O TYM SIĘ MÓWI

„Zaczynają się pojawiać ogniska sklepowe”. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wskazuje powód

„Jesteśmy w sklepie, mamy obowiązek założyć maseczkę”

Ksenia Krasko 30 lipca 2020 15:05

W ostatnich dniach liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce znacząco rośnie, a Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o kilkuset nowych przypadkach. Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, zwrócił uwagę, co może mieć wpływ na nagły wzrost statystyk. Jak tłumaczy, jednym z powodów jest nieodpowiedzialne zachowanie w miejscach publicznych, szczególnie sklepach.

Ogniska zakażeń koronawirusem w sklepach

„Apeluję ponownie: jesteśmy w sklepie, to jest pomieszczenie zamknięte, mamy obowiązek założyć maseczkę. Dzisiaj przynajmniej połowa osób w sklepach nie nosi maseczek. I zaczynają się pojawiać ogniska zakażeń”, przekazał Wojciech Andrusiewicz na antenie TVN24.

„Maseczki w sklepach są kwestią egzekucji prawa. Jedno to klient bez maseczki, a drugie to ekspedient, który go nie upomina. Klienci nie przywiązują wagi do maseczek, bo widzą, że ekspedienci i właściciele sklepów nie wymagają tego od nich. Może warto wydelegować jednego pracownika, by później nie mieć problemów z dochodami, gdy sklep będzie przez dwa tygodnie zamknięty przez kwarantannę”, dodał.

Nakaz noszenia maseczek w sklepach

Portal Na Temat sprawdził, czy klienci rzeczywiście ignorują zalecenia MZ i rządu. „Na początku każdy był w maseczce, teraz coraz więcej osób albo zapomina, albo po prostu świadomie lekceważy”, przyznała pracownica jednego ze sklepów.

„Mamy kartki o obowiązku dezynfekowania rąk i zasłaniania twarzy. Co możemy więcej? Sama zawsze mam maseczkę, ale kiedy ktoś wchodzi bez niej mam go wyrzucić? Teraz co chwilę musiałabym reagować w ten sposób”, tłumaczy portalowi.

„Pytają czasem, czy mogą wejść bez maseczki. Sporadycznie trafiam na osoby, które nie dość, że wchodzą bez zakrytego nosa i ust, to jeszcze komentują, po co to komu”, dodaje inna.

Portal Na Temat poprosił też o opinię Macieja Ptaszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Izby Handlu. „Pracownicy sklepów nie mają narzędzi, aby wymagać noszenia maseczek w sklepie. Z drugiej strony mają prawo odmówić obsługi osobie bez maseczki, mogą zwrócić uwagę lub pouczyć o treści przepisów. Mogą też wezwać policję, która może ukarać za brak maseczki”, tłumaczy.

„Pamiętajmy jednak, że osoby, które mają problemy zdrowotne są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek. Personel sklepu nie może tego zweryfikować i musi oprzeć się na oświadczeniu kupującego”, dodaje.

Jednocześnie Maciej Ptaszyński apeluje o rozsądek. „Przez wiele godzin [pracownicy] narażają swoje zdrowie, bo przebywają w miejscu, gdzie codziennie przewijają się setki ludzi. Uszanujmy ich pracę i zakładajmy maseczkę przed wejściem do sklepu. Nie czekajmy na upomnienie, nie wdawajmy się w dyskusje”.

Klienci coraz częściej wykorzystują fakt, że w przypadku kłopotów ze zdrowiem, nie muszą nosić maseczek i nie muszą niczego udowadniać. Warto jednak pamiętać o przyłbicach ochronnych, które spełniają podobną funkcję. Są dostępne m.in. w aptekach.

W Polsce wykryto już ponad 45 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. 

Źródło: TVN24, Na Temat

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.