Reklama

Na liście 20 najlepiej sprzedających się książek w tym roku, opublikowanej przez tygodnik Wprost, trzy pierwsze miejsca zajmuje Blanka Lipińska i jej trylogia „365 dni”. Laureatka literackiej nagrody Nobla Olga Tokarczuk jest dopiero ósma. Wyprzedziła Remigiusza Mroza, ale na liście są tylko jej „Bieguni” a Mroza „Umorzenie” (miejsce 9), „Wyrok” (miejsce 14) i „Listy zza grobu” (miejsce 19).

Reklama

Milioner Remigiusz Mróz

Tym samym w tym roku Remigiusz Mróz zarobił najwięcej. Uplasował się na pierwszym miejscu najlepiej zarabiających polskich pisarzy w 2019. Tygodnik Wprost nie podaje wprost ile zarobili pisarze, a jedynie „ile mogli zarobić”. I tak konto wspomnianego już Mroza mogło zostać zasilone kwotą ponad 1 milion 800 tysięcy złotych. Autor kryminałów prawniczych (i wielu innych) pierwszy milion podobno zarobił jeszcze przed trzydziestką. W wywiadzie z tego roku dla VIVY! odpowiadał na pytania dotyczące pisania i zarabiania:

Jaki był nakład twojej pierwszej książki?

Tak zwane ilości śladowe - około trzech tysięcy egzemplarzy. Teraz pierwsze nakłady drukujemy po sto tysięcy egzemplarzy, a ostatnio było tak, że po tygodniu musieliśmy robić dodruk. W pewnym momencie przebiłem Dana Browna, a myślałem, że w polskiej literaturze kryminalnej to jest niemożliwe.

Ile książek sprzedałeś?

Ponad dwa miliony. Jak na nieczytający kraj to jest całkiem niezły wynik.

Teraz będzie niedyskretnie. Zarobiłeś mnóstwo pieniędzy. Co z nimi robisz?

Jestem tak oszczędny jak byłem. Czasem chciałbym być bardziej rozrzutny. Czekam na ten moment, kiedy zupełnie lekkomyślnie nabędę coś szalenie drogiego, żeby móc się potem pochwalić. Po ostatniej wypłacie pojechałem do sklepu sportowego i kupiłem sobie skarpetki do biegania. Cztery pary (śmiech).

Znów mnie zaskoczyłeś!

Wiem. Czekałaś na więcej? (śmiech) Ale te skarpetki są ze srebrnymi nitkami.

Artur Zawadzki/Reporter

Katarzyna Bonda i Remigiusz Mróz

Erotyki i Nobel

Blanka Lipińska, która znalazła się na drugim miejscu jeśli chodzi o zarobki, daleko ma do Mroza, bo w tym roku zarobiła niecały milion, ale na mercedesa jej starczyło. Dziennikarz Wprost Szymon Krawiec przewiduje, że Olga Tokarczuk, która na listach bestsellerów nabrała rozpędu po ogłoszeniu, że Akademia Szwedzka przyznaje jej literacką nagrodę Nobla, na razie plasuje się na miejscu trzecim. Zarobiła trochę ponad 900 tysięcy złotych, ale jej sytuacja zmieni się zapewne po 10 grudnia, kiedy odbierze Nobla. Nie tylko na jej koncie pojawi się 3,5 miliona złotych z nagrody, ale też na pewno sprzedaż jej książek znów wzrośnie, choć do tej pory wcale nie była najlepiej sprzedającą się autorką.

Marlena Bielińska/Move

Blanka Lipińska w sesji do VIVY!

jacek kołodziejski

Olga Tokarczuk

Poza tym na liście znalazła się Katarzyna Bonda, ale dopiero na 18 miejscu, być może dlatego, że jej książka „Miłość leczy rany” na rynku ukazała się dopiero 30 października. Wyżej, bo na 10 uplasowała się Katarzyna Puzyńska, która wydała w tym roku 11 część sagi o policjantach z małego Lipowa „Pokrzyk”.

Ranking i Jakub Żulczyk

Do rankingu na Facebooku odniósł się Jakub Żulczyk: „Ekscytowanie się zarobkami pisarzy uważam za trochę bezcelowe. Po pierwsze, zarabiamy nie tylko na sprzedaży książek. U mnie to są jeszcze honoraria scenariuszowe, prawa zależne, spotkania autorskie, tantiemy ZAPA. Po drugie, nigdzie nie ma takiego rozstrzału zarobków, jak w kulturze. Na każdą osobę w tym rankingu przypada kilkadziesiąt takich, dla których pisarstwo to działalność praktycznie hobbystyczna. Nie każdemu świetnie się powodzi, a wolne zawody potrzebują regulacji emerytur, ubezpieczeń itd dlatego gorąco wspieram działalność nowo powstałej Unii Literackiej. Po trzecie, sprzedałem i zarobiłem więcej, ale @tygodnikwprost dzięki za pamięć”.

Informacje o sprzedaży książek to najpilniej strzeżona tajemnica wszystkich wydawnictw i księgarni, pisze Wprost. Tygodnik dotarł jednak do danych firmy Nielsen badającej czytelnictwo w Polsce.

Choć jedna czwarta Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a 63 procent przyznaje, że nie czyta nic wydaje się, że pisarze są w stanie zarobić naprawdę duże pieniądze, choć do J.K. Rowling, Johna Grishama i Dana Browna im daleko.

Reklama

A oto lista najlepiej zarabiających pisarzy wg. tygodnika Wprost:

1. Remigiusz Mróz
2. Blanka Lipińska
3. Olga Tokarczuk
4. Marta Galewska–Kustra
5. Anita Głowińska
6. Rafał Kosik
7. Nela mała reporterka
8. Katarzyna Michalak
9. Andrzej Sapkowski
10. Katarzyna Puzyńska
11. Ałbena Grabowska
12. Justyna Bednarek
13. Andrzej Pilipiuk
14. Andrzej Maleszka
15. Jakub Żulczyk
16. Jacek Piekara
17. Wojciech Chmielarz
18. Katarzyna Bonda
19. Magdalena Witkiewicz
20. Grzegorz Kasdepke

Reklama
Reklama
Reklama