Marcin Pawłowski
Fot. AKPA
WSPOMNIENIE

18 lat temu Marcin Pawłowski przegrał walkę z nowotworem. Nazywany był przyszłością telewizji...

Pracował do końca swoich dni. Teraz wspomniała go Karolina Korwin Piotrowska

Redakcja VIVA! 21 kwietnia 2022 13:43
Marcin Pawłowski
Fot. AKPA

Był jednym z najbardziej cenionych i znanych polskich dziennikarzy. Związany z redakcją Faktów TVN niemal od początku jej istnienia. Marcin Pawłowski zmarł 20 listopada 2004 roku. Toczył długą, heroiczną lecz nierówną walkę z nowotworem. Do końca nie opuścił widzów. W jednym z wydań Faktów powiedział: "To prawda, jestem chory, a ważną częścią walki z moją chorobą jest dla mnie praca, dlatego postanowiłem do niej wrócić". Teraz wzruszający wpis na temat dziennikarza zamieściła w sieci Karolina Korwin Piotrowska. 

Marcin Pawłowski: jeden z najbardziej cenionych członków redakcji "Faktów" TVN-u

Urodził się 30 września 1971 roku w Kielcach. Był synem Antoniego Pawłowskiego, dziennikarza publikującego m.in. dla lokalnego Echa Dnia czy też Gazety Wyborczej. Marcin Pawłowski od dziecka wiedział, że pójdzie w ślady ojca. Swoją działalność rozpoczął już w liceum, gdzie współtworzył szkolne pismo Nota Bene. Pracę zawodową podjął jeszcze przed maturą w 1989 roku. Pisał wtedy o sporcie w redakcji kieleckiego Echa Dnia, którą doskonale znał od dziecka. W trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim udzielał się w dziale sportowym dziennika Nowy Świat. Następnie rozpoczął współpracę z Radiem Kolor

Karierę w telewizji rozpoczął w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym, gdzie pracował jako reporter oraz prezenter. Widzowie mogli zobaczyć Marcina Pawłowskiego przede wszystkim w programach Filmidło, który prowadził wspólnie z Karoliną Korwin Piotrowską oraz Telewizyjny Kurier Warszawski, emitowanych przez TVP. "Nie znał się na filmie, ale to był strzał w dziesiątkę. Miał luz i był naturalny. Nie było dubli. Szybka piłka. Megaprofesjonalizm", mówiła Koralina Korwin Piotrowska w rozmowie dla czasopisma Press

Marcin Pawłowski dołączył do redakcji Faktów TVN-u kilka miesięcy od chwili jej powstania w 1997 roku. Dziennikarz szybko stał się drugą twarzą programu informacyjnego, zaraz po Tomaszu Lisie. Pracował zarówno jako reporter, jak i prezenter. Marcin Pawłowski zastępował głównego prowadzącego, Tomasza Lisa w weekendy oraz święta. Relacjonował także wydarzenia, takie jak pielgrzymka Jana Pawła II do Polski czy też atak terrorystyczny na WTC 11 września 2001 roku. "Miał w sobie wszystko to, co miał Lis, plus jakąś aurę. Coś, co sprawiało, że ludzie go zauważali i akceptowali", przyznała Korwin Piotrowska Pressowi. Marcin Pawłowski przyjaźnił się z dziennikarką od czasu współpracy w Radiu Kolor

Czytaj także: Shannen Doherty o walce z rakiem. „Nawroty zdarzają się cały czas”. Aktorka pokazała mocne zdjęcia

Marcin Pawłowski, Grand Press 2004, 17.12.2004
Fot. TRICOLORS/East News

Marcin Pawłowski, Grand Press 2004, 17.12.2004

Marcin Pawłowski: choroba i śmierć

W 2002 roku Marcin Pawłowski został zdiagnozowany z nowotworem, wyjątkowo złośliwym. Zawiesił wtedy działalność zawodową, żeby poddać się leczeniu. Niestety, pomimo chemioterapii, opieki wykwalifikowanego personelu oraz wsparcia finansowego, jego stan się nie polepszał. Dziennikarz nie zamierzał spędzić ostatnich miesięcy swojego życia przyklejony do szpitalnego łóżka. W 2004 roku postanowił wrócił na antenę. 

"Winien jestem państwu słowo wyjaśnienia. Widzimy się po raz pierwszy po półrocznej przewie, trudno też nie zauważyć, że nieco się zmieniłem. To prawda, jestem chory, a ważną częścią walki z moją chorobą jest dla mnie praca, dlatego postanowiłem do niej wrócić. Rozumieją to moi lekarze, szefowie, koleżanki, koledzy. Mam nadzieję, że zrozumiecie także państwo", rozpoczął swoje pierwsze wydanie Faktów po przerwie. Na wizji pojawił się po raz ostatni 10 września. Zmarł ponad dwa miesiące później, 20 listopada 2004 roku. 

Zobacz takżePrzyczyna śmierci Kamila Durczoka ujawniona. Z czym zmagał się dziennikarz?

Karolina Korwin Piotrowska o Marcinie Pawłowskim

Marcin Pawłowski został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Pośmiertnie przyznano mu nagrodę Dziennikarza Roku Grand Press. Dziś nie ma go z nami już niemal lat... Pamięć o dziennikarzu zdecydowanie nie zgasła. 

Kilka chwil temu Karolina Korwin Piotrowska wspomniała dziennikarza w nostalgicznym wpisie, który skierowała do osób, które zaczęły kojarzyć ją dopiero z programu Magiel Towarzyski. Wcześniej miłośniczka kina prowadziła też inne formaty.

Jeden z Marcinem Pawłowskim. „Filmidło miało potężną oglądalność, nieosiągalną dzisiaj; można sprawdzić, jak i moje CV w Wikipedii. Naprawdę duuuuużo literek. Warto przeczytać zanim napisze się głupotę ;), która wystawia kiepskie świadectwo nie mnie, ale wyłącznie tym, którzy ją piszą. I tęsknie za Marcinem, który gdyby żył, byłby dzisiaj największą gwiazdą dziennikarstwa informacyjnego w Polsce”, napisała Karolina Korwin Piotrowska i pokazała archiwalne zdjęcie... 

Marcin Pawłowski
Fot. TRICOLORS/East News

Marcin Pawłowski, Drugie urodziny kawiarni
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Marcin Pawłowski, Drugie urodziny kawiarni "Cafe Szparka", 23.07.2004, Warszawa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.