Wyjątkowe przesłanie Elżbiety II: „Wiemy, że koronawirus nas nie pokona”
To pierwsze wielkanocne przemówienie królowej
Ze względu na wyjątkową sytuację, z jaką zmaga się cały świat, władze i przedstawiciele wszystkich państw okazują wsparcie ich mieszkańcom. Nie zapomina o tym również królowa Elżbieta II, która tydzień temu wystosowała wyjątkowe przemówienie do Brytyjczyków – odniosła się w nim do trwającej pandemii, prosząc poddanych o pozostanie w domach i podziękowała pracownikom służby zdrowia. Teraz powróciła ze słowami otuchy z okazji trwających świąt. Co roku składa życzenia z okazji Bożego Narodzenia, jednak po raz pierwszy zdarza się to podczas Wielkanocy.
Przemówienie Elżbiety II Wielkanoc 2020
„Koronawirus nas nie pokona”, zapewniła Elżbieta II w specjalnym nagraniu, udostępnionym przez oficjalny Instagram The Royal Family. Przemówienie zostało zarejestrowane w piątek w zamku Windsor, w którym przebywa królowa wraz z małżonkiem księciem Filipem.
Monarchini zwróciła szczególną uwagę na symbolikę świec, która odnosi się do wielu religii. „Są zapalane na tortach urodzinowych i z okazji rocznic rodzinnych, kiedy radośnie zbieramy się wokół tego źródła światła. To nas łączy”, wskazała.
„W tym roku Wielkanoc będzie inna dla wielu z nas, ale oddzielając się od siebie, zapewniamy bezpieczeństwo innym. Jednak Wielkanoc nie jest odwołana, a w rzeczywistości potrzebujemy jej tak samo, jak zawsze. Odkrycie zmartwychwstałego Chrystusa w pierwszym dniu Wielkanocy dało jego wyznawcom nową nadzieję i nowy cel, i wszyscy możemy wziąć z tego przykład”, przemówiła Elżbieta II.
„Wiemy, że koronawirus nas nie pokona. Pomimo tego, jak mroczna może być śmierć – szczególnie dla osób cierpiących z rozpaczy – światło i życie są potężniejsze. Niech żywy płomień wielkanocnej nadziei będzie stałym przewodnikiem w obliczu przyszłości”, dodała królowa.
Elżbieta II zdecydowała się na przerwę wielkanocną tydzień wcześniej, niż planowała, ze względu na „rozsądną ostrożność”. W Wielkiej Brytanii wykryto prawie 80 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem – na całym świecie blisko milion osiemset tysięcy.