Król Henryk VIII i Katarzyna Aragońska
Fot. The Print Collector/Print Collector/Getty Images, Robert Alexander/Getty Images
niezwykłe historie

Król Henryk VIII i Katarzyna Aragońska. Tragiczna historia skomplikowanej miłości Tudora

Co tak naprawdę łączyło króla Henryka VIII z pierwszą żoną?

Gabriela Czernecka 21 października 2021 14:16
Król Henryk VIII i Katarzyna Aragońska
Fot. The Print Collector/Print Collector/Getty Images, Robert Alexander/Getty Images

Henryk VIII zapisał się w historii jako ten, który szybko ulegał zauroczeniu. Żonami Henryka VIII były kolejno: Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kliwijska, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr. Cztery z jego sześciu małżeństw były zawarte z miłości, jedno z pożądania i zauroczenia, a jedno zawarł przez rację stanu, co skończyło się katastrofą. Większość jego żon skończyła marnie, bowiem Henryk VIII choć szybko się zakochiwał, równie szybko (i dramatycznie) kończył związki. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Aragońska, oddana i piękna hiszpańska księżniczka. Ich małżeństwo zapisało się w historii. Co tak naprawdę łączyło Henryka VIII i Katarzynę Aragońską?

Katarzyna Aragońska i Henryk VIII - historia

Była najmłodszym dzieckiem Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda II. Już od najmłodszych lat planowano jej ślub z synem Henryka VII, księciem Walii Arturem Tudorem. Do małżeństwa doszło bez ich udziału, co w tamtych czasach było czymś naturalnym. Właściwy ślub odbył się dwa lata później, 14 listopada 1501 roku, gdy Katarzyna skończyła szesnaście lat. Wówczas książę Artur miał dopełnić małżeńskich powinności. Para nie cieszyła się jednak zbyt długo małżeńskim szczęściem. Po kilku miesiącach oboje zapadli na chorobę zwaną „chorobliwymi potami”. Książę Artur zmarł po zaledwie sześciu miesiącach małżeństwa. Katarzyna wyzdrowiała, ale jej życie po śmierci męża nie zmieniło się na lepsze, a wręcz przeciwnie.

Zobacz: Ścięta, wygnana, rozwiedziona, zmarła... Tak umierały żony króla Henryka VIII

Katarzyna Aragońska żona Henryka VIII
Fot. © Sotheby's / akg-images/EAST NEWS

Młoda księżniczka wniosła do rodziny Henryka VII ogromny posag, co więcej nie chciano zniszczyć sojuszu obu państw. Ojciec Artura nie chciał go stracić więc postanowił, że sam poślubi Katarzynę, co spotkało się z ogromnym sprzeciwiem jej matki. W końcu podjęto decyzję, by Katarzyna została żoną młodszego syna Henryka VII. Postanowiono jednak dać chłopcu czas na stanie się mężczyzną i w tym czasie podjęto prawne kroki umożliwiające to małżeństwo.

Księga Kapłańska oznajmiała: „Jeśli zaś mężczyzna weźmie żonę swego brata, jest to coś odrażającego. Odsłonił nagość swego brata. Będą bezdzietni”,. By papież mógł udzielić dyspensy, Katarzyna Aragońska musiała wyznać, że nie skonsumowała małżeństwa z Arturem Tudorem. Tak też zrobiła i papież wyraził zgodę. Gdy Henryk VIII skończył 18 lat wziął ślub z Katarzyną. Ona miała wówczas 24 lata. Czy się kochali? Autorka książki o żonach króla Henryka VIII pisze wprost: „Nie było trudno kochać pełną wdzięku, powabną Katarzynę z jej słodyczą i jawnym oddaniem "księciu małżonkowi", zwłaszcza dla młodego człowieka, któremu surowo zabraniano innych sposobności do przygód miłosnych”. 

Katarzyna Aragońska
Fot. Imagno/Getty Images

Żona Henryka VIII: Katarzyna Aragońska

Parę połączyły podobne cechy - oboje byli romantyczni, porywczy i chcieli wyrwać się z zamkniętych ścian pałacu. Ona ceniona była za inteligencję i zjawiskową urodę, on zachwycał inteligentnym poczuciem humoru, zaletami fizycznymi, odwagą i książęcą postawą. Wzajemnie obdarowywali się prezentami, a król często zaglądał do jej komnaty. Dwór zaczął oczekiwać od nich dziedzica. Niestety rok po ślubie Katarzyna Aragońska wydała na świat córkę, która urodziła się martwa w siódmym miesiącu. Dwa lata później na świat przyszedł ich syn, Henryk, który otrzymał tytuł księcia Kornwalii i był pierwszym następcą tronu.

