koronawirus
O TYM SIĘ MÓWI

Nowa mutacja koronawirusa we Włoszech: „Jest bardzo podobna do osławionej angielskiej”

Okazuje się, że ten wariant był już obecny w kraju w sierpniu...

Gabriela Czernecka 29 grudnia 2020 12:49
koronawirus

We Włoszech odkryto nową odmianę koronawirusa. Jak mówi prezes włoskiego Stowarzyszenia Wirusologii profesor Arnaldo Caruso, mutację wirusa odkryto w Brescii w Lombardii. Jego zdaniem wariant koronawirusa krążył we Włoszech już w sierpniu…

Nowa mutacja koronawirusa we Włoszech

Niedawno nową mutację koronawirusa odkryto w Wielkiej Brytanii. „To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym zapanować”, zaznaczył Matt Hancock, brytyjski minister zdrowia w komentarzu dla BBC. Wielka Brytania wprowadziła surowe obostrzenia, a WHO wezwało do działania przedstawicieli państw. W Wielkiej Brytanii naukowcy wykryli ją w drugim tygodniu grudnia w 60 rejonach kraju. Zmutowany wariant SARS-CoV-2 prawdopodobnie może przenosić się zdecydowanie szybciej i jak przypuszczają naukowcy jest o 70% bardziej zaraźliwy. Teraz według najnowszych doniesień nowa odmiana wirusa, podobna do tej z Wielkiej Brytanii pojawiła się we Włoszech.

Jak podaje profesor Carusa, dziekan wydziału mikrobiologii i mikrobiologii klinicznej na uniwersytecie w Brescii: „W listopadzie postanowiliśmy przeprowadzić sekwencjonowanie wirusa, by ustalić, dlaczego się utrzymuje, i ku naszemu zdumieniu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zidentyfikowaliśmy nową odmianę, podobną, ale nie identyczną, do angielskiej, która zaczynała też krążyć we Włoszech”, powiedział. Jak mówi, włoska mutacja koronawirusa została odkryta przypadkowo. Obserwowano wówczas pacjenta, który chorował na COVID-19 w kwietniu. Utrzymywała się u niego nietypowa infekcja.

Okazuje się jednak, że testy, które zrobiono mu po wyzdrowieniu, wraz z początkiem sierpnia dawały wynik pozytywny, który wskazywał na dużą ilość wirusa: „Wtedy przeprowadziliśmy sekwencjonowanie także próbki od tego pacjenta uzyskanej w sierpniu, odkrywając, że już wtedy odmiana była obecna ze wszystkimi swoimi mutacjami”, wyznał w rozmowie z Adnkronos.

Dziś mówi się, że nowy włoski wariant koronawirusa powstał na początku lipca. Co więcej, lekarz zapytany o to, czy szczepionka przeciw koronawirusowi będzie skuteczna w przypadku włoskiej odmiany COVID-19, mówi wprost „teoretycznie nie”. Preparat wywołuje "kompleksową reakcję" na różne obszary białka koronawirusa, ale lekarz jest dobrej myśli, że już niebawem nauka dzięki badaniom osób zaszczepionych będzie można powiedzieć więcej na ten temat.  

Koronawirus, Włochy
Fot. Getty Images

Koronawirus, Rzym, Włochy, Europa
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?