Reklama

Kuba Rozpruwacz (Jack The Ripper) to pseudonim przypisany seryjnemu mordercy z okolic Londynu. Po raz pierwszy usłyszano o nim w drugiej połowie 1888 roku. Bezwzględny zabójca nazwał tak siebie w liście, w którym przyznał się do zbrodni. Wielu ekspertów uważa jednak, że list był fałszywy, a jego autorem był jeden z dziennikarzy, któremu zależało na rozgłosie. Pomimo wielu lat śledztwa, kilkunastu podejrzanych osób, badań DNA i innych wskazówek, wciąż nie udało się ustalić, kim tak naprawdę był Kuba Rozpruwacz.

Reklama

Kuba Rozpruwacz: ofiary mordercy z Londynu

Pod koniec XIX wieku w Anglii znacznie pogorszyły się warunki życia i pracy. Rasizm, wysoka przestępczość i skrajne ubóstwo były wówczas cechami charakterystycznymi dzielnicy Whitechapel w Londynie. Powszechna bieda zmusiła wiele kobiet do prostytucji, i to właśnie one były ofiarami Kuby Rozpruwacza, zwanego także Morderca z Whitechapel.

Dokładna liczba jego ofiar waha się od pięciu do piętnastu, ale istnieje tak zwana „kanoniczna piątka”, co do której policja nie ma wątpliwości.

Mary Ann Nichols, urodzona 26 sierpnia 1845 roku, zamordowana 31 sierpnia 1888 roku. Ciało kobiety znaleziono około czwartej nad ranem na ulicy Buck’s Row. Jej gardło zostało dwukrotnie przecięte, a na brzuchu miała głęboką ranę ciętą.

Annie Chapman, urodzona we wrześniu 1841 roku, zabita 8 września 1888 roku. Ciało zostało znalezione około szóstej rano na podwórku Hanbury Street. Podobnie jak w przypadku Nichols, morderca dwukrotnie przeciął gardło kobiety. Tym razem rozciął ofierze brzuch, usuwając m.in. macicę.

Elizabeth Stride urodzona się w Szwecji w listopadzie 1843 roku, zabita 30 września 1888 roku. Ciało Stride zostało znalezione około pierwszej w nocy na terenie Dutfield’s Yard. Tego samego dnia zamordował Catharine Eddowes, urodzoną 14 kwietnia 1842 roku. Jej ciało znaleziono na Mitre Square około godziny drugiej w nocy. Morderca wyciął jej m.in. nerkę.

Mary Jane Kelly, urodzona w Irlandii w 1863 roku, zginęła 9 listopada 1888 roku. Ciało Kelly, okaleczone nie do poznania, znaleziono w jej pokoju około dziesiątej rano.

Uważa się jednak, że pierwszą ofiarą Kuby Rozpruwacza była Martha Tabram, zamordowana 7 sierpnia 1888 roku. Na jej ciele znaleziono 39 ran kłutych. Ze względu na okrucieństwo, brak oczywistego motywu, miejsce zabójstwa, oraz niewielki odstęp czasowy, uznano, że jej śmierć to również dzieło seryjnego mordercy.

Policyjne notatki, ofiara Catharine Eddowes

Getty Images

Jak zabijał Kuba Rozpruwacz?

Przedstawiciele policji i prasy otrzymywali tysiące listów, w ten czy inny sposób nawiązujących do sprawy Kuby Rozpruwacza i pomysłów na jego zatrzymanie. Z punktu widzenia śledztwa, znacznie bardziej interesujące były te listy, które miał napisać sam zabójca. Najprawdopodobniej wszystkie są fałszywe, ale trzy z nich zwróciły uwagę śledczych.

List „Drogi szefie” z 25 września, dostarczony do Scotland Yardu 29 września, informował, że morderca pozbawi kolejną ofiarę ucha. Tak też się stało, z Catharine Eddowes. Policja pokazała list publicznie, w nadziei, że ktoś będzie w stanie rozpoznać charakter pisma autora, ale nic to nie dało.

Pocztówka „Zuchwały Kuba” zawierała informację, że dwie ofiary – Stride i Eddowes – zostały zabite jedna po drugiej. Ustalono, że została wysłana zanim popełniono morderstwa, więc jej autor faktycznie o nich wiedział. Policja poinformowała wtedy, że mógł to być dziennikarz, szukający rozgłosu, który napisał również pierwszy list.

Do listu „Z piekieł” dołączony był kawałek ludzkiej nerki (jak wykryły późniejsze badania, zakonserwowanego w etanolu). Eksperci stwierdzili, że należała do Catharine Eddowes.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii jest poziom wiedzy Kuby Rozpruwacza z zakresu anatomii. Powodem sporów są ustalenia ekspertów medycznych, którzy przeprowadzali sekcje zwłok. Według nich, charakter niektórych urazów oraz profesjonalizm, z jakim pobierano organy ofiar, wskazują, że zabójca mógł być wysoko wykwalifikowanym chirurgiem.

Getty Images

Kto był Kubą Rozpruwaczem?

O prawdziwej tożsamości zabójcy od lat krążą legendy. Jedna z nich wskazuje, że Kubą Rozpruwaczem mógł być wnuk królowej Wiktorii, książę Albert Victor, ale według źródeł, w dniu morderstwa trzeciej i czwartej ofiar przebywał poza Londynem. Amerykański terapeuta Richard Wallace twierdził natomiast, że zabójcą był pisarz Lewis Carroll.

Amerykańska pisarka Patricia Cornwell tłumaczyła w swojej książce Kuba Rozpruwacz: portret zabójcy z 2002 roku, że był to brytyjski artysta Walter Sickert. W 2012 roku zasugerowano, że mordercą mogła być kobieta, Elizabeth Williams, żona lekarza Johna Williamsa. Podobno mściła się za romans męża z jedną z ofiar.

W 2000 roku poinformowano o badaniach DNA, które wskazały, że mordercą był żydowski imigrant z Polski Aaron Kosminski. Był nawet jednym z podejrzanych, ale policja nigdy nie była w stanie udowodnić jego winy. Od około 1885 roku cierpiał na chorobę psychiczną, mówił, że słyszy głosy, które skłaniają go do przemocy. Zmarł w 1919 roku w przytułku dla chorych psychicznie z powodu gangreny.

Teorię o Kosminskim ma potwierdzać dokładna analiza szala, który znaleziono w pobliżu ciała Catharine Eddowes. Jeden z biznesmenów kupił go na aukcji w 2007 roku i przekazał do badań. Fakt, że wyniki DNA zabójcy pasowały do ​​próbek DNA Kosminskiego, dał podstawę do stwierdzenia, że ​​tożsamość słynnego mordercy została ostatecznie ujawniona. Poprawność wniosków budziła jednak wątpliwości wielu specjalistów.

Reklama

Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto tak naprawdę krył się za pseudonimem Kuba Rozpruwacz. Pozostaje jednym z najsłynniejszych, najbardziej tajemniczych i najbardziej brutalnych zabójców na świecie.

Stock.adobe
Reklama
Reklama
Reklama