Reklama

Kiedy dzieci wrócą do szkół? To pytanie nieustannie zadają rodzice, nauczyciele, oraz sami uczniowie. Ze względu na epidemię koronawirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu nauki zdalnej, jednak taki tryb nie wszystkim odpowiada. Pojawiają się głosy, że zajęcia są źle przygotowane, występują problemy techniczne, a dzieciom nie służy brak kontaktu z rówieśnikami. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia, jeśli statystyki zachorowalności na Covid-19 w Polsce spadną, powrót do szkół po feriach jest możliwy, ale nie wszyscy uczniowie będą mogli to zrobić.

Reklama

Koronawirus w Polsce. Czy dzieci wrócą do szkół po feriach?

Już od kilku tygodni mówi się, że zaraz po feriach, które mają trwać w całej Polsce od 4 do 17 stycznia 2021 roku, uczniowie najmłodszych klas powrócą do zajęć w trybie stacjonarnym. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził w miniony piątek, że ta data wciąż obowiązuje. „Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne”, przekazał Wojciech Andrusiewicz. Wciąż nie wiadomo, czy do szkół powrócą też starsze klasy.

Mateusz Morawiecki z większą ostrożnością wypowiada się na ten temat. „Przed decyzją o powrocie uczniów do szkół musimy wiedzieć, jaki będzie stan zakażeń i jaki będzie stan dystrybucji szczepionek, a to pokaże koniec grudnia i styczeń”, mówił premier na swoim Facebooku na początku grudnia. „Wytrzymajmy kilka miesięcy, mam nadzieję, że w lutym, dzięki szczepionkom sytuacja może się poprawić, a dla medyków może nawet wcześniej”, dodał, wskazując, że ostateczne decyzje będą podjęte w ciągu następnych tygodni.

Powrót dzieci do szkół. Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia utworzyła specjalną listę, która ma przygotować kraje do ponownego otwarcia szkół. Zawiera ona najważniejsze wytyczne, związane z pandemią koronawirusa. WHO przekazało, że wdrożenie niezbędnych środków bezpieczeństwa zależy od sytuacji epidemicznej w danym kraju.

Na liście znalazły się takie wskazówki, jak nakaz noszenia maseczek ochronnych, dbanie o higienę rąk, utrzymywanie niezbędnego dystansu, czy dezynfekcja oraz wentylacja pomieszczeń, w których przebywają dzieci. WHO zaleca także wprowadzenie takich zmian, które pozwolą na odseparowanie od siebie dużej ilości uczniów – chodzi o to, aby lekcje i przerwy nie odbywały się dla wszystkich klas jednocześnie.

Jak informuje portal O2, powołując się na dane UNESCO, obecnie około 320 milionów uczniów nie chodzi do szkół. „Przedłużające się zamknięcie szkół w odpowiedzi na pandemię Covid-19 stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla edukacji, zdrowia i dobrostanu dzieci na całym świecie. Im dłużej uczeń nie uczęszcza do szkoły, tym większe jest ryzyko porzucenia nauki”, przekazano w komunikacie WHO.

W Polsce wykryto jak dotąd ponad milion sto tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Rząd zapowiedział, że szczepionki będą dostępne na początku 2021 roku.

Reklama

Źródło: O2

Reklama
Reklama
Reklama