Lech Wałęsa, 2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Lech Wałęsa narzeka na zarobki: „Mam 6 tys. zł emerytury. Nie wiem, jak dalej przeżyję”

Z czego wynikają problemy finansowe byłego prezydenta?

Rafał Kowalski 2 lutego 2021 15:57
Lech Wałęsa, 2019
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Lech Wałęsa zdecydowanie zasłużył się w najnowszej historii Polski. Współzałożyciel NSZZ „Solidarność”, laureat Pokojowej Nagrody Nobla a także prezydent naszego kraju ma dziś 77 lat i 6 tysięcy złotych emerytury prezydenckiej. I choć jest to cztery razy więcej, niż przeciętna wypłata dla osób w jego wieku, to polityk boi się, że będzie musiał niedługo prosić o pieniądze obcych ludzi. Z czego to wynika?

Lech Wałęsa o emeryturze

Kilka miesięcy temu były prezydent Polski wyznał, że choć otrzymuje około 6 tysięcy złotych miesięcznie emerytury, to nie starcza mu na życie. Wynika to z kilku rzeczy… „Mam działkę, mam domek, to kosztuje. Spotykam się z panem i innymi ludźmi, więc muszę chodzić w skarpetkach bez otworów”, powiedział Wprostowi sugerując, że dbanie o wygląd i garderobę także dużo kosztuje.

Legenda Solidarności zdaje sobie sprawę, że i tak otrzymuje od państwa więcej, niż jego rówieśnicy. Mimo tego ciężko zmienić mu styl życia, na taki, by wydawać mniej.  „Przyzwyczaiłem się do większych pieniędzy, bo jeździłem i dorabiałem. Mam dużą rodzinę, mogłem na wiele rzeczy pozwalać rodzinie i sobie, a teraz to się zakończyło. Nie gromadziłem środków, bo jestem idealistą, a nie materialistą”, mówił we Wprost Lech Wałęsa.

Z kolei w najnowszym wywiadzie dla SE.pl 77-latek przyznał, że gdyby nie pandemia, dorabiałby sobie, tak jak robił to od  lat. „Nie wiem, co robić, bo nie mogę latać na wykłady, a muszę jakieś pieniądze zarabiać, bo żona wydaje więcej, niż mamy i nie wiem, jak dalej przeżyję”, zastanawiał się głośno mieszkaniec Gdańska, który zastanawia się, czy mógłby wrócić do wyuczonego zawodu. „Najlepiej się czuję jako elektryk. Jeszcze pamiętam prawo Ohma, prawo Kirchhoffa i jeszcze parę rzeczy. Tylko cholera, zmienił się prąd i nie wiem, czy te maszyny by mnie nie zabiły teraz…”, mówił Super Expressowi.

Polityk ma nadzieję, że jego sytuacja poprawi się wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń. Inaczej jego los może być nieciekawy. „Jeszcze z pół roku takiej sytuacji jak teraz, to pójdę z torbami i pod kościołem będę zbierał pieniądze”, wyjawił Lech Wałęsa.

Mamy nadzieję, że ten scenariusz nigdy się nie spełni. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.