Martyna Wojciechowska, VIVA! marzec 2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF Photo
O TYM SIĘ MÓWI

Martyna Wojciechowska: „Kobiety na świecie się mobilizują, a my w Polsce powinnyśmy jeszcze bardziej”

Podróżniczka zwróciła się do kobiet w poruszających słowach

Olga Figaszewska 26 października 2020 12:49
Martyna Wojciechowska, VIVA! marzec 2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF Photo

Martyna Wojciechowska ruszyła z nowym sezonem programu – Kobieta na krańcu świata. Podróżniczka była gościem Dzień Dobry TVN. W rozmowie z prowadzącymi opowiedziała nie tylko o kolejnej wyjątkowej kobiecie, której historię przedstawiła w odcinku. Podróżniczka skomentowała obecną sytuację w kraju i zaapelowała do Polek.

Martyna Wojciechowska zaapelowała do kobiet

Pierwszy odcinek nowego sezonu Kobiety na krańcu świata opowiadał historię Zeny Bou Chahine, bohaterki, która jest pierwszą stażniczką-ochotniczką w Libanie. Była jedną z osób, która brała udział w akcji ratunkowej po wybuchu gigantycznej eksplozji w Bejrucie. 

Sytuacja jest bardzo trudna. Mieszkańcy przeszli przez prawdziwy dramat. Wiele osób straciło bliskich, setki tysięcy mieszkańców straciło swoje domy. Martyna Wojciechowska zauważa, że Liban jest mono naznaczony historycznie – wojna domowa, wojna z Izraelem. Wciąż otrzymuje kolejne ciosy. ,,Tymczasem dochodzi do jednej z największych eksplozji w historii ludzkości. Prawda jest taka, że nie ma tam środków i możliwości, by odbudować miasto”, mówiła podróżniczka w Dzień Dobry TVN.

W momencie, w którym dowiedziała się o sytuacji zadzwoniła do Zeny, którą poznała już wcześniej podczas jednego z przygotowywanych materiałów. Postanowiła, że tym razem to jej poświęci swój program. Zena jest przykładem kolejnej fascynującej kobiety, która walczyła o siebie pozycję w męskim świecie i udowodniła, że kobiety mogą wszystko.

„Jest pierwszą ochotniczką w Libanie, która wywalczyła sobie to miejsce w patriarchalnym świecie i pociągnęła za sobą inne dziewczyny. W tej chwili dowodzi 20-osobowym zespołem strażaczek-ochotniczek”, powiedziała Martyna Wojciechowska. Libanki pragną dla siebie wolności i praw. Wzorem są dla nich Europejki. 

Poruszona ostatnimi wydarzeniami związanymi z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że nie wie, co miałaby im dziś powiedzieć. „I co ja mam im dziś powiedzieć? Co mam powiedzieć bohaterkom "na krańcu świata", które marzą, by mieć tę wolność? Gdy dzisiaj jesteśmy w dramatycznej w sytuacji, gdy ta wolność jest nam odbierana krok po kroku. Jak mam wytłumaczyć, że miałyśmy te prawa i je straciłyśmy. A one są na początku swojej drogi i walczą o podstawowe prawo”, mówiła w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Dziennikarka zaapelowała do Polek, by nie ustawały w walce o wolność i możliwość podejmowania decyzji.

„Kobiety na świecie się mobilizują, a my w Polsce powinnyśmy jeszcze bardziej”, powiedziała. 

 Źródło: Dzień Dobry TVN 

Martyna Wojciechowska, VIVA! marzec 2018
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTOMateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.