koronawirus-przypadki-nowe-polska-sierpien-rekord
Fot. AdobeStock.com
O TYM SIĘ MÓWI

W Polsce wciąż notuje się wzrost zakażeń koronawirusem, ale lekarze mają ogromny powód do radości!

Mówią wprost, że to pozytywny aspekt epidemii w Polsce

Gabriela Czernecka 12 sierpnia 2020 09:53
koronawirus-przypadki-nowe-polska-sierpien-rekord
Fot. AdobeStock.com

Ministerstwo Zdrowia codziennie przekazuje najważniejsze informacje o pandemii choroby Covid-19. „Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń”, powiedział szef WHO. Według dostępnych statystyk, na całym świecie odnotowano ponad milion przypadków zakażenia koronawirusem. W Polsce na ten moment liczba zakażonych koronawirusem  wynosi ponad 52 tysiące, w tym prawie dwa tysiące to osoby zmarłe. Wirusolog dr Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Wirtualną Polską mówi jednak, że udało się lekarzom znaleźć pozytywny aspekt epidemii w Polsce. Poznajcie szczegóły. 

Koronawirus w Polsce - lekarze mają powód do radości

Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce spadła liczba zakażeń chorobami wywołanymi przez takie wirusy jak grypa, żółtaczka pokarmowa czy choroby weneryczne. Okazuje się, że różnica między liczbą chorych w tamtym roku, a w tym jest diametralna. Przykładowo w ostatnim tygodniu lipca w ubiegłym roku na grypę zachorowało około 35 tysięcy osób, w tym roku ta liczba zmalała do 15 tysięcy przypadków. Podobnie statystyki wyglądają w przypadku zachorowań na salmonellę, zakażenia jelitowe, a nawet choroby weneryczne.

„Paradoksalnie powinniśmy za to podziękować koronawirusowi. Apele o częstsze mycie rąk przyniosły pozytywne rezultaty. Okazało się, że Polacy są brudasami, ale jak się zmobilizują, to potrafią ograniczyć zachorowania wywoływane m.in. przez brudne ręce”, mówi doktor Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Wirtualną Polską

Jego zdaniem w ograniczeniu liczby zachorowań na grypę pomogło siedzenie w domu, unikanie kontaktu z innymi ludźmi oraz noszenie maseczek w miejscach publicznych. „Choroby wirusowe przenoszą się przez bliski kontakt z inną osobą. Jeśli siedzimy w domu, to po prostu nie mamy się od kogo zarazić”, mówi wprost. 

maseczki-powrot-noszenia-2020
Fot. AdobeStock.com

prca-w-czasach-po-koronawirusie-home-office-powrot-do-biur-kiedy-jak-bedziemy pracowac-2020-5
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.