Marek Niedźwiecki odchodzi z radiowej Trójki! Znamy powód tej deyczji
Fani nie kryją emocji
Po 38 latach Marek Niedźwiecki podjął decyzję o odejściu z radiowej Trójki. Decyzja wynika z zamieszania wokół zwycięstwa w ostatnim notowaniu radiowej Trójki piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego. Po tym, jak dyrektor stacji podjął decyzję o unieważnieniu wyników głosowania, legendarny dziennikarz miał złożyć wypowiedzeni. Poinformował o tym za pośrednictwem mediów społecznościowych Zbigniew Preisner. Powołuje się na zgodę, którą otrzymał od Marka Niedźwieckiego.
Marek Niedźwiecki odchodzi z radiowej Trójki
W opublikowanym 16 maja 2020 roku statusie na Facebooku kompozytor poinformował, że Marek Niedźwiecki złożył po 38 latach wypowiedzenie i podjął ostateczną decyzję o rozstaniu z programem trzecim polskiego radia. To dla wielu jego fanów niewyobrażalny cios. Z czego wynika ten drastyczny krok? Odpowiedź jest tyleż prosta, co skomplikowana: z wyników piątkowego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, w którym zwyciężył utwór „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika Staszewskiego.
Piosenka była notowana w zestawieniu po raz pierwszy i od razu wspięła się na jego szczyt. Jest ona krytyką wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia 2020 roku. Wtedy to przypadała 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Marek Niedźwiecki, który prowadził wówczas listę zwrócił uwagę, że jest to swoisty fenomen, ponieważ rzadko zdarza się, że utwór, który jest nowością, od razu trafia na pierwsze miejsce zestawienia. Wkrótce po ogłoszeniu werdyktu słuchaczy, wyniki zniknęły z oficjalnej strony stacji. Tego samego dnia późnym popołudniem dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski podał do publicznej informacji w specjalnym oświadczeniu, że ostatnie wydanie listy zostało unieważnione.
„Szanowni Słuchacze, podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Na kolejne głosowanie Listy Przebojów Trójki zapraszamy 22 maja o stałej porze”, podkreślił. I właśnie to miało wywołać zdecydowaną reakcję legendarnego dziennikarza Trójki. Powód?
Wielu publicystów i internautów uznało tę decyzję za przejaw cenzury. Marek Niedźwiecki miał złożyć tego dnia wypowiedzenie umowy o pracę. Jego bliski znajomy opublikował w mediach społecznościowych statut, który wcześnie skonsultował z dziennikarzem.
„Wczoraj w Programie Trzecim Polskiego Radia wydarzyła się historia, która nawet w najgorszych czasach PRL byłaby nie do pomyślenia. Kazik ze swoją piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój“ wygrał notowanie Listy przebojów Marka Niedźwieckiego. Kilka godzin później tak zwany redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski ogłosił, że redakcja unieważniła głosowanie, informując, że „wprowadzono piosenkę spoza listy, nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy”, czytamy na profilu Zbigniewa Preisnera.
Było to bezpośrednim powodem złożenia wypowiedzenia przez Marka Niedźwieckiego.
„Miarka się przebrała! Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje. Nie możemy się dać zniewolić tej bolszewickiej polityce, musimy bronić naszej wolności, inaczej zostanie nam „zniewolony umysł”, kończy kompozytor.
Marek Niedźwiecki w Trójce
Swoją przygodę z tą stację Marek Niedźwiecki rozpoczął 5 kwietnia 1982 roku. Niedawno minęło zatem 38 lat, odkąd głos dziennikarza mogliśmy usłyszeć po raz pierwszy na antenie Trójki. Mało kto spodziewał się tak radykalniej decyzji 66-latka, który był ikoną stacji i jednym z ostatnich dziennikarzy z takim długim stażem, którzy byli związani z tym kanałem Polskiego Radia.
Czy faktycznie jego przygoda ze stacją dobiegła końca? Wszystko na to wskazuje...
Decyzję o odejściu Marka Niedźwieckiego z radiowej Trójki podał do wiadomości publicznej Zbigniew Preisner:
Marek Niedźwiecki po 38 latach odchodzi z radiowej Trójki: