rozwiódł się z Marią i ponownie wziął ślub. Na długo zniknął wówczas z życia córki. Agnieszka Osiecka zbliżyła się wówczas do matki. Po śmierci Wiktora Osieckiego Maria Osiecka przeżyła załamanie. Choć poetka mieszkała z matką aż do jej śmierci w 1994 roku, matka całe życie obawiała się, że Agnieszka ją opuści i ona znów zostanie sama. „Mama moja była kiedyś odtrącona, bo była dzieckiem z rozwiedzionej rodziny i bała się, że teraz ja ją odtrącę”, mówiła Agnieszka Osiecka.

Matka Agnieszki Osieckiej próbowała więc za wszelką cenę utrzymywać córkę przy sobie. Czytała jej prywatną korespondencję, sprawdzała, z kim się spotyka, próbowała kontrolować jej życie. Niestety mocny wpływ rodziców, ale i środowiska w jakim dorastała odcisnęły trwałe piętno na jej życiu. „Wciąż czuła niedosyt. Nie dlatego, że nikt jej nie kochał. Kochało ją wielu. To nieprawda, że nikt dla niej nie oszalał, jak wciąż się żaliła. Tylko nawet ten, który by oszalał na jej punkcie, oszalałby w rzeczywistości, a nie w imaginacji. Czyli nigdy na miarę jej wyobrażeń. W jej oczach każde uczucie musiało żarzyć się mocno. Jeśli miłość, to tylko szalona. (…) Bohaterowie, o których pisała, to cienie rzucane przez jej życie. Ludzie niezdolni do zaangażowania się, ale i ofiarowania "zwyczajnej" miłości na co dzień. Stąd owe krótkotrwałe związki, przez właścicieli stabilnych żyć nazywane porażkami”, pisze Ula Ryciak. 

rodziców Agnieszki Osieckiej w serialu o poetce wcielili się Maria Pakulnis (Maria Osiecka) i Jan Frycz (Wiktor Osiecki). „Kiedy otrzymałam propozycję, żeby zagrać  mamę Agnieszki, Panią Marię,  uznałam to za znak - chyba Agnieszka „wyraziła” na to zgodę, bo ta propozycja przyszła właśnie do mnie. Nie jest to dokument. Scenariusz serialu oczywiście został oparty na faktach z życia Agnieszki, ale to nie znaczy, że musiał być zrealizowany jeden do jednego. Agnieszka raczej nigdy o swojej matce nie mówiła - widziałam ją tylko raz podczas spotkania u niej w domu, w jej pokoju twórczym, pełnym książek, płyt i pamiątek. Utkwiło mi w pamięci, że pani Maria przemknęła przez przedpokój w szlafroku, machając nam na powitanie”, wyznała Maria Pakulnis. Serial o Osieckiej można oglądać na TVP1. 

Agnieszka Osiecka
Fot. PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Źródło: Hanna Bakuła Selfie/Autoportret, Ula Ryciak Potargana w miłości, Styl.pl, Onet.pl

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?