Chciał zapomnieć o matce i wszystkim, co z nią związane. Taka była relacja Violetty Villas z synem
Tak mówił o matce...
Niezwykła artystka, której życie wydawało się magiczne, a jednak niekoniecznie... Przez długi czas w mediach przewijały się informacje na temat opiekunki, która chciała przejąć cały majątek wokalistki. Za swoje działania i manipulacje trafiła do więzienia. Krzysztof Gospodarek, czyli syn Violetty Villas dbał o to, aby prawda o jego mamie ujrzała światło dzienne. Przypomnijmy, że w książce Justyny Kopińskiej pod tytułem „Z nienawiści do kobiet" opowiedział między innymi o chorobie mamy. Jakie były ich relacje?
[Ostatnie odświeżenie: 05.12.2024 r.].
Jakie były relacje między Violettą Villas a Krzysztofem Gospodarkiem?
Faktem jest, że artystka miała tylko jednego syna. Ich relacja jednak nie była kolorowa. Warto przypomnieć, że gdy umierała, nie mógł nawet przy niej być, ponieważ nie chciała się z nim widzieć. On sam dowiedział się o jej śmierci z telewizji. „Dowiedziałem się o tym 15 minut temu z telewizji […] Sam nie wiem, co mam o tym myśleć... Próbuję to wszystko ogarnąć”, mówił zaraz po tragicznej informacji.
W wywiadzie z 2009 roku wspomina sytuacje, gdy miał 4 lata. Violetta Villas wówczas przykucnęła przed nim i zapytała: „Wiesz, kto ja jestem? Jestem twoją mamą”, czytamy. Przypomnijmy, że chłopiec został wychowany przez swoich dziadków, lecz później Villas chciała nadrobić stracony czas ze swoim synem. Zabierała go do Las Vegas, później zamieszkali razem w Warszawie. „Kiedy matka kupiła dom w Magdalence, on został w tym mieszkaniu sam. Był nastolatkiem. Matka zostawiła go w pustych ścianach”, mówiła żona Krzysztofa Gospodarka.
„Co jakiś czas byłem wyrzucany z domu, po strasznych awanturach, nieważne, czy w noc, czy w dzień […] Ona już wtedy była chora. Myślę, że nienawidziła samej siebie, ponieważ okazała się słaba wobec uzależnienia”, dodał. Sytuacja zaczęła się pogarszać, gdy do domu artystki wprowadziła się Elżbieta Budzyńska. To ona stała na przeszkodzie do szczęścia między matką a synem. „W Wielką Sobotę 1998 roku pojechałem z Maćkiem (wnuk Villas) do Magdalenki ze święconką. Długo czekaliśmy przed furtką, by ktoś nam otworzył. W końcu wyszła do nas Ela. Powiedziała, że matka nie chce mnie znać, że wyrzeka się mnie. Od tamtej pory nie widziałem mamy. Przyznaję, chciałem zapomnieć o niej i o wszystkim, co jest z nią związane. O jej przeprowadzce do Lewina Kłodzkiego dowiedziałem się z gazet. Violetta była już wtedy, przez Elkę, w drodze na sam dół”, opowiadał Krzysztof w 2004 roku w rozmowie z Faktem.
„Dom w Lewinie tonął kiedyś w różach pnących się po drewnianych drabinkach. To był dom mojego dzieciństwa. Gdy zobaczyłem w gazetach zdjęcia, żal ścisnął mi gardło. Wiele bym zrobił, żeby ten dom wrócił do poprzedniego stanu, ale jak to zrobić? Są ludzie, którzy ją uwielbiają i kochają, chcą jej pomóc. Niech tylko o tę pomoc poprosi! Violetta Villas to dobry człowiek, który się zagubił i żyje we własnym świecie. Nie ma już celu, do którego dążyła całe życie. Nie śpiewa”, dodał ze smutkiem.
Ostatni raz zobaczył swoją mamę w 2006 roku. Trafiła ona wtedy do szpitala psychiatrycznego. „Mama wyraziła zgodę na leczenie. Jednak zmieniła zdanie, lekarze zaś wypisali ją ze szpitala [...] Pewnie kochała mnie na swój sposób, lecz na pierwszym miejscu stawiała swoją karierę i nie bardzo wiedziała, co zrobić z dzieckiem, jak się nim opiekować. Przerosło ją to”, mówił w tej samej rozmowie.
Krzysztof Gospodarek o problemach psychicznych Violetty Villas
Viloetta Villas to artystka z krwi i kości. Jej głosem zachwycali się w całej Polsce. Była jedyna w swoim rodzaju. Wyróżniała się od wszystkich swoim sposobem bycia. Mimo urody, talentu oraz sławy, nie miała w życiu łatwo. Jej kariera, którą w latach 70. zaczęła robić w Stanach Zjednoczonych, nie spodobała się komunistycznej władzy. Syn artystki wspomina, że gdy wróciła z koncertów w Las Vegas, jej osobą zainteresowała się władza. Dla Urzędu Bezpieczeństwa była zdrajczynią, a do sukcesu i sławy na pewno nie doszła sama. „Zaczęto z niej szydzić. W recenzjach pisano, że kreuje się na Amerykankę i że zapomniała, jak mówić po polsku. Mówiono, że nie ma urody, rozumu, stylu. Pisano: wieśniaczka, która liznęła trochę świata, garkotłuk, bezguście. Nie potrafiono odmówić jej tylko jednego: głosu", mówił w rozmowie z Justyną Kopińską.