Miłość Henryka VIII do żony rosła z każdym dniem, ale nie trwała długo. Chłopiec zmarł po 52 dniach i małżonkowie pogrążyli się w rozpaczy. Mówi się, że wówczas zaczęły się pierwsze problemy w ich związku. Mimo to Król wciąż odwiedzał komnaty żony i w kolejnym roku Katarzyna Aragońska znów zaszła w ciążę, ale niestety doszło do poronienia. Rok później urodziła martwego syna, a w 1516 roku urodziła córkę, Marię. Dwa lata później Katarzyna znów była w ciąży, ale i tym razem urodziła córkę, która żyła tylko parę godzin. 

Król Henryk VIII zdenerwowany brakiem męskiego potomka, zaczął szukać pocieszenia w ramionach innych kobiet. Choć Katarzyna była lubiana i ceniona przez poddanych, nie była w stanie spełnić życzenia króla, którym było przedłużenie rodu. Tylko jedno jej dziecko z Henrykiem (córka Maria) dożyła dorosłości. Król Henryk VIII doszedł do wniosku, że Katarzyna nie da mu tego, czego oczekuje więc wziął sobie kochankę, Elizabeth Blout. Katarzyna Aragońska zaś pogrążyła się w świecie religii i modliła się o kolejnego potomka.

Katarzyna Aragońska portret
Fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News

W tym czasie kochanka króla urodziła mu upragnionego syna, którego nazwano Henrykiem Fitzroyem, księciem Richmond. Był jedynym nieślubnym dzieckiem Henryka, które zostało przez niego uznane. Katarzyna według biografów nie skomentowała nigdy narodzin chłopca i uczestniczyła nawet w uroczystościach zarządzonych przez króla ku czci malucha. Romans z Elizabeth nie trwał jednak długo, bo chwilę później jej miejsce zajęła Mary Boleyn (rownież na krótko), a następnie jej siotra, Anna Boleyn. Znakomicie mówiła po francusku, podobno była mistrzynią tańca i śpiewu. Szybko wpadła w oko królowi Henrykowi VIII. Do dziś tak naprawdę nie do końca wiadomo, kiedy zaczął się ich romans.

Królewski romans króla Henryka VIII z Anną Boleyn

Wszyscy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że Katarzyna Aragońska nie zapewni Henrykowi prawowitego dziedzica. Biografowie zwracają jednak uwagę na to, że król usilnie szukał rozwiązania, które nie naruszyłoby jego długiego związku z królową, którą choć pewnie już nie kochał, to nadal szanował. Zaczął twierdzić, że poślubienie żony brata było błędem, powątpiewał w to, że biorąc z nim ślub była dziewicą i zaczął rozgłaszać, że problemy ze spłodzeniem potomka to kara boża. W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce - poprosił Rzym o unieważnienie małżeństwa z Katarzyną. Nie mogąc się doczekać na decyzję papieża król zerwał relacje z Rzymem i ogłosił się głową Kościoła Anglikańskiego.

Choć jego małżeństwo z Katarzyną wciąż uznawane było za legalne, w 1533 roku poślubił Annę Boleyn. Katarzynę Aragońską wygnano z dworu, a resztę życia spędziła w areszcie domowym. Nie wolno było jej kontaktowa się z córką Marią. Utrzymywały tylko listowny kontakt. Co prawda król zaproponował obu, że będą mogły się widywać i że zadba o poprawienie ich bytowych warunków, gdy uznają Annę Boleyn za jego żonę i prawowitą królową. Żadna z nich się na to jednak nie zdecydowała.

W ostatnich latach Katarzyna Aragońska poświęciła się nauce, stała się też bardzo religijna. Choć uważała się za prawowitą królową, nazywano ją księżną wdową Walii. Zmarła 7 stycznia 1536 roku. Podczas balsamowania jej ciała odkryto, że jej serce było poczerniałe, co mógł spowodować nowotwór. Wówczas sądzono jednak, że została otruta przez swoją następczynię…  

Król Henryk VIII żony
Fot. AST NEWS/AKG-IMAGES

Źródła: Onet.pl, histmag.org, A.Fraser - Sześć żon Henryka VIII

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?