„W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego – zostań w domu!”
Lekarze apelują o rozsądek
Ze względu na niepokój, spowodowany rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wiele osób tak naprawdę nie wie, jak należy się zachować. Czy lepiej zostać w domu, czy jednak nie? Jakie zasady higieny są wskazane, a czego należy unikać? Czy wyjście z domu może być niebezpieczne? Lekarze postanowili odnieść się do najczęściej zadawanych pytań i wystosowali istotny apel.
Lekarze o akcji #zostańwdomu
Jak czytamy na profilu Będąc Młodym Lekarzem, medycy apelują o rozsądek, udostępniając post o tej treści na swoich portalach społecznościowych.
„Będzie długo, ale to WAŻNE! W dobie epidemii nowego koronawirusa bardzo proszę każdego z rodziny, przyjaciół i znajomych jako lekarz, ale też jako zwykły człowiek – #zostańwdomu! Młodzi ludzie i dzieci chorują łagodniej, ale to głównie oni przenoszą wirusa na osoby z grup ryzyka: ludzi 65+, chorych przewlekle, kobiety w ciąży”, czytamy.
„Ciężkie obustronne środmiąższowe zapalenie płuc z niewydolnością oddechową i ryzyko zgonu w przebiegu COVID-19 dla niektórych stanowi realny scenariusz, dlatego:
- Jeśli potrzebujesz zakupów spożywczych zrezygnuj z supermarketu, spróbuj zrobić je online lub w osiedlowym sklepie – zostań w domu.
- Jeśli chcesz obejrzeć film, zrezygnuj z kina, włącz Netflix, Player, VOD – zostań w domu.
- Jeśli myślisz, że z dzieckiem miło spędzisz czas, zrezygnuj z sali zabaw, basenu, klubokawiarni, wyjmij w domu planszówki, kolejkę, klocki, odpal Świnkę Peppę, Vaianę – zostań w domu.
- Jeśli masz zaplanowaną podróż za granicę, przesuń termin, odwołaj, spróbuj odzyskać pieniądze, ale - zostań w domu.
- Jeśli chciałeś odwiedzić dziadków sam albo z dziećmi a jednak nie czujesz się najlepiej – zostań w domu.
- Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest starszy lub chory przewlekle zaproponuj mu pomoc w zakupach i codziennych czynnościach, tak, aby mógł zostać w domu.
- Jeśli potrzebujesz chwili modlitwy, skupienia, zrezygnuj z Mszy w niedzielę, odsłuchaj Papieża z Biblioteki Watykańskiej albo radia czy podcastu, przyjmij Komunię duchową – zostań w domu.
- Jeśli miałeś zaplanowane spotkanie towarzyskie w centrum miasta, zrezygnuj z niego na rzecz nowego terminu albo spotkania w domu w małym gronie – zostań w domu.
- Jeśli czujesz się chory, masz stan podgorączkowy, gorączkę, kaszel, duszności, zrezygnuj z pracy, skontaktuj się ze swoim lekarzem POZ lub sanepidem i do czasu dalszych decyzji – zostań w domu.
- Jeśli potrzebujesz ćwiczeń i ruchu, zrezygnuj z wyjścia na siłownię w godzinach szczytu, spróbuj zrobić trening z masą własnego ciała czy jakiś „skalpel” i – zostań w domu.
- Jeśli potrzebujesz nowego swetra czy sukienki, zrezygnuj z odwiedzania galerii handlowych, spróbuj wybrać coś online lub odłóż zakupy na później – zostań w domu.
- Jeśli miałeś jechać na konferencję, iść na koncert, zrezygnuj z tego, jeśli organizator tego nie zrobi – zostań w domu.
- Jeśli potrzebujesz gdzieś dojechać, zrezygnuj w miarę możliwości z komunikacji miejskiej, pociągu, autobusu, samolotu, wykorzystaj auto.
- Jeśli możesz pracować zdalnie – zostań w domu.
Wychodź z domu, kiedy to niezbędne. Nie panikuj, izolacja sprzyja ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Odżywiaj się zdrowo, śpij dużo i MYJ RĘCE!”. W obliczu pandemii, którą ogłosiło WHO, warto zastosować się do tych poleceń.
Jak dotąd, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 47 przypadków zarażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.