„Mamę zaczęli nachodzić ubecy. Myślę, że to był początek jej depresji. Śledzenie, dręczenie nie wpływa dobrze na psychikę człowieka. Na początku widziałem, że jest w ogromnym stresie. Zaczęła nadużywać różnego rodzaju leków uspokajających i alkoholu. Pyta pani, czy w 1968 roku mama podpisała zobowiązanie o współpracy? Nie mam pewności, że to jej podpis. Chcę zaznaczyć, że mama pragnęła trzymać się jak najdalej od polityki", dodał. Z czasem okazało się, że jej piosenki przestały być grane w radiu. „Myślała, że wszystko przez to, że nie współpracuje ze służbami tak, jak oni chcą. Ale pewnie chodziło o to, że zwyczajnie kojarzyła się z sukcesem w Stanach. Czyli nie wpisywała się 24 25 w wizerunek 'gwiazd socjalistycznych' w Polsce. Dla mamy brak jej utworów w telewizji i w radiu to było tak, jakby przestała istnieć jako człowiek", mówił Krzysztof Gospodarek.
Warto również wspomnieć, że komunistyczni funkcjonariusze cały czas nachodzili dom Gospodarków. To był akt przemocy psychicznej, który doprowadził artystkę do zaburzeń. „Ten wiecznie dzwoniący telefon u niej w domu. Mama cały czas powtarzała: 'Nie odbieraj, nie odbieraj!'. A potem krzyczała do słuchawki, wściekła: 'Halo, ty ubeku, ty szpiclu!'. Raz wróciłem do domu i zastałem mamę, jak wyrywała kable i szukała czegoś we wtyczkach. 'Co ty robisz?!' – spytałem zdenerwowany. 'Cii. Podsłuchują nas' – powiedziała. Wyglądała jak nie ona", czytamy w książce „Z nienawiści do kobiet”.
To wszystko bardzo odbiło się na zdrowiu psychicznym piosenkarki. Już nigdy w pełni nie odzyskała swojego zdrowia. Z czasem jej problemy zaczęły się pogłębiać. Przyczyniła się do tego jej opiekunka. Artystka została przez nią odcięta zarówno od znajomych, jak i rodziny. Przez takie postępowanie chciała przejąć cały majątek Violetty Villas. Jej stan tak się pogorszył, że w czasie podpisywania swojego testamentu nie wiedziała co do końca robi. Na szczęście po wielu miesiącach rozpraw sądowych, syn wokalistki odzyskał dom w Lewinie Kłodzkim, a opiekunka trafiła do więzienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Udział w Azji Express był ich miesiącem miodowym, rozgrzali internet do czerwoności. Czy pokazali swoją prawdziwą twarz?
Krzysztof Gospodarek o wyjeździe do Ameryki ze swoją mamą.
„Dzięki mamie zobaczyłem inny świat, świat, którego wiele osób nawet sobie wtedy nie wyobrażało. Do niektórych miejsc można było wejść, gdy się skończyło 21 lat. Ja miałem 12”, mówił Krzysztof Gospodarek. W rozmowie z Faktem wspomina co zobaczył dzięki swojej mamie w Ameryce. „Byłem oszołomiony […] W Polsce nigdy czegoś takiego nie widziałem”, czytamy.
„Tak, recenzje po jej występach były wręcz oszałamiające, to tam napisano, że mama ma głos ery atomowej. Zdradzę, że z jej wyjazdem do Francji wcale nie było jednak łatwo. Wtedy o tym, który artysta pojedzie na zagraniczne koncerty, decydował Pagart, a oni nie chcieli jej puścić. Pojechała tylko dlatego, że ktoś z obsługi technicznej szepnął Bruno Cocqutrixowi, szefowi paryskiej Olimpii, że mama jest i może śpiewać. Wcześniej słyszał, że nie ma z nią kontaktu. No i mama pokazała, co potrafi”, mówił syn artystki. „Trzeba mieć nie tylko odpowiednią skalę głosu, odpowiedni tembr, ale jak to mówiła mama - tę iskrę Bożą. To się ma lub nie, bo tego się nie można nauczyć, z tym się trzeba urodzić. A ona to wszystko miała. Potrafiła czarować ze sceny, a do tego miała bardzo silną osobowość, ale to cecha każdej gwiazdy, a ona nią była. Mamę uczono śpiewania na przeponie, tak by w ostatnich rzędach ją słyszano. To ją uratowało w Australii, kiedy w Williamson Theatre wyłączono jej mikrofony, gdy mówiła o Polsce. Wyłączone mikrofony i wzmacniacze jej nie przeszkodziły, usłyszeli ją wszyscy. To było doceniane za granicą, szczególnie w Las Vegas”, wspominał.
Właśnie Las Vegas było jej wielkim sukcesem, a zarazem przekleństwem. Krzysztof Gospodarek został zapytany, czy miał szansę oglądać swoją mamę w Casino de Paris. „Tak, widziałem kilka koncertów, niektóre podglądałem nawet zza kulis. Do takich miejsc można było wejść, gdy się skończyło 21 lat. Ja miałem 12, ale gwiazda może wszystko, więc mogłem wejść i oglądać. Byłem tam z mamą w 1967 roku. Gdy ją zobaczyłem na scenie w otoczeniu tancerzy, baletu, tak pięknie ubraną, nie wierzyłem, że to ona. W Polsce nigdy czegoś takiego nie widziałem”, czytamy.
[Ostatnia publikacja na Viva Historie 18.06.2024 r.]