„List miłosny do Polski” z Oscarem. Film „Prawdziwy ból” podbił Hollywood
Polskie dziedzictwo kulturowe doceniono za oceanem!

Za nami przepełniona emocjami noc, w której poznaliśmy tegorocznych laureatów Oscarów. Wśród nich nie zabrakło polskiego wątku — statuetka dla najlepszego aktora drugoplanowego powędrowała do Kierana Culkina, który zagrał w filmie osadzonym w Polsce.
„Prawdziwy ból” - film osadzony w Polsce z Oscarem
Kieran Culkin właśnie wyszedł z cienia znanego brata Macaulaya Culkina i zdobył swojego pierwszego Oscara za najlepszego aktora drugoplanowego w filmie „Prawdziwy ból”. Co ma to wspólnego z Polską? Otóż film, w którym zagrał, osadzony jest właśnie w naszym kraju.
„To historia kuzynów Davida (Jesse Eisenberg) i Benji'ego (Kieran Culkin), którzy razem wybierają się do Polski, aby uczcić pamięć ukochanej babci. Podczas tej podróży, odkrywają nie tylko nieznane dotąd miejsca oraz fakty z historii ich rodziny, ale próbują też odbudować trudne i pełne napięć relacje” czytamy w opisie dystrybutora filmu.
Zobacz także: Kieran Culkin podbija Hollywood. Historia jego brata to przestroga dla każdego
„Prawdziwy ból” to „list miłosny do Polski”
Jak mówił Jesse Eisenberg, który nie tylko wyreżyserował film, ale także w nim zagrał, jego projekt został w pełni nakręcony w Polsce. Możemy zobaczyć w nim takie miasta jak Lublin, Radom, Krasnystaw oraz Warszawę. Reżyser przyznał, że film jest „listem miłosnym do Polski”, a pomysł, by go nakręcić, narodził się w jego głowie po wizycie w Polsce. Sam ma także polsko-żydowskie korzenie, które zainspirowały go do zainteresowania się historią naszego kraju.
Minister Spraw zagranicznych Radosław Sikorski pogratulował sukcesu aktorowi oraz przyznał, że film ma bardzo duże znaczenie dla polskiej kultury: „Gratulacje dla Kierana Culkina za oscarową rolę w »Prawdziwym bólu«! Uniwersalna opowieść o żałobie, pamięci i odkrywaniu siebie — osadzona w Polsce, oparta na naszej historii i naszym żydowskim dziedzictwie. Film nakręcony w Polsce i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej” czytamy w jego wpisie na platformie X.
Zobacz też: Zdobył Oscara i zaliczył ogromną wpadkę. Adrien Brody w ogniu krytyki po rozdaniu nagród
Zobacz także
Galeria
Pokazywanie elementów od 1 do 3 z 12