Koronawirus, Szwecja
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Szwecji: Główny epidemiolog przyznał się do poważnego błędu w walce z COVID-19

„Zbyt wiele osób zmarło...”

Rafał Kowalski 4 czerwca 2020 12:29
Koronawirus, Szwecja
Fot. Adobe Stock

Czterdzieści tysięcy osób zakażonych i 4,5 tysiąca zmarłych przez koronawirusa. To bilans danych dotyczących epidemii w Szwecji. Kraj ten zanotował o wiele wyższy wskaźnik zgonów, niż inne skandynawskie państwa – dokładnie 5,7 na milion mieszkańców. Teraz główny epidemiolog Szwecji przyznaje, że niektóre działania wymyślone przez niego przyniosły złe skutki.

Anders Tegnell o koronawirusie. Przyznaje się do błędu

Liberalna strategia walki z COVID-19 polegała w Szwecji na małej liczbie zakazów i nakazów. Otwarte pozostały restauracje, szkoły (dla uczniów do 16. roku życia), sklepy, a obywatele spędzali w domach tylko tyle czasu, ile podpowiadał im rozsądek. Jedyne obostrzenia dotyczyły zakazu odwiedzin w domach spokojnej starości i zakazu zgromadzeń powyżej 50 osób.

Twórca większości pomysłów, Anders Tegnell, przyznał w ostatniej rozmowie ze szwedzką rozgłośnią radiową, że martwią go wysokie statystyki śmiertelności jego rodaków. „Zbyt wiele osób zmarło. Powinniśmy zrobić więcej, aby powstrzymać epidemię”, mówił główny epidemiolog Szwecji w wywiadzie dla Sveriges Radio, choć wcześniej twierdził, że przyczyną tylu śmierci są zarażenia w domach spokojnej starości. „Gdybyśmy stanęli wobec Covid-19, wiedząc o chorobie to, co dzisiaj, nasza strategia byłaby w pół drogi między tym, co uczyniła Szwecja, a co reszta świata”, dodał.

64-letni lekarz dodał, że szwedzki eksperyment nie do końca się powiódł. Zawiódł brak informacji o tym, co przy tego rodzaju epidemii wskazane, a co złe. „Dobrze byłoby wiedzieć dokładnie, co zamknąć, by lepiej powstrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2”, mówił w radiu Anders Tegnell. Społeczność Szwecji według badań mimo wszystko dobrze oceniła podejście eksperta do walki z koronawirusem. Politycy i dyplomaci twierdzą jednak, że jest inaczej i dlatego zostanie powołana specjalna komisja, która zbada, czy podejście szwedzkich epidemiologów do pandemii było właściwe.

Kto ma rację? 

Anders Tegnell, epidemiolog Szwecji
Fot. TT News Agency/Associated Press/East News

Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.